Damla sakızının faydaları nelerdir? Damla sakızı nasıl kullanılır? Organik damla sakızı sabunu ve yağı nasıl yapılır?

tarafından
193
Damla sakızının faydaları nelerdir? Damla sakızı nasıl kullanılır? Organik damla sakızı sabunu ve yağı nasıl yapılır?

Damla sakızının faydaları nedir? Ege Bölgesi ve Sakız Adasına özgü olan damla sakızı nasıl kullanılır? Keskin bir aroma ve lezzete haiz olan damla sakızı denildiğinde, fırından yeni çıkmış damla sakızlı kurabiyelerin aklınıza geldiğini tahmin ediyoruz. Sadece damla sakızının faydaları, besinlere katmış olduğu benzeri olmayan aroma ile sınırı olan değil elbet ve her şeyden ilkin damla sakızı oldukca kuvvetli bir antiseptiktir. Yazımızda; sofralarda, cilt bakımında, alternatif tıp şekillerinde, besin, kozmetik ve ilaç sektöründe kullanılan damla sakızı (mastik) faydaları nedir ve damla sakızı nasıl kullanılır sorularını yanıtlayacağız.

Damla sakızı nedir? Damla sakızı nerede yetişir?

Damla sakızı nedir? Damla sakızı bir öteki adı ile mastik, bir tek Sakız adasında ve Ege Bölgesinin Çeşme, Muğla ve Marmaris kısımlarında yetişen sakız ağacının reçinesidir. Yüzyıllardır tıbbi amaçlı olarak kullanılan damla sakızı antiseptik ve antibakteriyel özellikler taşıyan oldukca hususi bir reçinedir. Damla sakızının sıhhat için faydaları fark edilmesinden bu yana, yılan sokmasından diş problemlerine ve hatta cilt bakımına kadar pek oldukca alanda faydalanılmıştır. Damla sakızı reçinesinin muhteviyatında yetmişe yakın değişik madde bulunmaktadır ve her biri değişik özellikler taşımaktadır. Mitolojide de kendisinden söz edilmiş olduğu görülen damla sakızı bazı inanışlara bakılırsa mukaddes sayılmaktadır. Damla sakızının mukaddes sayılma sebebi, damla sakızı ağacının daima yeşil olduğundan ölümsüzlüğü simgelediği ve damla şeklinde dökülen reçinelerinde Tanrının gözyaşları olduğuna inanılmasıdır.

Damla sakızı nerede yetişir?

Damla sakızının faydaları ve nasıl kullanılacağı ile bilgilere geçmeden ilkin damla sakızı hakkında kısa bilgiler verelim. Damla sakızı ağacı aslına bakarsak tüm Akdeniz Bölgesinde kendiliğinden yetişen bir ağaçtır, sadece damla sakızı reçinesi veren türü yalnızca devletimizde ve Sakız adasında bulunmaktadır. Dört mevsim yeşil kalan sakız ağacı, Eylül – Ekim aylarında sıvı halde reçine meydana getirmeye adım atar ve reçineler güneş ışığı gördükçe sertleşip mat beyaz bir renge bürünür.

Damla sakızının faydaları nelerdir?

Damla sakızının faydaları nedir?

Damla sakızının faydaları nedir? Damla sakızı ve damla sakızı kullanarak üretilen ürünleri niçin evlerden tamamlanmamış edilmemeli? Damla sakızı antiseptik ve antibakteriyel özellikler taşır ve mide hastalıkları, sivilce akne benzer biçimde cilt problemleri ile diş ve diş eti hastalıklarına karşı oldukca etkili olmaktadır. Tüm vücut üstünde türlü şekillerde pozitif yönde tesiri bulunan damla sakızının faydaları şöyledir:

