Çocuklarda en sık görülen Omicron semptomları: Krup hastalığına dikkat

tarafından
44
Çocuklarda en sık görülen Omicron semptomları: Krup hastalığına dikkat

Corona virüsün Omicron varyantı dünya genelinde yayılmaya devam ettikçe çocuklar eskisinden daha çok Covid-19 ile enfekte oluyor.Bununla beraber, Omicron corona virüsün önceki varyantlarına nazaran daha süratli yayılmasına karşın genel olarak daha azca ciddi hastalığa niçin oluyor. Sadece, varyant aşılanmamış ve evvel sıhhat problemi olan kişiler için büyük bir risk oluşturuyor.

Uzmanlar, anne babaları uyararak çocuklarda en sık görülen emareleri deklare etti. İşte boğaz ağrısından krup hastalığına Omicron’un çocuklarda niçin olduğu semptomlar…

Corona virüsün Omicron varyantı, dünya genelinde yayılmaya devam ediyor. Varyant, hem evlatları hem de yetişkinleri enfekte ediyor.
İngiltere’de King’s College London’da tıp profesörü olan Emma Duncan, insanların Covid-19 semptomlarını bildirmelerini elde eden ZOE COVID-19 çalışmasından elde edilmiş verilere dayanarak, çocuklar için en yaygın Omicron semptomlarını deklare etti.
Duncan, 12-8 yaş arası çocuklarda birkaç yüz Omicron vakasının ön sonuçlarına dayanarak aşağıdaki semptomları sıraladı:
– Tükenmişlik- Baş ağrısı- Boğaz ağrısı- Burun akması- Hapşırma- Ateş- Öksürük
Öteki taraftan Duncan,  ishal ve kızarıklık şeklinde semptomların ender de olsa görülebileceğini belirterek, verilerin asemptomatik Covid-19  vakalarını içermediğini kaydetti. Duncan, ek olarak Covid-19 aşısı meydana getirilen çocuklarda semptomların sıklığının ve uzunluğunun azaldığını söylemiş oldu.
Çocuklarla çalışan doktorlar ise gördüklerinin Ducan’ın çalışmasının bulgularıyla uyuştuğunu deklare etti.
ABD’de Seattle Çocuk Hastanesi pediatrik yoğun bakım bölümünün şefi Dr. John McGuire, “Bir çok çocuk yaştan bağımsız olarak üst solunum yolu/soğuk algınlığı benzeri semptomlar yaşıyor. Bağırsak problemleri, ateş ve kızarıklıklar da ebeveynlerin takip etmesi ihtiyaç duyulan durumları oluşturuyor” diye konuştu.
Vagelos Doktorlar ve Cerrahlar Koleji’nde pediatri profesörü ve New York-Presbiteryen Morgan Stanley Çocuk Hastanesi’nde epidemiyolog olan Dr. Lisa Saimab ise çocuklarda  krup hastalığının Omicron’a özgü bir semptom şeklinde göründüğünü söylemiş oldu.
Krup hastalığında virüs, ses telleri (larenks) ve nefes borusunda ödem oluşmasına yol açıyor. Peşinden, ödem hava yollarını daraltarak nefes alıp vermeyi zorlaştırıyor. Krup hastalığı olan çocuklarda kaba, havlamayı çağrıştıran öksürük ve nefes alma esnasında sesli, tiz bir ses duyuluyor.
Öte taraftan, Saiman’ın çocuklarda son zamanlarda bronşiolit* vakalarının da arttığını bildirdi. “Çocuklar öksürük ve hırıltı ile başvuruyor venefes almakta güçlük çekiyorlarsa hastaneye yatırılmaları gerekebiliyor” dedi.
*Bronşiolit: Bronşiolit, akciğerlerin minik havayollarında (bronşiollerde) tıkanıklığa niçin olabilen iltihabi bir hastalığa deniliyor ve hastaneye yatacak kadar nefes darlığına sebep olabiliyor.