Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kur-faiz-enflasyon açıklaması: Mücadelemiz zaferle sonuçlanacak

tarafından
14
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kur-faiz-enflasyon açıklaması: Mücadelemiz zaferle sonuçlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da katılmış olduğu İbn Haldun Üniversitesi mezuniyet töreninde, ekonomiye ilişkin mesajlar verdi, “Yüksek fiyat artışlarına karşı vatandaşlarımızı korumaya kararlıyız” dedi. Erdoğan ek olarak, tahıl koridoru anlaşmasıyla, Türkiye’nin dünya siyasetinde iş birliği elde eden anahtar ülke konumunda bulunduğunu söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Tüm sorun dost kazanmak, düşman değil. Ikimiz de bunu hamdolsun şu ana kadar başardık, başarıyoruz. Bizlere güvenen dost, kardeş toplumları ve ülkeleri zor zamanlarında hep yanlarında olarak hayal kırıklığına uğratmadık. Türkiye’ye karşı dizgesel husumet politikası izleyen herkesi tutumunu gözden geçirmeye ve uzlaşma yolları aramaya zorunlu bıraktık. Siyasal, ekonomik ve askeri çıkarlarımızdan ödün vermeden bölgesel ve küresel ilişkilerimizi koruyabileceğimizi her insana gösterdik.

İşte göreve geldiğimizde yirmi yıl önceyi söylüyorum. Bizim müdafa sanayinde yalnız bizlere ilişik olan yüzde 20’yidi. Fakat şu anda müdafa sanayinde ürettiğimiz hamdolsun yüzde 80’ne ulaştı. Yüzde 20’den yüzde 80’ne. Ve tüm bunlarla birlikte artık müdafa sanayinde kendi ürünlerimiz ortada. Kendi ürünlerimizi biz kendimiz üretirken bu doğal olarak birilerine de ciddi manada Türkiye’ye şöyleki göz kırparken ‘dikkatli olun’ demeyi getiriyor. Ve bu tarz şeyleri yaparken yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla kanalıyla ülkemizi büyütme esasına dayanan iktisat politikamız küresel tehditler karşısında en mühim koruma kalkanımız haline dönüştü. Pek fazlaca ülkenin resesyona ve buna bağlı krizlere sürüklenme korkusu yaşamış olduğu bir dönemde biz ekonomimizi büyüterek yolumuza devam ediyoruz.

“MÜCADELEMİZ ZAFERLE SONUÇLANACAK”

Kur-faiz-enflasyon şeytan üçgenin sıkıştırıldığımız ekonomik istikrar mücadelemize inşallah zaferle neticelendireceğiz. 2023 hedeflerine ulaşmış 2053 hedeflerini hayata geçirme yolunda kararlılıkla ilerleyen Türkiye’yi bizlerden sonrakilere bırakma olanağına kavuşacağız. Asla şüphesiz sıkıntılı ve büyük bedeller ödenmesi gerektiren bir mücadeledir.
“ANAHTAR ÜLKE KONUMUNDAYIZ”

Cenup sınırlarımızı terör örgütlerinden temizleme kararlılığımızla hem internasyonal meşruiyetimizi güçlendiriyor, hem bölgedeki desteğimizi artırıyoruz. Harpte taraflarla her düzeyden konuşabilen diyalog yollarını açık tutan tahıl anlaşmasındaki benzer biçimde mümkün olan alanlarda işbirliğini elde eden anahtar ülke konumundayız.

“YÜKSEK FİYATIN SEBEBİ AÇGÖZLÜLER”

Pek fazlaca ülkenin resesyona buna bağlı krizlere sürüklenmesi korkusu yaşamış olduğu dönemde biz ekonomimizi büyüterek yolumuza devam ediyoruz. Küresel dengesizleri ve içimizdeki kimi açgözlülerin sebep olduğu yüksek fiyat artışlarına karşı vatandaşlarımızı gelirlerini arttırarak korumakta kararlıyız. Normal olarak hala çözmemiz ihtiyaç duyulan sıkıntılar var.