 • Damla sakızı tam bir gerilim dostudur. Tansiyonun düşmesi ve dengede kalması için yüksek tansiyonu olan kişilerin her gün damla sakız çiğnemesi önerilmektedir.
 • Mide hastalıkları ya da diş eti problemleri kaynaklı ağız kokusunu ortadan kaldırır.
 • Hazımsızlık ve şişlik böbrek taşı oluşumunu önler ve bununla beraber böbreklerin oldukca daha iyi ve süratli çalışmasına destek sağlar.
 • Damla sakızının yararlarından bir başkası ise solunum sistemi hastalıkları üstünde gösterdiği göğüs yumuşatma ve bronş açma üstündeki pozitif yönde etkidir. Solunum sistemini açıcı özelliği bulunan damla sakızını bilhassa astım hastalarının günde 1 tane çiğnemelerinin astım ataklarını ve sertliğini azalttığı görülmektedir.
 • Saç dökülmesini önleyici özelliği olan damla sakızı, yeni saçlarında oldukca daha kuvvetli ve parlak çıkmalarını sağlar. Bu yüzden birçok sabun, şampuan, saç kremi ve saç bakım ürününde damla sakızı kullanılmaktadır.
 • Antiseptik özelliği olan damla sakızı diş ve diş eti sağlığının korunmasında etken rol oynamaktadır. Diş eti problemleri ve bu yüzden de ağız kokusu olan kişilerin damla sakızı çiğnemesi yada damla sakızı ile hazırlanan çeşitli kürleri tüketmesi önerilir.
 • Damla sakızı ilave edilmiş besinlerin sık sık tüketilmesi, reflü ülser ve gastrit hastalıklarının önlenmesi ile tedavi aşamasında oldukca yararlı olduğu görülmektedir.
 • Cilt güzelliği ve sağlığı için pek oldukca faydası olan damla sakızı bilhassa sivilce akne oluşumunu engeller.
 • Çene kasılmaları ve yüz felci rahatsızlığı olan kişiler için damla sakızı kasların çalışmasını elde eden naturel bir ilaç gibidir. Damla sakızı öteki sakızlara nazaran oldukça sert bir yapıdadır ve yüz felci olan kişiler damla sakızı çiğneyerek tüm yüz kaslarını çalıştırarak bir nevi egzersiz yapmaktadır.
 • Diş üstünde ve yemekler sonrası dişlerin arasına yerleşmiş mikropların yok olmasını sağlar. Bu sebeple pek oldukca diş macunu markası, ürünlerinde damla sakızı kullanmakta ve onun antiseptik özelliğinden yararlanmaktadır.
 • Damla sakızı naturel bir diş beyazlatıcıdır.
 • Mide yanması ve mide bulantısı hastalıklarında damla sakızı kullanılabilir. Çiğneme yolu ile tükürüğe karışan damla sakızı mide hastalıklarında onarıcı bir güce haizdir.
 • Mide asit oranının düzenlenmesini elde eden damla sakızı ile mide bulantısı ve kusmanın önüne geçilebilmektedir.
 • Bilhassa kış mevsiminde sık görülen boğaz enfeksiyonu ile savaşır. Anti bakteriyel özelliği olan damla sakızı akciğer enfeksiyonunda da oldukça etkilidir.
 • Balgam söktürücüdür ve kuru öksürüğü önlemektedir.
 • Vücutta istenmeyen toksinlerin hızlıca dışarı atılmasını sağlar.
 • İltihaplı romatizma hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
 • Kan şekerini dengeleyici bir özelliği bulunmaktadır. Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Kolesterol hastalığı için birebir olan damla sakızının fena kolesterolü düşürücü tesiri vardır.
 • Kısırlık tedavisinde de pozitif yönde etkilerinin olduğu bilinmektedir.
 • Damla sakızı antiviral özelliği yardımıyla uçukların tedavisinde de etkilidir.
 • Damla sakızı yağı kalp dostudur ve kalp ve damar tıkanıklığı hastalıklarının oluşmasına engel olur.

Damla sakızının cilde faydaları nelerdir?

Damla sakızının cilde faydaları nedir?

Damla sakızının sıhhat için faydalarının yanı sıra, cilt sağlığı ve güzelliği için de şaşırtıcı faydaları bulunmaktadır. Kuvvetli bir antiseptik olan damla sakızı ciltte oluşan akne, sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engellerken bir taraftan da kırışıklıkları önleyerek erken yaşlanma emarelerini ortadan kaldırmaktadır. Damla sakızı ile hazırlanan çeşitli kürler, damla sakızı yağı ve damla sakızı sabunu yardımıyla naturel bir cilt bakımı yapılmakta ve oldukca daha aydınlık, pürüzsüz bir cilde haiz olunmaktadır. Şimdi sözü daha çok uzatmadan damla sakızının cilde yararlarından bahsedelim.

 • Damla sakızının cilde yararlarından ilki, ciltteki ince kırışıklıkları açarak yaşlanma emarelerini geciktirmesidir.
 • Bilhassa beyaz ve kırılgan tende kişiler güneş ışığından oldukca acele etkilenmektedir. Bu kişilerde meydana gelebilecek güneş alerjisi ve UV ışınlarının sebep olduğu güneş yanığı tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Damla sakızı kürü ile güneş lekelerinin oluşması engellenmektedir.
 • Damla sakızının cilde yararlarından bir başkası, cildin gereksinim duyan rutubet seviyesini ayarlayıp dengelemesi ve cilt kuruluğunu önlemesidir.
 • Yüzün belirgin ovalliğini korur ve böylece bilhassa gıdı kısmında oluşan sarkmaların önüne geçer.
 • Cilt gözeneklerinin temizlenmesine destek olan damla sakızı özellikte buluğluk döneminde görülen sivilce ve akne olumunu önler. Daha evvelinde oluşmuş akne ve sivilce lekelerinin giderilmesinde, ek olarak sivilce kızarıklık ve yanmalarının önüne geçer.
 • Cildin ölü hücrelerden arınmasını ve böylelikle hücrelerin yenilenmesine destek sağlar.
 • Damla sakızı sabunu yada damla sakızı suyunun cilde hiçbir yan tesiri bulunmamaktadır. Kuvvetli bir cilt arındırıcı olan damla sakızı naturel bir tonik olarak makyaj temizlemede ve günlük cilt temizliğinde kullanılabilmektedir.

