Dört başsavcı, ‘aldatıcı’ konum takibi iddiasıyla Google’a dava açtı

tarafından
44
Dört başsavcı, ‘aldatıcı’ konum takibi iddiasıyla Google’a dava açtı

İki partili bir avukatlar grubu, teknoloji devinin kullananların fizyolojik konumlarını seyretmek için “karanlık desenler” ve aldatıcı uygulamalar kullandığını iddia ederek Google’ı mahkemeye çağrı etti.

Columbia, Texas, Indiana ve Washington tarafınca oluşturulan paralel davalar, Google’ın reklamları hedeflemek ve web kullanıcıları üstünde profiller oluşturmak için kullanılabilecek konum verileri koleksiyonuna atıfta bulunuyor.

DC Başsavcısı’nın davası, 2014’ten bu yana Google’ın, kullananların konum izlemeyi iyi mi dönem dışı bırakabilecekleri mevzusunda yanıltıcı kamuoyu açıklamaları yaptığını iddia ediyor.

Kullananların Google hesaplarında konum verilerini izlemeyi engelleme sözü veren ayarlar sunmasına karşın, Google’ın, bireysel uygulamalar yada Google’ın ayarlar panelinin öteki alanları şeklinde belirli öteki ayarların teknoloji devinin toplamaya devam etmesine iyi mi izin verebileceğinden bahsetmediği iddia ediliyor.

İddiaya nazaran, Google’ın ek olarak, bir kullanıcının konumunu belirlemek için IP adreslerini kullanmak yada Google’ın mobil cihazlarda yüklü uygulamaları vasıtasıyla konum verilerini toplamak şeklinde geçici çözümlerle kullananların anlatılan tercihlerini atlatmaya çalmış olduğu iddia ediliyor.

İddiaya nazaran yasa dışı davranış, şikayete nazaran, ister bir Android cihaza, bir iPhone’a, bir PC’ye yada bir tablete haiz olsunlar, Google ile etkileşime giren neredeyse tüm mobil kullanıcıları etkiliyor.

Google sözcüsü José Castañeda yapmış olduğu açıklamada, davaların “yanlış iddialara ve ayarlarla ilgili modası geçmiş iddialara” dayandığını söylemiş oldu.

Davacılar, Google’ın iddia edilen yasa dışı davranışlarını ve yanıltıcı olduğu iddia edilen uygulamalarla bağlantılı kârları dağıtmasını engellemiş olan bir ihtiyati önlem sonucu talep ediyor.