Dondurmada ‘kristal’ tehlike

tarafından
8
Dondurmada ‘kristal’ tehlike

İçinde minik buz parçacıkları ve kristalleşme oluşan dondurmanın, besin zehirlenmesine yol açabileceği için kesinlikle yenilmemesi gerektiği mevzusunda uzmanından uyarı geldi.

Kristalimsi, kumsu tat gelmesi dondurmanın eriyip tekrardan donduğunun en büyük kanıtı olduğu belirtilirken kesinlikle yenilmemesi gerektiği söylendi. 

Dondurmanın protein, karbonhidrat, yağ ve A, B, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko benzer biçimde mineraller açısından varlıklı bir besin maddesi bulunduğunu belirten Besin Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, “Sıcak yaz günlerinde tüketilen dondurmanın sütten yapım edilmesi sebebiyle her süt ürünü benzer biçimde bozulmaya, mikroorganizma üremesine elverişli besin maddesi. Hijyenik ortamda muhafaza edilmeyen dondurma, besin zehirlenmesine niçin olabilir” diye konuştu.

Dondurmayı külaha servis yapmak için kullanılan kaşıkların iş bittiğinde satış elemanı tarafınca bir bardak su içine konmasının mühim yanlışlardan biri olduğuna dikkati çeken Manavoğlu, su içinde oluşan mikroorganizmaların kaşıkla dondurmaya bulaştığını beyan etti.

Manavoğlu, servis kaşıklarının sık sık yıkanıp, temizlenmesi icap ettiğini altını çizdi.

KRİSTALLEŞME ERİYİP YENİDEN DONDUĞUNUN KANITI

Dondurmanın bozulmaya karşı kırılgan besin maddesi olması sebebiyle üretildikten sonrasında satışa sunuluncaya kadar ne olursa olsun derin dondurucularda muhafaza edilmesi icap ettiğini vurgulayan Manavoğlu, şöyleki devam etti:

“Sütten üretilen dondurma uygun sıcaklıkta muhafaza edilmezse salmonella, listeria monocytogenes, enterobacteriaceae bakterileri oluşabilir. Dondurma sıfırın altında 18 derecede muhafaza edilmeli. Dondurmayı kaşık ile alırken, donmuş olmasına dikkat edilmeli. Tattığınızda kristalimsi, kumsu tat gelmesi dondurmanın eriyip tekrardan donduğunun en büyük kanıtıdır. Zararı olan mikroorganizmalar sebebiyle ishal, ateş kusma, halsizlik emareleri görülebilir.”

AMBALAJLI ÜRÜNLERDE RASTLANIRSA FİRMAYA BİLGİ VERİLMELİ

Kafi soğutma sistemi olmayan, güneş ışığı ve toza maruz kalan ortamlarda satışa sunulan dondurmaların sağlığı negatif etkileyebileceğine dikkati çeken Manavoğlu, ambalajlı satılan dondurmanın etiket üstünde yer edinen, üretim ve son kullanma evveliyatına dikkat edilmesi, ambalajı yırtılmış, tadı, kokusu değişmiş dondurmaların tüketilmemesi icap ettiğini dile getirdi.

Renkli görünümü, meyveli aromasıyla sevmiş olarak tüketilen ambalajlı ürünlerin etiketine bakıldığında çoğunun bitkisel yağlı sütlü buz bulunduğunu özetleyen Manavoğlu, “Ambalajlı ürünleri tüketirken bozulduğunu kolaylıkla anlayabiliriz. Yazları güneşte bekletilen dondurma dolabında gündüz sıcaklığında bir miktar erimiş, sonrasında yeniden donmuş ürünlere rastlanabilir. Ambalajında görsel bozukluk var ise ürünün bozulmasını anlayabilirsiniz. Tüketici dondurma ambalajını atmadan ilgili firmaya data vermeli” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.