Crohn hastalığı nedir? Crohn hastalığının belirtileri nelerdir?

tarafından
126
Crohn hastalığı nedir? Crohn hastalığının belirtileri nelerdir?

Crohn hastalığı nedir? Morbus Brohn olarak da malum bir barsak hastalığıdır. Cem Yılmaz’ın bahsetmiş olduğu “bende olsa olsa lejyoner hastalığı olur” tabirinin cuk diye oturmuş olduğu bu insanoğlu için crohn hastalığının tedavisi ne yazık ki hemen hemen bulunamadı. Lakin crohn hastalığı belirtileri ile erken teşhise kucak açabilirsiniz. Crohn hastalığının belirtileri nedir?

İlginizi çekebilir: Niçin kusarız? Kusma nedir? İşte gezi esnasında kusmayı önleyen altın bilgiler

Crohn hastalığı

Crohn Hastalığı, sindirim sistemi sistemin ciddi bir inflamatuar hastalığıdır. Ağırlıklı olarak ince bağırsağın (ileum) ve kalınca bağırsağın (kolon) alt kısmını etkisinde bırakır, sadece sindirim sistemi sistemin herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Crohn hastalığı çoğu zaman ishale, karın kramplarına, kimi zaman ateşe ve rektal kanamaya niçin olur. İştah kaybı ve arkasından kilo kaybı da meydana gelebilir. Semptomlar hafifçe ila şiddetli içinde değişebilir, sadece genel olarak Crohn hastalığı olan kişiler etken ve üretken bir yaşam sürdürebilir.

Crohn hastalığı kroniktir. Sebebinin ne işe yaradığını bilmiyoruz. Halihazırda mevcut ilaçlar iltihabı azaltır ve çoğu zaman semptomları denetim eder, sadece hastalığı iyileştirmez. Crohn hastalığı ülseratif kolit benzer biçimde davrandığından (kimi zaman birini diğerinden ayırt etmek zor olsa gerek), iki hastalık inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) kategorisi altında gruplanır.

Crohn hastalığının belirtileri

Crohn Hastalığı’nın ilk belirtileri, çoğu zaman kanlı ve acil bir bağırsak hareketi isteği olan ishalli dışkıdır. İshal yavaş gelişebilir yada ansızın başlayabilir ve ek olarak eklem ağrısı ve cilt hasarı olabilir. Eklem ağrısı (eklem ağrısı), iştahsızlık, kilo kaybı ve ateş yaygındır. Crohn hastalığının öteki erken semptomları, hemoroidler, fissürler, fistüller ve apseler dahil olmak suretiyle anal bölgedeki lezyonlardır.

 • İshal
 • Karın krampları
 • Ateş
 • Rektal kanama
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Eklem ağrısı (eklem ağrısı)
 • Hemoroid (Rektumun ve anüsün en alt kısmında, anal kanalın sonunda bulunan genişlemiş damarlar)
 • Anal bölgede çatlaklar (lezyonlar)

Kimi zaman iltihaplanma ve ülserler bağırsak duvarlarına nüfuz edebilir ve bir iltihap (bir irin topluluğu) oluşturabilir. Fistül isminde olan bağırsağın öteki kısımları yada öteki organlarla da anormal bir bağlantı oluşabilir. Öteki emareler ise, bahsettiğimiz emareler kadar fazlaca görülmüyor.

 • Artrit: Eklemler (çoğu zaman dizler ve ayak bilekleri) şişebilir, ağrılı hale gelebilir ve sertleşebilir.
 • Canker yaraları: bunlar ülseratif yaralara benzer. Çoğu zaman etken bağırsak iltihabı dönemlerinde gelişirler. Yaralar çoğu zaman irin tedavi edildiğinde kaybolur.
 • Ateş: Enflamasyonun bir göstergesidir, bundan dolayı semptomların başlangıcında ateş olması yaygındır. Bununla beraber, ateş, Crohn hastalığının semptomları ortaya çıkmadan haftalar hatta aylar ilkin mevcut olabilir. Bağırsak iltihabı tedavi edildiğinde, ateş çoğu zaman kaybolur.
 • Göz Belirtileri: Gözler iltihaplanabilir, kırmızı, ağrılı ve ışığa duyarlı hale gelebilir. Bu semptomlar çoğu zaman hastalık kötüleşmeden ilkin ortaya çıkar ve bağırsak semptomları tedavi edildiğinde kaybolur.

