Deprem uyarı sistemi nedir, nasıl çalışır?

tarafından
9
Deprem uyarı sistemi nedir, nasıl çalışır?

Kayseri Sarıoğlan’da saat 02.28’te 4,9 büyüklüğünde bir zelzele meydana geldi. Bu olayın peşinden geçtiğimiz haftalarda Alanya depremini haber veren zelzele uyarı sistemi uygulaması gündemde yerini aldı. Peki, Android erken zelzele uyarı sistemi nedir, nasıl açılır?

Geçtiğimiz haftalarda Google’ın sunmuş olduğu zelzele uyarı sistemi, Alanya açıklarında meydana gelen 5.3’lük depremi 1 dakika öncesinden tahmin ederek kullanıcılarına sesli uyarı göndermişti.

Android zelzele uyarı sistemi, sürüm olarak güncel pek oldukça cihazda etken olarak kullanıma açılabiliyor.

ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NEDİR?

Google geçtiğimiz yıl, Android cihazların donanımını kullanarak zelzele idrak etme ağını oluşturmak için yeni bir sistem tasarladı. Bu parasız sistem, depremden etkilenen bölgedeki insanların, bir zelzele meydana gelmeden saniyeler ilkin uyarı alabilmesini amaçlıyor.

Google, bu sistemi Türkiye’de de kullanıma sundu. Türkiye’nin haricinde Filipinler, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da da Android zelzele uyarı sistemini bir süredir kullanabiliyor.

ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL AÇILIR?

Bu sistemi kullanıma açmak için telefonunuzun ayarlar kısmına gelin. Arama alanına “konum” yazarak, bu sekmeyi açın.

KONUM > GELİŞMİŞ > DEPREM UYARILARI’na dokunun.

Oluşturulan ekranda, “Deprem Ikazları” ekranına basınız. Eğer açık ise zelzele ikazları kullanıma açık anlamına geliyor. Etken değilse bu ekran vesilesiyle etken hale getirebilirsiniz.

EGE’DEKİ 5,4’LÜK DEPREMİN ARDINDAN UYARI