Defne yaprağı çayı iyi mi yapılır? Defne yaprağının yararları neler?

tarafından
87
Defne yaprağı çayı iyi mi yapılır? Defne yaprağının yararları neler?

Defne yaprağı nedir? Erken yaşlanmayla savaşan muhteşem antioksidanlar olan selenyum ve potasyum benzer biçimde minerallerin yanı sıra A ve C vitaminleri deposu olan defne yaprakları birçok soruna el atarak kendisini mutfakların arananı haline getirdi. Bizde sizler için asaletin sembolü olan defne yaprağının yararları ve zararları mevzularını ele aldık. Hem de hamilelikte defne yaprağı kullanımı konusunu da gözlerden kaçırmadık. 

İlginizi çekebilir: Defne yağı nasıl kullanılır? Defne yağının faydaları nelerdir?

Defne yaprağı

Defne yaprağı

Brezilya’da en oldukca fasulyeyi leziz yapmasıyla tanınan Akdeniz kökenli defne yaprağı bununla birlikte tıbbi amaçlarla, değişik mutfaklarda baharat olarak ve hatta asaletin sembolü olarak kullanılmaktadır. Defne yaprağı makarnaların, çorbaların, kremaların, macunların hazırlanmasında bile uyum sağlar ve yiyeceklere bir tek lezzet değil bununla birlikte gıda de verir.

Hem de defne yaprakları, antik Yunanistan’da olimpiyat oyunlarının kazananlarına konulmuş olan defne çelengi yapımında kullanılmaktadır. 

Defne yaprağının yararları

Akdeniz kökenli Laurus nobilis lauraceae (defne yaprağının bilimsel adı) uzun senelerdir tıbbi amaçlarla ve değişik mutfaklarda baharat olarak kullanılmaktadır. Bu bitkiyi ve özelliklerini daha iyi tanıyabilmeniz için başlıca faydalarını sıraladık.

 • Sindirim sistemini güçlendirmede mühim role haizdir. Defne yaprağının mükemmel bir sindirim sistemi koruyucusu bulunduğunu biliyor muydunuz? Karaciğerin safra (yağları sindirmek ve gıdaları emmek için çalışan bir sıvı) üretmesine destek sunar ve ek olarak sindirim enzimlerinin tesirini uyarır. Başka bir deyişle, defne yaprağını yiyecek tariflerine dahil etmek devamlı iyi bir ipucudur. Bilhassa sindirim sorunları olanlar için tavsiye edilmektedir.
 • Yapısında bol miktarda vitamin ihtiva eder. Defne yaprağı bununla birlikte inanılmaz bir A ve C vitaminleri, potasyum ve selenyum benzer biçimde mineraller ihtiva eder. Başka bir deyişle, defne yaprağı, A vitamini deposu olduğundan bağışıklığı (C vitamini sebebiyle), kasları ve hatta görme duyusunu güçlendirmeye destek sunar. 
 • Büyük bir antioksidan deposudur. Defne yaprkaları antioksidanlar deposudur 
 • Defne yaprağı anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere haizdir. Pek oldukca insan bilmiyor, sadece defne yaprağı bununla birlikte anti-inflamatuar olarak da işlev görebilir , bundan dolayı anti-inflamatuar ilaçlarda bile kullanılan öjenol bileşiğine haizdir. Bundan dolayı defne yaprağı vücuttaki iltihabı hafifletmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ek olarak analjezik özelliklere haizdir, baş ağrılarını, eklem ağrılarını, tane kramplarını vb. hafifletmeye destek sunar. 
 • Tane düzensizliğinin önüne geçer. Oldukca düzensiz tane kanaması olanlar için defne yaprağı da mükemmel bir bağlaşık olabilir. Bunun sebebi, bu bitkinin rahmi uyaran ve böylece tane akışını daha kolay özgür bırakmayı başaran özelliklere haiz olmasıdır. Amenoreden muzdarip olanlar (doğurganlık çağlarında bile tane görmeme), problemi tedavi etmek ve döngüleri düzenlemek için çoğu zaman defne yaprağı kullanırlar.
 • İdrar söktürür.  Defne yaprağı idrar söktürücü özelliğinden dolayı üriner sistemin işleyişini de uyarır.