Crohn hastalığının sebepleri

Hastalığın neandertal genleri ile ilişkili olduğu mevzusunda iddialar mevcut (Kaynak: https://www.bbc.com/news/science-environment-25944817) Lakin hemen hemen sebebi kati olarak bilinmemektedir. 

Crohn hastalığı iyi mi teşhis edilir?

Klinik muayene ve hastanın öyküsünün alınması ve ek olarak bazı kan testleri Crohn hastalığının teşhisinde mühim araçlardır. Bununla beraber, hastalık tüm sindirim sistemini tehlikeye atabileceğinden ve öteki sindirim sistemi rahatsızlıklara benzer emareler geliştirebileceğinden, etkilenen bölgelerin sindirim endoskopisi , kolonoskopi , bağırsak geçişinin X ışınları (opak lavman) benzer biçimde görüntüleme testleri kanalıyla belirlenmesi gerekir.

Crohn hastalığının tedavisi

Crohn hastalığının tedavisi hemen hemen bilinmiyor. Kendiliğinden hastalığın var olması durumunda yokmuş benzer biçimde olduğu dönemleri meydana gelse bile, ataklar tekrarlayabilir. Tedavi, hafifçe, orta ve şiddetli olarak sınıflandırılabilen hastalığın evrim aşamasına gore başlatılır. Temel olarak iltihaplanma sürecini denetim altına almak, belirtileri hafifletmek, yayılmayı önlemek ve beslenme eksikliklerini düzeltmek amaçlanır.

Crohn hastalığının yan tesirleri

 • Bağırsak tıkanıklığı – Hastalıktan etkilenen sindirim sisteminin gıdaların geçişini engellemiş olan kalınlaşması ve yara izlerinin (darlık) varlığından doğar.
 • Ülserler –  Sindirim sisteminin tüm bölümlerinde görünebilir (ağızdan anüse kadar).
 • Fistüller  – Bunlar, ülserler bağırsağın duvarını aştığında ortaya çıkar ve bağırsağın iki bölgesi içinde anormal bir bağlantıya (fistül) niçin olabilir. Mesela, bağırsak ile deri arasındaki yada bağırsak ile mesane yada vajina benzer biçimde başka bir organ arasındaki fistüller. Bu tip hastalığa fistülize edici Crohn hastalığı denir.
 • Kolorektal kanser  – Kalınca bağırsakta iltihaplanma olan Crohn hastalığı olan kişilerde kanser riski daha yüksektir ve bu risk, hastalığı daha uzun süre ve daha geniş bağırsak iltihabı bölgelerine haiz hastalarda daha yüksektir.

Crohn hastalığı için tavsiyeler

 • Sigara içiyorsanız, artık uzak durma vakti geldi.
 • Orta derecede kendinizi zorlamayacak şekilde fizyolojik aktivite uygulayın.
 • Sizin için fena olan yiyecekleri belirlemeye çalışın ve belirtilerinizi kötüleştirebilecek olanlardan kaçının.
 • Kilonuzu tertipli olarak deneyin.
 • Mümkün olduğunca stresli durumlardan kaçının.
 • Hayvansal kaynaklı yağlı gıdaların ve lif açısından varlıklı gıdaların alımını azaltın.
 • Dengeli bir rejim seçerken rehberlik için bir beslenme uzmanına danışın.
 • Tuvaleti kullanırken tuvaletinizin görünümünü deneyin. Bağırsak alışkanlıklarında kan belirtileri ve açıklanamayan değişimler fark ederseniz, bir doktora görünün.

Crohn hastalığı rejimi

Crohn hastalığı, besinlerin emilimini engellemiş olan devamlı bağırsak iltihabının olduğu bir sıhhat sorunudur. Sindirimin fenalık derecesi, bağırsağın ne kadar etkilendiğine yada hastalık sebebiyle bir kısmının çıkarılıp çıkarılmadığına bağlıdır.