Damla sakızı sabunu

Damla sakızı sabununun faydaları nedir?

Damla sakızı, faydaları saymakla bitmeyen ender naturel ürünlerden bir tanesidir. Değişik şekillerde faydalanılabilen ve bir fazlaca geniş kullanım alanı olan damla sakızı, sabun olarak da karşımıza çıkmakta. Bilhassa Ege bölgesinde sık kullanılan damla sakızı sabununun cilde olmasıyla birlikte saça da faydası bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağı, lavanta yağı, shea yağı, soya yağı, hint yağı benzer biçimde birçok aromaterapi yağı ile damla sakızı yağı ve başka bileşenlerin karışımından elde edilmiş bu tamamen naturel damla sakızı sabununun cilde ve saça faydaları şunlardır:

 • Damla sakızı sabunu tamamen organik bir üründür ve bu yüzden ne cilde, ne de saça hiçbir ziyanı bulunmamaktadır.
 • Damla sakızı sabunu direkt saça uygulanabilir, naturel bir antiseptik olduğundan saç derisinde oluşan bakteri ve mikropların yok olmasını sağlar.
 • Cildin rutubet dengesini elde eden damla sakızı sabunu saç derisinde de rutubet dengesini sağlayarak rutubet kaybını önler ve kurumasını önler. Böylelikle kepek sorununu ortadan kaldırır.
 • Damla sakızı sabunu cilde uygulanmış olduğu süre gözenekleri temizler ve siyah nokta oluşmasını engeller.
 • Ciltte yağ ve rutubet dengesini elde eden damla sakızı sabunu sivilce ve aknelerin kaybolmasında da etkilidir.
 • Damla sakızı sabunu yağı ve damla sakızı yağının ciltte oluşan ufak kesik ve yaraları iyileştirmeye destek sağlar.
 • Saç dökülmesini önler ve yeni saçların oldukca daha kuvvetli ve parlak çıkmasına yardımcıdır
 • Damla sakızı sabunu ıslak cilt üstünde köpürtülerek birkaç dakika bekletilerek naturel bir temizlik yapılmaktadır.

Damla sakızı sabunu nasıl yapılır?

Damla sakızı sabunu yüzyıllar süresince yetiştiği Ege bölgesi ve Sakız adasında evlerde organik olarak hazırlanmış ve halen de devam etmektedir. Pek oldukca kozmetik ve sabun markasının da ürettiği damla sakızının en büyük özelliği tamamen organik olmasıdır. Damla sakızı sabunu; palmiye yağı, Hindistan cevizi yağı, shea yağı, zeytinyağı, soya yağı, kül suyu, hint yağı, arıtılmış su, damla sakızı tozu, lavanta yağı, palmarosa yağı, damla sakızı yağı ve kurutulmuş çiçeklerin belirli oranlarda karıştırılması ile yapılmaktadır.

Damla sakızı yağı nasıl yapılır?

Damla sakızı yağı evde yapılması kolay ve bir fazlaca zahmetsiz bir yağdır. Damla sakızı yağı hazırlamak için lüzumlu olan malzemeler bir tek 1 litre işlenmemiş saf zeytinyağı ve 75 gram damla sakızıdır. Havanda dövülerek toz haline getirilen damla sakızı zeytinyağının içine ilave edilir ve yedi gün süresince devamlı çalkalanarak birbirleri ile özdeşleşmesi sağlanır. Bu süre sonunda kullanıma hazır hale gelen damla sakızı yağı, karanlık ve nemsiz bir odada muhafaza edilir. Damla sakızı yağı cilt temizliği, sivilce ve akneler ile cilt lekelerini gidermek için kullanılmaktadır.

Damla sakızı ile hazırlanan cilt maskesi ve kürler

Damla sakızı cilde, sağlığa ve saça sağlamış olduğu yararlar sebebi ile birçok cilt maskesi ve çeşitli hastalıkların tedavisine destek olan sıhhatli kürlerin ana malzemelerinden biridir. Cilde hiçbir ziyanı tespit edilmemiş olan damla sakızı cilt maskesi, tonik ve kürleri paylaşalım.

