Cinsel taciz iddiası Elon Musk’a 10 milyar dolardan fazla kaybettirdi: Servetindeki düşüş sürecek mi?

tarafından
13
Cinsel taciz iddiası Elon Musk’a 10 milyar dolardan fazla kaybettirdi: Servetindeki düşüş sürecek mi?

Dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk hakkında ortaya atılan cinsel taciz iddiası medyada geniş bir halde yer bulurken, meşhur milyarderin bir günde 10 milyardan dolardan fazla para kaybetmesine niçin oldu. Öteki taraftan finansal uzmanlar, cinsel taciz iddiasının, Tesla ve SapceX CEO’sunun bu senenin başından beri uzun soluklu servet düşüşündeki son olarak vaka olarak kayıtlara geçtiğini aktardı. Musk’ın varlığındaki düşüşün sürebileceği açıklandı.

(*10*)

Tesla ve SpaceX’in kurucusu  Elon Musk, kendisine karşı cinsel taciz iddialarının ortaya çıkmasından bir tek bigün sonrasında 10 milyar dolar yitirdi. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne bakılırsa, geçen Perşembe günü Musk’ın serveti ortalama 212 milyar dolar değerindeydi. Endeks, Perşembe gecesi iddiaların ortaya çıkmasından sonrasında milyarderin servetinin ortalama 201 milyar dolara düştüğünü gösterdi.
Insider’ın haberine bakılırsa, Musk tarafınca kurulan havacılık şirketi SpaceX, 2018’de 50 yaşındaki iş insanına karşı cinsel taciz iddiasını çözmek için bir uçuş görevlisine 250 bin dolar ödedi. Musk iddiayı yalan olduğunu beyan etti.
SpaceX’in kurumsal jet filosunda sözleşmeli olarak kabin ekibi üyesi olarak çalışan bir bayan, Musk’ı  cinsel organını kendisine göstermekle, rızası olmadan bacağını ovmakla ve erotik masaj karşılığında ona bir at almayı teklif etmekle suçlamıştı.
“ELON MUSK ÇALIŞANINA CİNSEL ORGANINI GÖSTERİP, AT ALMAK İSTEDİ” İDDİASI
Musk, SpaceX’in ortalama yüzde 47’sine haiz. Geçen hafta, firmanın 125 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaşmış olduğu tahmin ediliyordu. Sadece,  bu durum gerçekleşmedi. Bununla beraber,  Tesla’nın halka açık piyasalardaki hisse senedi performansı, Musk’ın serveti üstünde en mühim etkiye haiz. BBC’ye bakılırsa Musk,  firmanın ortalama yüzde 15’ine haiz. İddiaların ortaya çıkmasından sonrasında ise Tesla’nın hisse fiyatı yüzde 6,4 kıymet kazanmıştır.
Sadece Musk’ın cinsel taciz haberleri ve buna bağlı mali çöküş, bu senenin başından bu yana uzun soluklu bir servet düşüşündeki son olarak vaka olarak kayıtlara geçti.
Bloomberg’in tahminine bakılırsa,  Musk senenin başlangıcında bu yana 69 milyar dolardan fazla yoksul. Bunun sebebi kısmen, yatırımcıların küresel ekonominin sağlığı mevzusunda kaygı duyması sebebiyle Tesla’nın hisse senedi fiyatının küresel bir borsa satılmasında aşağı çekilmesi oluşturuyor.
Fakat, Tesla’nın yatırımcılarının “kilit adam riski” yada bir kişinin karşılaşmış olduğu zararların tüm organizasyonu iyi mi negatif etkileyebileceğini düşünmeleri de olası bulunuyor.  Wedbush analisti Dan Ives, Musk’ın Tesla’ya olan bölünmüş dikkatine ve yaklaşmakta olan Twitter satın alımına atıfta bulunarak, “Musk için dikkat dağıtıcı riskleri görmezden gelmek zor” dedi.
Bununla beraber, Tesla’nın hisse senedi fiyatındaki düşüş, Musk’ın Nisan ayında Twitter’ı 44 milyar dolara hususi alacağını açıklamasından bu yana hız kazanmıştır. Insider’ın bildirdiğine bakılırsa, bu duyurudan bigün sonrasında Tesla’nın hisseleri, hissedarların Twitter’ı devralmasını iyi mi finanse edeceğini merak etmiş olduğu için yüzde 12’den fazla düştü.
Bloomberg’in bildirdiğine bakılırsa, yalnızca geçen hafta otomobil üreticisinin hissesi yüzde 14 düşerek piyasa değerinden ortalama 110 milyar doları sildi.  ETF Future Fund LLC’nin kurucusu ve yönetici ortağı Gary Black, “Twitter anlaşması ortada olduğu ve Tesla’nın hisseleri düşmüş olduğu sürece, insanoğlu Musk’ın daha fazla hisse satması gerekeceğinden ve dikkatinin dağılacağından, bu yüzden de  Tesla’ya gerektiği kadar ilgi göstermeyeceğinden kaygı ediyor”  diye konuştu.
Öte taraftan, uzmanlara bakılırsa Tesla fena ile ilgili negatif haberler  devam ettikçe Musk servetinin daha da küçüldüğünü görecek. Geçen Cuma günü ABD’DE Musk’ın Tesla’nın otomobillerindeki otopilot işlevinin muntazam çalışmamasından kaynaklandığı iddia edilen otomobil kazalarına tepkisini inceleyen yeni bir belgesel olan “Elon Musk’s Crash Course” gösterildi.
Aynı gün Musk, Twitter’da, Tesla’da direkt kendisine rapor verecek bir “hardcore dava departmanı” kurduğunu duyurdu  ve “Kan çıkacak” paylaşımını yapmış oldu.