Defne yaprağının yan tesirleri

Defne yaprağı tüketimi, kürtaja teşvik edebileceği için emziren yada hamile olan hanımefendilere önerilmemektedir. Ek olarak, aşırı oranda defne yaprağı tüketimi, mesela oldukca oranda tüketildiğinde sindirim siteminde değişikliklere, karın kramplarına ve baş ağrılarına niçin olmasının yanı sıra sakinleştirici bir etkiye haiz olduğundan ve sinir sistemini yavaşlatabildiğinden uyuşukluğa niçin olabilir.

Şeker seviyelerini denetim etme kabiliyeti sebebiyle, aşırı defne tüketimi de kan şekeri seviyelerini mühim seviyede düşürerek hipoglisemiye niçin olabilir. Bundan dolayı defne yaprağı tüketiminin beslenme uzmanı, hekim yada aktarın yönlendirmesine bakılırsa yapılması, yan tesir oluşturmayan ideal miktarın belirtilmesi açısından önemlidir.

Defne yaprağı çayı ibrahim saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu’nun defne yaprağına dair herhangi bir açıklaması bulunmamaktadır.

Defne yaprakları ile yapılan ritüeller

Defne yaprakları ile meydana getirilen ritüeller

Geleneklerin, yerleşik kuralların ve geleneksel öğretilerin uygulanmasına dinsel tören denir. Ritüellerin genel olarak ana malzemesi olarak ise defne yaprağı tercih edilmektedir.

Defne yaprağı ile bolluk ritüeli

Bir cam kabın içine:

 • 7 diş sarımsak.
 • 7 defne yaprağı.
 • 7 bozuk para.
 • Su (tercihen yağmur suyu).

Kabın önüne biri mor biri turuncu olmak suretiyle iki mum yerleştirin. İlki neredeyse eridiğinde, kabın içine birkaç damla düşmesine izin verin. Kap tekrardan kapatılabilir ve yerde olmadığı sürece evin herhangi bir yerine yerleştirilmelidir. Son mum tamamen sönmediyse, bir ağacın yanına gömülmelidir.

Defne yaprağı ile aşk ritüeli

 • Beyaz kağıda, beraber olmak istediğiniz kişilerin isimlerini mor bir kalemle yazın.
 • İsimlerin çevresinde onları daire içine alın. Dairenin içine, sivri uçları bir yıldız oluşturacak şekilde üç defne yaprağı yerleştirin.
 • Kağıdın arkasına şunu yaz: “Sonsuz ve yok edilemez aşk, sevginin aramızda devamlı yargı sürmesine izin ver.”
 • Kağıt katlanır ve bir tütsü mumunun alevinde bütünüyle yakılmaya bırakılır. Küller metal bir kapta suyla karıştırılıp nehire atılabilir.

Defne yaprağı hakkında merak edilen sorular

Defne yaprağı hakkında dört gözle beklenen sorular

Son zamanlarda oldukça popüleritesini üstte tutan defne yaprağını değerlendirmek isteyenler sual işaretleri biriktirdi. Bizde arama motorlarında sık sık geçen soruları sizler için bir araya getirdik.

Defne çayı ne işe yarar?

Defne yaprağı ve dolayısıyla çay, potasyum, magnezyum ve B6, B9 ve C vitaminleri bakımından zengindir ve idrar söktürücü, mantar önleyici, romatizmal, irin önleyici, sindirimi kolaylaştırıcı, uyarıcı, antioksidan ve balgam söktürücü etkiye haizdir.

Defne çayı hangi hastalıklara iyi gelir?