Bu yüzden, Crohn hastalığında beslenmenin amacı, bağırsak tahrişini ve yetersiz beslenmeyi önlemek, besinlerin emilimini mümkün olduğunca teşvik etmek, belirtileri hafifletmek, yeni krizleri önlemek ve kişinin yaşam standardını organik bir besin kanalıyla iyileştirmektir.

1. gün 

Kahvaltı: Çırpılmış yumurtalı tost + su ile seyreltilmiş süzme meyve suyu

Ara öğün: Tarçın ile pişmiş muz

Öğle yemeği: Birazcık yağ harmanlanmış, doğranmış patates ve kabak püresi ile derisiz tavuk göğsü.

Ara öğün: Elma reçelli tost

2. gün

Kahvaltı: Pirinç ile çırpılmış tost+ suda seyreltilmiş ve süzülmüş meyve suyu

Ara öğün: Kabuksuz ve tarçınlı pişmiş elma

Öğlen yemeği: Birazcık yağ ile pirinç ve havuç salatası ile ızgara somon.

Ara öğün: Tarçın ile pişmiş muz

Crohn hastalığı hakkında merak edilen sorular!

Crohn hastalığı hakkında dört gözle beklenen sorular!

Crohn hastalığı Türkiye’de oldukça azca görülen bir hastalıktır. Dolayısıyla merak konusunu da bununla beraber getirmektedir. Kronik bir hastalık olan Crohn hastalığı hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Crohn hastalığı hamileliğe engel mi?

Bir çok durumda, iltihaplı bağırsak hastalığı hamile kalma kabiliyetini etkilemez. Birçok hanım, hamileliğin Crohn hastalığını etkileyip etkilemediğini ve tedavilerin bebeğe zarar verip vermediğini sorgular. Bununla beraber, uygun tedavi ile bir çok hanım düzgüsel bir hamilelik yaşayabilir.

Crohn hastalığı iyileşir mi?

Bu hastalık kronik şu demek oluyor ki kati bir tedavisi olmamakla beraber şu anda denetim altına alınabilmektedir. Böylece Crohn hastalığı olan bir çok şahıs etken ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmektedir. Hastalığın denetim altına alınması, ilaç alınmasını ve bir sindirim sistemi hastalıkları uzmanına tertipli olarak danışılmasını gerektirir.

Crohn hastalığı öldürücü mü?

Bir hastalığın tedavisinin olmaması akıllarda ilkin ‘Acaba öldürür mü?’ sorusunu uyandırıyor. Lakin Crohn hastalığı denetim altına alınan bir hastalıktır. İlerlediği durumlarda çeşitli komplikasyonlar oluşturarak ölüme niçin olur.

Crohn hastaları ne kadar yaşar?

Crohn hastalığı ile kişinin yaşam süresi içinde hiçbir bağlantı bulunmamaktadır.

Crohn kansere dönüşür mü?

Crohn hastalığı bir kanser çeşidi değildir. Crohn Hastalığı, sindirim sistemi etkileyen ve ince bağırsağın (ileum) ve kalınca bağırsağın (kolon) alt kısmını etkileyen ciddi bir inflamatuar hastalıktır. Dolayısıyla başka herhangi bir tetikleyici unsur yok ise, kansere dönüşmez.

Crohn hastalığı en fazlaca nereyi meblağ?

Crohn hastalığında aslen ‘En fazlaca nereyi meblağ?’ benzer biçimde bir sual çeşidi bulunmamaktadır. Crohn hastalığı ağızdan anüse kadar olan sindirim sistemlerinden herhangi birisini tutabilir. 

Crohn hastalığı olanlar ne yemeli?

Crohn hastalığı olanlar çoğu zaman protein açısından oldukça varlıklı, lakin posa açısından da bir o denli fukara beslenmeleri gerekmektedir. Eğer ki hastalık jejenum isminde olan ince bağırsağın bir kısmında ise süt ve süt ürünleri de tüketilmemesi gerekmektedir.

