Çin’in geliştirdiği mRNA aşı adayının yüzde 80 ila 95 bağışıklık sağladığı belirlendi

tarafından
34
Çin’in geliştirdiği mRNA aşı adayının yüzde 80 ila 95 bağışıklık sağladığı belirlendi

Çin yeni geliştirilen mRNA temelli covid-10 aşısı 120 erişkin deneğe uygulandı. Meydana getirilen emek harcama sonucunda aşının yüzde 80 ila 95 oranında bağışıklığık sağladığı tespit edildi.

Çin’de geliştirilen mRNA temelli Covid-19 aşı adayının virüse karşı yüzde 80 ila 95 oranında bağışıklık sağladığı bildirildi.

Caixin’in haberine bakılırsa, Walvax Bioteknoloji şirketi, Sucou Abogen Biobilim şirketi ile Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Askeri Bilim Akademisi tarafınca geliştirilen aşı adayının birinci aşama klinik denemelerinin neticeleri, “Lancet Microbe” dergisinde yayımlandı.

Cıciang eyaletinin merkezi Hangcou’daki Şulan Hastanesinde, 30 Ekim-2 Aralık 2020 tarihlerinde yürütülen denemede 18-59 yaşlarındaki 120 erişkin deneğe 5 ila 25 mikrogram arası değişik doz aşı, bazılarına denetim amacıyla “placebo” denilen düzmece doz uygulandı.

28 gün arayla uygulanan iki doz aşıyı olanlarda doza bakılırsa değişen derecelerde bağışıklık sağlayıcı antikorların üretildiği görüldü.

En düşük dozun dahi yüzde 80 bağışıklık sağladığı gözlenirken, 20 gramlık dozun yüzde 95 bağışıklık oranı ile en yüksek korumayı sağladığı saptandı.

Aşı adayının herhangi yan etkiye yol açmadığı kaydedildi.

İNAKTİF AŞI VE DNA AŞILARI

Çin’de halen, ilaç firmaları Sinopharm ve Sinovac’ın ürettiği iki inaktif aşı insanoğlu üstünde uygulanıyor. İnaktif aşılar, formüllerinde virüsün zayıflatılarak tesiri azaltılmış bir halini barındırıyor.

Ülkede yeni geliştirilmeye çalışılan mRNA aşısı ise içinde virüsün insan vücuduna tutunmasını elde eden başak proteinin enzimlerini suni olarak öykünmek eden DNA temelli aşılar olarak biliniyor. Alman Biontech şirketi ile Amerikan Moderna firmasının geliştirdiği bu türden aşılar dünyada yaygın olarak uygulanıyor.

KLİNİK DENEMELER 3 AŞAMADA YAPILIYOR

Bir aşının yaygın kullanılabilmesi için insanoğlu üstünde 3 aşamada kontrol edilmesi gerekiyor.

Klinik denemelerin ilk aşamasında, azca sayıdaki gönüllü sıhhatli denek üstünde aşının güvenli olup olmadığı ve insanoğlu üstündeki olası yan tesirleri araştırılıyor. İkinci aşamada, aşının bağışık tepkilerini uyandırmadaki etkinliği 100’den fazla denek üstünde kontrol ediliyor. Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem binlerce denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç aylar, hatta seneler alabiliyor.

OMİCRON SALGINI SONA ERDİRİR Mİ?