Dolar kuru bugün ne kadar? (24 Mayıs 2022 dolar – euro fiyatları)

tarafından
14
Dolar kuru bugün ne kadar? (24 Mayıs 2022 dolar – euro fiyatları)

Dolar – euro kaç TL? 23 Mayıs 2022 dolar kuru son olarak ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında, dolar ve euro alış-satış fiyatlarında son durum… Dolar/TL, 20 Aralık’tan bu yana ilk kez 16,15 seviyesini aşarken euro/TL 17,30’un üstüne çıktı.

Döviz kurlarında dün meydana gelen dalgalı seyir bugün yerini yükselişe bıraktı.

Haftanın ilk gününde süper tahvil beklentisiyle dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL, bu sabah saatleri itibarıyla 16 lira sınırının üstüne çıktı.

Dolar kuru, 16,15’e kadar tırmanırken euro/TL ise 17,35 seviyeleri görüldü.

Dolar/TL’de iki haftalık sert yükseliş sonrası dün akşam saatlerinde yaşanmış olan düşüş kalıcı olmadı. Döviz kurları, Kabine toplantısında enflasyona endeksli tahvilin açıklanabileceği beklentileriyle dün 15,70’in altına kadar çekilmişti. Sadece Kabine toplantısında beklenen izahat gelmeyince kur tekrardan 15,90’ın üstüne tırmanmıştı. 

TL’de, dolar karşısında ay başından beri kıymet kaybı yüzde 8’i aşmış durumda.  

GÜNCEL DÖVİZ FİYATLARI

Son dönemde aşağı yönlü hareketi hızlanan dolar endeksi, 101,7 ile ortalama bir ayın en düşük seviyesini görürken, euro/dolar paritesi de 1,0736 ile bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Uzmanlar, enflasyon, gelişme ve daha çok sıkılaşma odaklı endişelerin, gelişmekte olan ülke para birimleri üstündeki baskısının sürmesine niçin bulunduğunu söylemiş oldu.

Dolar endeksinde son dönemde gözlenen düzeltme hareketinin, mevcut risklerin aşırı fiyatlandığı görüşleri ile hızlandığını aktaran uzmanlar, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın faizlerin 3. çeyrekte pozitif bölgede olacağına işaret etmesinin de euroyu desteklediğini açıkladı.

Uzmanlar, bugün Davos Zirvesi’nden gelecek haber akışı ile ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve Lagarde’ın açıklamalarının piyasaların odağında olacağını belirterek, teknik açıdan dolar endeksi için 101’in destek, 102,5’in direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.