Damla sakızı cilt maskesi: Haftada 3 kez uygulayabileceğiniz ve cildi derinlemesine temizleyen damla sakızı cilt maskesini evde bulunan malzemelerle kolayca hazırlanabiliyor. 1 çay kaşığı havanda dövülerek toz haline getirilmiş damla sakızı, 1 çorba kaşığı pirinç unu ve 1 çorba kaşığı yoğurdu karıştırılıp, evvelinde makyajı temizlenmiş yüze sürülür ve 20 dakika beklettikten sonrasında ılık su ile durulanır.

Damla sakızı tonik: Cildi temizleyen ve cilt hücrelerinin yenilenmesini elde eden damla sakızlı tonik ile günlük cilt temizliği yapabilir ve bununla beraber makyaj kalıntılarını yok edebilirsiniz. Havanda dövülerek toz haline getirilen damla sakızı daha evvelinde kaynatılmış ve ılık hale getirilen 500 ml suyun içine eklenmiş olur. Elde edilmiş karışım her seferinde çalkalanarak bir pamuk yardımı ile sabah ve akşam yüz bu su ile silinerek temizlenir. Damla sakızı ile hazırlanan su içerek de tüketilebilmektedir.

Damla sakızı ile naturel krem: Gece yatmadan ilkin yüze sürüp cilt bakımı yapabileceğiniz damla sakızlı naturel krem ile canlı ve parlak bir cilde haiz olunabilir. Çeyrek su bardağı zeytinyağı, havanda dövülmüş 10 gram damla sakızı tozu ve eritilmiş 50 gram balmumu karıştırılarak benzeşik kıvamlı bir karışım elde edilir. Yedi gün süresince devamlı çalkalanan ve hazır duruma gelen naturel krem, karanlık ve serin bir odada muhafaza edilmelidir.

Damla sakızı nasıl kullanılır?

Damla sakızı nasıl kullanılır?

Yazının başlangıcında da belirttiğimiz benzer biçimde damla sakızı bir tek sofralarda değişik bir lezzet ve aroma verme amacı ile kullanılmamaktadır. Pek oldukca kullanım alanı olan damla sakızı, sakız halinde, toz olarak, yağ ve su benzer biçimde değişik formatlardan oluşmaktadır. Damla sakızının kullanıldığı bölgeler şöyledir:

 • Tatlı, pasta, kurabiye ve bazı yemeklerde lezzet vermek amacı ile kullanılır.
 • Reçel, dondurma, likör ve Türk kahvesine aroma vermesi için kullanılır.
 • Kozmetik ve ilaç sektöründe hammadde olarak kullanılır.
 • Çeşitli hastalıkların ilaçlı tedavisinde destek olarak kullanılmaktadır.
 • Cilt ve saç bakımı elde eden cilt maskesi, sabun, şampuan, saç kremi ve öteki kişisel bakım ürünlerinde hammaddedir.
 • Tüy dökücü krem, diş macunu oje, parfüm benzer biçimde ürünlerde kullanılır.
 • Kumaş ve mobilyalarda renk sabitleyici olarak ve ek olarak yağlı boya ile vernik ana malzemesi olarak damla sakızı kullanılmaktadır.

Damla sakızının zararları var mıdır?

Damla sakızının yararlarından ve kullanım alanlarından bahsettiğimiz yazıda akla gelmiş olabilecek damla sakızının zararları var mıdır sorusunu yanıtlayalım. Birçok diyetisyen ve beslenme uzmanında tüketilmesini tavsiye etmiş olduğu damla sakızının tespit edilmiş herhangi bir ziyanı bulunmamaktadır.

Damla sakızı nerede satılır?

Damla sakızı kısıtlı bir bölgede yetişmesinden dolayı sınırı olan miktarlardadır ve bu da satış tutarına yansımaktadır. Çoğu zaman 10 yada 20 gramlık ufak paketlerde satılan damla sakızı, marketler, aktarlardan ve online alışveriş ile satın alınmaktadır.

Damla sakızının faydaları nedir? Damla sakızı nasıl kullanılır başlıklı yazımızı beğenip, yararlı olacağını düşünürseniz arkadaşlarınızla paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Okurun dikkatine: Burada belirtilen sıhhat detayları, maske tarifleri, kür tarifleri, rejim önerileri ve öteki detaylar web ortamından derlenmiştir ve kesinlikle tabip tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta tertipli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri yada aşırı kullanımlar sebebiyle kişiden kişiye değişik sonuçlar verebileceği unutulmamalıdır. Sitemizde yer edinen bilgiler reçete değildir ve tavsiye niteliği taşımamaktadır. Buna karşın yazılmış olan detayları uygulama kaynaklı kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi görevli olup sitemiz cemre.com ve yazarları mesuliyet kabul etmemektedir.