DSÖ 2022’de Covid-19’un acil durumunun bitmesini umuyor

tarafından
55
DSÖ 2022’de Covid-19’un acil durumunun bitmesini umuyor

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge, Covid-19 salgınının bu yıl içinde “acil durum” evresinden çıkmasını umduğunu deklare etti.

Covid-19’un Avrupa’da ilk kez görülmesinin 2. yılı dolayısıyla yazılı izahat meydana getiren Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, DSÖ’nün Avrupa Bölgesi’nde salgının son durumunu değerlendirdi.

Kluge, 24 Ocak 2020’de Fransa’da ilk Covid-19 vakasının tespit edilmesiyle virüsün bölgeye girdiğini hatırlatarak, “Nesilde bir görülen bu kriz başladığından bu yana neredeyse asla ders alınmadı.” ifadesini kullandı.

Covid-19’un Omicron varyantının Avrupa Bölgesi’nde Delta’nın yerini iyice aldığını vurgulayan Kluge, “Omicron, Avrupa Bölgesi’ndeki Covid-19 vakalarının yüzde 31,8’ini oluşturuyor. Bu oran geçen hafta yüzde 15, ondan önceki hafta da yüzde 6,3 idi.” bilgisini paylaştı.

Kluge, bölgede şimdiye kadar 1,7 milyon kişinin virüs sebebiyle yaşamını yitirdiğini belirterek, salgında “evlatların eğitimi ve ruh sağlığının da fena etkilendiğinin” altını çizdi.

Salgının hemen hemen bitmediğine işaret eden Kluge, “Acil durum evresini 2022’de sonlandırabileceğimizi umuyorum fakat bu mevzuda rahatlamak için fazlaca erken.” ifadesini kullandı.

Kluge, aşılamada şimdiye kadar gelinen noktanın ümit verici bulunduğunu kaydederek, “Avrupa Bölgesi’nde şimdiye kadar 1,4 milyar dozdan fazla aşı uygulandı. Sınır ötesi iş birliği yardımıyla onaylanan 10 değişik aşının uygulanması tıp biliminde büyük bir ilerlemedir.” açıklamasında bulunmuş oldu.

DSÖ Acil Durum Komitesi, 19 Ocak’ta Covid-19 salgınının “Internasyonal Halk Sağlığı Acil Durumu” şeklinde nitelendirilmesine devam edilmesi yönünde karar almıştı.