Deniz Suyu Nedir? Neden Tuzludur? Faydaları Nelerdir?

tarafından
155
Deniz Suyu Nedir? Neden Tuzludur? Faydaları Nelerdir?

Yazın x yakıcı sıcak günlerinde ferahlamanın ve kısa süre de olsa kafa dağıtmanın en iyi şekillerinden biri kendinizi denizin serin sularına bırakmaktır. Hepimiz muhakkak yaz vardığında kendini denize atmak ister. Bunun yanında denizin rahatlık verici, insanı sakinleştiren ve dinlendiren özelliği de bulunmaktadır. Deniz suyunun bu rahatlatıcı etkilerinin yanında çeşitli birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir.

Eski çağlardan günümüze kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. İçeriğinde mineral tuzlar, çeşitli elementler, amino asitler barındıran deniz suyu en naturel tedavi şekillerinden biridir. Sadece her denize girilmemeli, suyun temiz olduğundan güvenilir olunmalıdır. Denizin kirden ve atıklardan uzak olan kısımlarında sıkça denize girmek hepimiz için faydalıdır.

Gökkuşağı Nedir? Iyi mi Oluşur? Özellikleri ve Çeşitleri Nedir?

Meydana getirilen araştırmalara nazaran deniz suyu içinde ne olduğu ile insan kanındaki içeriklerin birbirlerine benzediği belirlenmiştir. Denizde bulunan tuz oldukça faydalıdır. Tuz oranı tüm denizlerde aynı değildir. Dünyanın değişik bölgelerindeki iklim şartlarına nazaran, denizlerin tuzluluk oranı farklılık göstermektedir. Ekvatora yakın bölgelerde tuz oranı daha oldukça hissedilirken, bu oran kutuplara doğru azalmaktadır.

Deniz Suyu Nedir?

Deniz suyu en temel ifadeyle denizlerde ve okyanusların tamamında bulunan suya denir. Dünya üstündeki tüm okyanusların tuzluluk oranı averaj olarak %3,5’tur. Aslen deniz tuzu oranı her denizde farklıdır ve çeşitli faktörlere nazaran değişim gösterir. İçerisinde tuz taneleri sebebiyle deniz suyu yoğunluğu, tatlı su yoğunluğundan fazladır.

Suyun sıfır ila eksi 100 aşama sıcaklıklar içinde bile donmadan sıvı halde kalması biyolojik yaşamın devamı için oldukça önemlidir. Deniz suyu balıklar başta olmak suretiyle sayısız canlının yaşaması için uygun koşullara haizdir. Aynı özellikleri içeren suni bir su yapılıp, canlılar bu sulara konulduğunda, denizlerdeki kadar iyi yaşayamazlar.

Suyun sıcaklığı 4 santigrat aşama olduğunda en yoğun hale gelir. Bu sıcaklığa kadar düştükten sonrasında donma noktasına gelir fakat buz tutan su yüzeye yakın kısımlardır. Suyun yoğunluğu ile sıcaklığı içinde ters orantı olması bilhassa soğuk kış mevsiminde, bu ortamda yaşayan canlıların hayatlarını devam ettirebilmesi için mühim bir husustur. Tuzlu olan suyun en yoğun olduğu vakit, sıcaklığın en düşük olduğu dönemdir.

Denizde Tuzluluk

Deniz suyundaki tuzluluk oranı dünyanın tüm denizlerinde farklıdır. Malum en tuzlu açık deniz Kızıldeniz’dir. Sadece göl olarak Lut Gölü şeklinde kapalı havza denizlerinde de tuzluluk oldukça fazladır.

Denizdeki su yoğunluğunun, ısı ve tuzluluğa bağlı olarak değişmiş olduğu bilinmektedir. Deniz suyunun pH kıymeti; 7,5 ila 8,4 arasındadır. Deniz suyundaki ses hızı ise ortalama 1,500 m/s olmakla birlikte ısı, tazyik ve tuzluluk ile değişim göstermektedir.

