Çip kıtlığı nedeniyle Toyota’nın karı yüzde 18 düştü

tarafından
19
Çip kıtlığı nedeniyle Toyota’nın karı yüzde 18 düştü

Dünyanın en büyük otomotiv üreticisi Toyota’nın ikinci çeyrek karında ortalama beşte bir düşüş meydana geldi. Şirketten meydana getirilen açıklamada, Nisan-Haziran ayları arasındaki karın geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 18 düşmüş olduğu açıklandı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota’nın, endüstriyi derinden etkileyen çip problemi nedeniyle karı ortalama yüzde 18 düştü.

Japonya merkezli firmanın Nisan-Haziran ayları arasındaki ikinci çeyrek karı bundan önceki senenin aynı dönemine nazaran ortalama yüzde 18 azaldı.

Toyota tarafınca meydana getirilen açıklamada, şirket karının 2021 yılının ikinci çeyreğinde 897,8 milyar Yen olduğu, 2022 senesinde ise karın 736,8 milyar Yen’e (ortalama 5.5 milyar dolar) gerilediği açıklandı.

Firmanın satışlarının ise bundan önceki çeyreğe kıyasla yüzde 7 artarak 8.49 trilyon Yen’e (63 milyar dolar) yükseldiği aktarıldı.
Şirketin satışları bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 7 artarak 8.49 trilyon Yen

ARAÇ BEKLEYENLERDEN ÖZÜR DİLEDİ

Toyota yetkilileri yaptıkları açıklamada, sipariş veren müşterilerinin uzun süre vasıta beklediğini ve bundan dolayı özür dilediğinin altını çizerken, bazı müşterilerin bekleme süresinin oldukca uzaması nedeniyle model değişikliği yapmış olduğu kaydedildi.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi, dünyada yaşanmış olan çip problemi haricinde, Cenup Afrika’daki sel ve Şanghay’daki Covid karantinasından da derinden etkilenerek üretiminde problemler yaşadığını altını çizdi.

Toyota, geçen senenin aynı dönemindeki 2,1 milyon vasıta satarken, bu yıl ikinci çeyrekte 2 milyon vasıta satışı gerçekleştirmiş oldu.

Toyota, Mart ayına kadar olan mali yılda üstün dereceli kazanç elde ederek senelik ortalama yüzde 27 artışla 2.85 trilyon Yen (21 milyar dolar) kar elde etmişti.