Dolar kuru bugün ne kadar? (26 Ocak 2022 dolar – euro fiyatları)

tarafından
43
Dolar kuru bugün ne kadar? (26 Ocak 2022 dolar – euro fiyatları)

Dolar – euro kaç TL? Dolar kuru son olarak ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının peşinden 13,61’lerde seyrediyor.

Euro/TL ise 15,37’den işlem görüyor.

BORSA GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLADI
 
Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 1,04 artışla 1.965,23 puana çıktı.

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa bakılırsa 20,16 puan kıymet kazanarak 1.965,23 seviyesine terfi etti. Toplam işlem hacmi 10,3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

“YUKARI ADIM KURALI” BUGÜN DE GEÇERLİ

Borsa İstanbul’da ise BIST-50’de açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı dün olduğu şeklinde bugün de devam edecek.

Buna bakılırsa, açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa mevzu olacak ana para piyasası aracının son olarak gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üstünden gerçekleştirilebilecek.

Sadece, açığa satışa mevzu olan ana para piyasası aracının son olarak gerçekleşen fiyatının bundan önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi son olarak gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecek.

GÖZLER FED FAİZ KARARINDA

Amerikan Merkez Bankası (Fed) senenin ilk faiz kararını bugün açıklayacak. ABD’da 40 senenin zirvesine çıkan enflasyon sayıları sonrası Fed’in şahin tutum sergileyip sergilemeyeceği izlenecek. Hem faiz sonucu hem de bilanço daraltımına ilişkin mesajlar takip edilecek.

Uzmanlar ve kurumlar bu yıl Fed’den ağırlıklı olarak 3 yada 4 faiz artırımı bekliyorlar. Sadece ilk faiz artırımının bu görüşmede değil mart ayındaki görüşmede geleceği öngörülüyor.

Fed’in bu toplantısında bilançosundaki varlıkları azaltmaya ilişkin takvim de açıklayabileceği dile getiriliyor. Fed bilançosu pandemi döneminde iki kattan fazla artarak 9 trilyon dolara çıktı.

VİDEO: AMERİKAN MERKEZ BANKASI’NIN KARARI PİYASALARI NASIL ETKİLEYECEK?