Dünyanın güneş etrafında dolanması sonucu oluşan olay nedir?

tarafından
133
Dünyanın güneş etrafında dolanması sonucu oluşan olay nedir?

Bu içerikte Dünyanın güneş etrafında dolanması sonucu oluşan olay nedir? sorusunun yanıtını özetlemek gerekirse bilgilerle sizlere paylaşıyoruz.

Dünya, hem kendi etrafında hem de güneşin etrafında döner. Kendi etrafında döndüğünde, doğudan güneşin doğuşunu, batıdan ise battığını görebilirsiniz.

Güneşin etrafında dönen dünya, 1 yılda hareketini tamamlar. Bu süre 365 gün 6 saat sürer. Böylelikle seneler oluşur. Tam tur dönmesi, yuvarlak şekilde olmaz. Güneşin etrafında elips şeklini çizer. Güneşten uzaklaşmıyor olmamız, güneşin kendi çekim kuvveti olmasından dolayıdır. Uzaklaşmamamız ise dönme hareketinin güneşin çekim kuvvetine zıt bir kuvvet oluşturması ile ilgilidir.

Mevsimlerin oluşumu ise eksen ekinliğine bağlıdır. 23 derecelik bir açı, yarım kürelerde kış ve yaz aylarının yaşanacağını belirler. Eğiklik arttıkça güneşten uzaklaşılır ve aksi yönde bir hareket olunca güneşe yakınlaşılır. Bu uzaklaşıp yakınlaşma averaj 30 santigrat aşama ısı farklılığı meydana getirir.

Dünyanın güneş etrafında dolanması sonucu oluşan olay nedir? yazısı öncelikle Özetlemek gerekirse Bilgiler üstünde ortaya çıktı.