Düğünlerini metaverse’te yapacaklar: Ölen kayınpeder de katılacak

tarafından
68
Düğünlerini metaverse’te yapacaklar: Ölen kayınpeder de katılacak

Yeni medya araçları ve gelişen teknoloji büyük toplumsal dönüşümleri bununla beraber getiriyor. Hindistanlı bir çift bu kapsamda, düğünlerini metaverse’te düzenleyeceklerini deklare etti. İkili, Covid-19 kısıtlamaları nedenilye büyük törenlere izin verilmemiş ülkede, sanal düğün yardımıyla 2 bin kişiyi çağrı ettiklerini deklare etti. Bununla beraber, yazılımın özelleştirilmesi sebebiyle 150 bin rupiye (ortalama 27 bin lira) mal olan düğüne vefat eden kayınpederin de katılacağı duyuruldu.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi, Hindistan’daki aileleri geleneksel olarak büyük ölçekli düğünlerini küçültmeye yada iptal etmeye zorlarken, bir çift kısıtlamalardan etkilenmeyen bir mekan buldu: Metaverse.
Düğünlerin şu anda 100 kişinin katılımıyla sınırı olan olduğu Tamil Nadu eyaletinden Dinesh Sivakumar Padmavathi ve Janaganandhini Ramaswamy çifti,  gelecek ay gerçekleşecek sanal düğünlerine 2 bin kişiyi çağrı etti.
Kendilerini “Potterhead’ler” (Harry Potter fanatikleri) olarak tanımlayan ikili, konukların telefonları, tabletleri yada dizüstü bilgisayarları vesilesiyle katılabilecekleri Hogwarts temalı bir parti düzenleyecek.
Padmavathi, “Pandemi sebebiyle, oldukça sayıda insanoğlunun katılmış olduğu fizyolojik bir merasim mümkün değil. Biz de tüm sevdiklerimizin bir arada olabileceği sanal bir düğün hayata geçirmeye karar verdik” dedi.
Metaverse terimi, kullananların bir araya gelip etkileşimde bulunabileceği sanal 3 boyutlu ortamları tanımlamak için kullanılıyor. 24 yaşındaki blok zinciri ve kripto para meraklısı olan damat Padmavathi, Hogwarts’tan esin alan şato benzeri bir dijital alan yaratmak için başlangıç ​​platformu TardiVerse ile çalıştı.
Bununla beraber, çiftin resmi nikah töreni, Tamil Nadu’nun Krishnagiri semtindeki Ramaswamy’nin köyündeki yakın arkadaşlarının ve akrabalarının önünde fizyolojik olarak gerçekleşecek.
Sadece hemen sonra, tasarım ve geliştirmenin 150 bin Hint rupisine (ortalama 27 bin liraya) mal olan düğüne katılmak için oturum açacaklar. Bir saatlik etkinlikte yeni evliler, kaleyi keşfedebilecek ve avatarlarının görünüşünü ve giysilerini özelleştirebilecek olan misafirlerine sanal olarak hitap edecek.
Öteki taraftan çift, dijital düğünün benzersiz bir işlevi daha bulunduğunu söylemiş oldu. Törene Ramaswamy’nin rahmetli babasını da dahil edebilecekler.
Padmavathi, “Kayınpederim geçen Nisan ayında vefat etti. Ona tıpatıp,  benzeyen 3 boyutlu bir avatar oluşturuyorum. Beni ve nişanlımı kutsayacak. Bu bir tek metaverse’te yapabileceğimiz bir şey” diye konuştu.
Öte taraftan, şimdiye kadar sanal platform Virbela’da dijital bir düğün ile beraber fizyolojik bir merasim gerçekleştiren ABD’li bir çift de dahil olmak suretiyle başka metaverse düğün etkinlikleri gerçekleşti. Sadece, Padmavathi, metaverse’teki resepsiyonun ülkede yapılacak türünün ilk örneği olacağını söylemiş oldu.
Bir BT çalışanı olan nişanlısını bu fikre ikna eden Padmavathi, alışılmadık etkinlik için ebeveynlerinin de onayına haiz bulunduğunu söylemiş oldu.