Crohn hastaları hangi meyveleri yemeli?

Crohn hastaları muz tercih edebilir. Muzla beraber mango, papaya, kavun ve avokado da tercih edebilirler. 

Crohn hastası hangi ekmeği yemeli?

Crohn hastalarının ekmekten yana tercihleri mayasız olmalıdır. 

Crohn hastaları süt içebilir mi?

Crohn hastalarında eğerki hasarlı bölge jejenum isminde olan ince bağırsağın bir kısmında ise süt ve süt ürünleri de tüketilmemesi gerekmektedir.

Crohn hastalığında hangi testler yapılır?

 • Kolonoskopi: Hasta anestezi altındayken anüsten bir kamera geçirilerek ve müshillerle bağırsak lavajı yapıldıktan sonrasında kolonun yada kalınca bağırsağın iç duvarını değerlendirmek için meydana getirilen muayene. Muayene esnasında iltihaplı bölgelerden biyopsiler alınıp laboratuvarda çözümleme edilebilir.
 • Endoskopisi: Bu muayene kolonoskopiye fazlaca benzer, sadece bu durumda kamera hastanın ağzından girilerek yiyecek borusu, mide ve ince bağırsağın (duodenum) başlangıcı değerlendirilir. Ek olarak sedasyon altında hasta ile yapılır ve kolonoskopi benzer biçimde inflamasyonun değerlendirilmesine ve biyopsilerin performansına olanak tanır.
 • Kablosuz kapsül endoskopi: Bu bir olan hasta bir kamera içeren bir hap büyüklüğünde kapsülü yutar etmiş olduğu endoskopi türü. Kapsül kişinin bağırsağından geçerken fotoğraf çeker ve rastgele biyopsiler alır. Kapsül dışkı ile elimine edilir, toplanır ve fotoğraflanan ve toplanan materyalin analizi için kliniğe teslim edilir.
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) ve Bilgisayarlı Enterotomografi (CT): İnce bağırsağı (jejunum ve ileum) değerlendirmek için en iyi testler olduklarından, yalnızca iltihabın tanımlanmasına değil, hem de hastalığın yaygınlığının ve evresinin değerlendirilmesine de olanak tanıdığından, artık Crohn Hastalığı araştırmasında lüzumlu kabul edilmektedir. Muayeneden bigün ilkin müshillerle bağırsak hazırlığı ve muayene günü bağırsağı şişiren bir ilaç içeren bir solüsyonun alınması ve her iki muayenede de venöz kontrast kullanılması gerekir. MR yada BT enterotomografi seçeneği, görevli doktorun tercihine, bulunabilirliğe, ekipmanın kalitesine, radyoloğun deneyimine ve hastanın koşullarına bağlı olabilir.

Crohn hastalığı ağrısı nerede olur?

Crohn hastalığının nerede tutulduğuna gore değişim gösterir. Genel anlamda yemekten sonrasında karın ve çevresinde ağrı meydana gelir.

Crohn da CRP yükselir mi?

Crohn hastalığı kronik iltihaba niçin olacağı için CRP yükselebilir.

Crohn hastalığına hangi bölüm bakar?

Sindirim sistemi ile ilgili bir durum olduğundan Crohn hastalığı için gastroenteroloji kısmına başvurmanız gerekmektedir.

Crohn hastaları ne yiyemez?

Crohn hastaları çoğu zaman lif açısından yüksek olan besinleden uzak durmaları gerekmektedir. Kahve, çay, yüksek şekerli gıdalar, derileri, tohumlar, patlamış mısır, yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler, pişmeden gıdalar, kuru erik, fasulye…

Crohn hastalığı kronik hastalık mıdır?

Crohn hastalığı kroniktir.

Crohn hastası askere gidebilir mi?

Crohn hastalığına sahipseniz, askere gitmeniz doğru değildir. Eğerki gitmişseniz, son yoklamada hastalığınızı belirtip hastaneye sevk alın, tüm raporlarınızı ibraz edin. Geçmişinizi raporlarınıza dayanarak anlatın sadece raporların ıslak imzalı olmasına dikkat edin.