Denizlerin ve okyanusların averaj tuzluluk oranı %3,5’tur. Şu demek oluyor ki her 1 litre deniz suyunda 35 gram çözünmüş tuz anlamına gelir. Eğer deniz suyu dere ağzı ile karışırsa, karıştığı yerde tuzluluk oranının azca olduğu gözlenebilir. Aşırı buharlaşma ve yağışın azca olması tuz oranının daha çok olmasına sebep olur.

Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımadadır. Tuzluluk oranı en fazla Akdeniz’de (%3,6), sonrasında Ege Denizi’nde (%2,5) ve minimum Karadeniz’dedir (%1,8).

Deniz Suyu Neden Tuzludur?

Deniz suyunun tuzlu olma sebebi içinde hakikaten tuz partikülleri olmasındandır. Yemeklerde kullandığımız tuzla, deniz tuzu aynıdır. Gözle görülmez fakat tadıldığında hissedilir. Denizden çıkınca kuruduktan sonrasında kalan tuz kalıntılarını gözle görebilirsiniz.

Denizin tuzu, kayalarda bulunur. Kayalara çarparak denize karışan nehirler, akarsular ve çaylar; tuzu denize taşır. Uzun bir sürecin arkasından denizlerdeki tatlı su kaybolur ve yerini tuzlu suya bırakır. Denizin tuzlu olmasında öteki niçin volkanlardır. Volkan patlamalarıyla birlikte yüklü oranda tuz deniz sularına ulaşmıştır.

Deniz Suyunun Sağlığa Faydaları Nedir?

Deniz suyunun en belirgin özelliği yaralardan, alerjilerin yol açmış olduğu lekelerden, tahrişlerden ve isilikten kurtulmanıza destek olmasıdır. Ek olarak cilt bozukluklarının niçin olduğu çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bilhassa egzama, sedef, rosacea şeklinde deri hastalıklarında yararlı olduğu bilinmektedir.

Deniz suyu hücrelerin yenilenmesinde, toksinlerden kurtulmada, zehirli maddelerin vücuttan atılmasında destek olmaktadır. Saç sağlığı açısından da büyük önemi vardır. Saç derisindeki ölü hücrelerin yok edilmesinde etkilidir. Böylece kepek sorununa çözüm olabilir. Ek olarak saçlardaki yağ dengesinin kurulmasında da pozitif tesirleri vardır.

Denizde yüzmek kandaki oksijen miktarının artmasına ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destek olmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle birlikte, enfeksiyonlara ve parazitlere karşı daha dirençli hale gelirsiniz. Deniz suyu içinde hareketsiz durmakla ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Cilt üstündeki siyah noktaların ve sivilcelerin deniz suyuna girilmesi ile beraber çoğu zaman dinlence dönemlerinde yok bulunduğunu görebilirsiniz. Ciltte bilhassa ayak bölgesinde görülen mantar hastalıklarında deniz tuzunun tesiri büyüktür. Deniz suyu bir tek fizyolojik hastalıkların iyileşmesinde kullanılmaz. Çeşitli birçok ruhsal rahatsızlığın da devasıdır.

Magnezyum cildi nemlendirmenin yanında akne ve sivilce benzeri iltihabi oluşumların meydana gelmesini önler. Deniz suyu magnezyum açısından varlıklı bir içeriğe haiz olduğundan cilt sağlığı ve dengesi için oldukça faydalıdır.

Sera Tesiri Nedir? Faydaları ve Zararları Nedir?

Denizde yüzmek; astım, bronşit, romatoid artrit ve eklem ağrıları şeklinde sıhhat problemlerine iyi gelir. Hem de harikulade bir egzersiz olduğundan bel ve boyun ağrılarına iyi gelir, kan akışımı hızlandırır.

Depresyon, aşırı sinirlilik, ruhsal dengesizlikler şeklinde hastalıklara, içindeki brom, magnezyum ve lityum maddeleri yardımıyla pozitif tesir etmektedir. Tüm bu maddeler, beyinde melatonin ve serotonin düzeylerini dengeler.

Denizde zaman geçirmek, rahatlatıcı bir tesir yaratır, mutluluk ve rahatlık verir. Tatile gittiğiniz vakit kendinizi iyi hissetmeniz bu nedendir.

The post Deniz Suyu Nedir? Neden Tuzludur? Faydaları Nedir? first appeared on Bilgihanem.