 • Karaciğer iltihapları
 • Menstrüel krampları
 • Cilt enfeksiyonları
 • Baş ağrısı
 • Karın krampları
 • Romatizma
 • Stres ve kaygı

Defne yaprağını hamileler de kullanabilir mi?

Defne yaprağı tüketimi, kürtajı teşvik edebileceği için emziren yada hamile olan hanımefendilere önerilmemektedir. Kullanmak istediğinizde doktora başvurunuz.

Defne yaprağı yakılırsa ne olur?

Defne yaprağı yakmak uzun süredir stres için tercih edilen çözümmlerden birisi olmuştur. Her gün 1 defne yaprağı yakarak stresin önüne geçebilirsiniz.

Defne yaprağı dövmesi anlamı

Defne yaprağı dövme mevzusunda da kendisi göstermektedir. Defne yaprağı dövmesi kazanılan bir zaferi işaret etmektedir.

Defne yaprağı egzamaya iyi gelir mi?

Lynskincare.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya bakılırsa: Defne tohumu, sedef, egzama benzer biçimde cilt hastalıklarına iyi gelir.

Defne yaprağı güveyi önler mi?

Teknikturk.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya bakılırsa: Defne yaprağının oldukça yoğun bir kokusu vardır ve güveler bu kokuyu sevmezler. Karanfil ve lavantada olduğu benzer biçimde defne yapraklarından oluşan keseler yapmış olup, güvelerin yönelme ihtimali bulunan alanlara yerleştirebilirsiniz.

Defne yaprağı gaza iyi gelir mi?

Defne yaprağı mide problemlerine iyi geldiği benzer biçimde bununla birlikte ide gazına da iyi gelmektedir.

Defne yaprağı böceklenmeyi önler mi?

Kurutulmuş defne yaprağını yakmanın böceklenmeyi önlediği bilinmektedir.

Defne yaprağı prostata iyi gelir mi?

Defne yaprağının prostata iyi geldiği hakkında herhangi bir data yoktur.

Defne yaprağı saç çıkarır mı?

Defne yaprağı saç derisinde kan akımını hızlandırır. Dolayısıyla saçların süratli ve kuvvetli uzamasını sağlamaktadır.

Defne yaprağı talih getirir mi?

Talih için tercih edilen defne yaprakları, aromaterapide tercih edilen bitkiler arasındadır. Meydana getirilen çeşitli ritüeller ile beraber talih ve bereketi üzerinize çekebilirsiniz.

Defne yaprağı vajinal mantara iyi gelir mi?

Haberturk.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya bakılırsa: Bir miktar defne yaprağını dalları ve yemişleri ile beraber 1 litrelik suda kaynatın ve süzgeçten geçirin. Vajinal bölgenizi bu suyla günde iki kere sudan geçirin. Vajinaya çay ağacı yağı sürmenin de vajinal mantar tedavisinde etkili olduğu biliniyor.

Defne yaprağı para getirir mi?

Defne yaprağının para getiren ritüeli mevcuttur. Yapanlar ise birbirinden iyi yorumlarla değerlendirmektedir.

Defne yaprağı cinleri kovar mı?

Defne yaprağı yakıldığında evinizde eğer cinler var ise kaçmasını sağlar. Bedeninizde cin var ise onu oldukca fazla rahatsız eder.

Taze defne yaprağı nerelerde kullanılır?

Taze defne yaprağını gerek yemeklerinize tat katmakta, gerekse kurutarak defne baharatı olarak kullanabilirsiniz.

Taze defne yaprağı iyi mi saklanır?

Taze defne yaprağını hava alayacak bir heryerde ve güneş görmeyen bir yerde saklayabilirsiniz.

Defne yaprağı buzdolabında saklanır mı?

Defne yaprağının mayhoş kokusu buzdolabınıza sinebilir. Lakin defne yaprağını haftalarca saklamanız mümkündür.

Defne yaprağı tütsüsü iyi mi yapılır?

Kurutup ezdiğiniz defne yapraklarını metal bir kabın içinde yakarak evin her yerinde gezdirin.