DSÖ: Omicron’un yayılması m-RNA aşılarının etkililik oranını düşürüyor

tarafından
35
DSÖ: Omicron’un yayılması m-RNA aşılarının etkililik oranını düşürüyor

DSÖ’nün raporunda, m-RNA teknolojisiyle geliştirilen aşıların etkililiğinin, Omicron varyantının yayılmasıyla düşüş gösterdiği açıklandı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Covid-19’un Omicron varyantının hızla yayılmasının, salgına karşı m-RNA teknolojisiyle geliştirilen aşıların etkililik oranını azalttığını deklare etti.

Örgütün sitesinde piyasaya sürülen Haftalık Epidemolojik Rapor’da, 17-23 Ocak’ta dünya genelinde olay artış, ölüm, hastaneye kaldırılma ve Omicron varyantının Covid-19 vakalarına etkilerine dair veriler paylaşıldı.
Rapora bakılırsa aralık ayında dünyada 21 milyonun üstünde yeni Covid-19 vakası görülürken ortalama 50 bin şahıs virüs sebebiyle yaşamını yitirdi.

Küresel olay artış oranında bundan önceki haftaya kıyasla yüzde 5 artış gözlemlenirken ölümlerde ise yüzde 1’lik artış yaşandı.

Bundan önceki haftaya bakılırsa haftalık olay artış oranının yüzde 39 arttığı DSÖ Doğu Akdeniz Bölgesi, en fazlaca vakaların arttığı bölge oldu.

Ölümlerin bundan önceki haftaya kıyasla yüzde 44 arttığı Güneydoğu Asya’da ise can kayıplarında en fazla artış kaydedildi.

OMICRON, HASTANEYE KALDIRILMA ORANINI ARTIRIYOR

Raporda Covid-19’un Omicron varyantı hakkında son güncellemelere de yer verildi. Omicron’un dünya genelinde hızla Delta varyantının yerini almış olduğu ve risk taşımayı sürdürdüğü tespiti yapılmış oldu.

Öteki varyantlara bakılırsa Omicron’un ağır hastalık ve ölüme daha azca yol açmış olduğu sadece olay artış oranını yükseltmesi sebebiyle birçok ülkede Covid-19 sebebiyle hastaneye yatırılan sayısının arttığı açıklandı. Omicron’un Delta varyantına kıyasla daha yüksek sekonder atak oranına haiz olduğu bilgisi de paylaşıldı.

YENİDEN ENFEKSİYON İHTİMALİ YÜKSEK

İngiltere’de meydana getirilen araştırmaya bakılırsa Omicron’un vücuda tekrardan bulaşma oranının Delta’ya bakılırsa 5,4 kat daha çok olduğu raporda aktarıldı.

Aşı yaptırmayan kişilerde ise Omicron’un tekrardan bulaşma oranı Delta’ya bakılırsa 6,4 olarak gözlemlendi.

M-RNA AŞILARININ ETKİLİLİĞİ DÜŞÜYOR

DSÖ’nün raporunda ek olarak m-RNA teknolojisiyle geliştirilen aşıların etkililiğinin, Omicron’un yayılmasıyla düşüş gösterdiği vurgulandı.

Bu mevzuda ABD’de meydana getirilen bir araştırmaya bakılırsa Moderna ve Pfizer-BioNTech aşılarını 2 doz yaptıranlarda bir ay sonrasında aşıların etkililik oranı sırasıyla yüzde 40 ve 30 olarak gözlemlendi. 2 doz aşının tamamlanmasından 6 ila 7 ay sonrasında ise etkililik oranının yüzde 0’a indirilmiş olduğu kaydedildi.

Buna rağmen m-RNA aşılarının Omicron’un hastanelik etme riskine karşı etkililik oranında büyük düşüş olmadı.

Araştırmaya bakılırsa Pzifer-BioNTech aşılarını tamamlayan kişilerde 3 ay içinde hastaneye yatış riskine karşı yüzde 70 etkililik gözlemlendi. Bu oranda 6 ay içinde düşüşe rastlanmadı.

Pfizer ve BioNTech firmaları, Covid-19’a m-RNA teknolojisini kullanarak ilk aşıyı geliştirmişti.

Bu yeni aşı teknolojisi, bağışıklık tepkisini tetiklemek için genetik bir materyal olan “haberci RNA” molekülünü kullanılarak virüsle savaşım ediyor.