Çin’in Elon Musk’ın Starlink uydularını yok etmeye hazırlanıyor

tarafından
18
Çin’in Elon Musk’ın Starlink uydularını yok etmeye hazırlanıyor

Çin hükümeti Elon Musk’ın Starlink uydularını intiyaç halinde yok etmek istiyor. Çinli araştırmacılar bu mevzuda birçok düşünce geliştirmiş durumda. SpaceX’in bünyesindeki Starlink uydularının temel amacı web hizmeti olsa da bu uydular askeri amaçlar için de kullanılabilir. Pekin, ABD ordusunun eline bu şekilde bir güç vermek istemiyor.

Dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk’ın gelecek planlarından biri gezegenin etrafına binlerce Starlink uydusu yerleştirmek.
Musk, bu sayede dünyanın her yerinde web satmayı planlıyor. Sadece gerçek şu ki SpaceX’in yörüngeye yerleştirdiği Starlink uyduları web hizmetinden oldukca daha fazlasını sağlayabilir.
Bu kapsamında ABD Müdafa Bakanlığı ile SpaceX içinde bir antak kalma imzalandı. ABD ordusu Starlink’i askeri amaçlar için kullanma hakkını elde etti.
Bu amaçlardan biri ise sesten beş kat daha süratli olabilen hipersonik füzelerin takip edilmedi. Pekin yönetiminin buna benzer silahlar geliştirdiği biliniyor.
Çin’de bir müdafa dergisinde piyasaya sürülen makalede Pekin yönetiminin amacı Starlink uydularını gerektiğinde işlevsiz hale getirebilmek. Bunun için masadaki seçenekler içinde direkt uydulara saldırmakla onları etkisiz hale getirmek içinde birçok düşünce bulunuyor.
Şimdiye kadar gökyüzüne 2400’den fazla Starlink uydusu yerleştirildi. Musk’ın amacı önümüzdeki 10 yıl içinde bu sayıyı 30 bine çıkarmak. Bu aşamada Pekin yönetiminin birkaç yüz Starlink uydusunu etkisiz hale getirmesi askeri açıdan pek yarar sağlamayacak.
Bu sebeple sistemin mimarisi her parçanın fonksiyonel bir halde çalışmasına yol açacak şekilde tasarlandı. Şu demek oluyor ki Starlink hücum anında bin tane uydu kaybetse SpaceX’in elinde aynı işi yapabilecek 29 bin uydu daha bulunuyor.
Pekin yönetimi gerekseme halinde bu uyduların toplamış olduğu ve aktardığı verilere müdahil olmayı arzuluyor.
Şu demek oluyor ki uydular yok edilemezlerse bile ABD ordusunun bir işine yaramayacak şu sebeple verilerin toplanması yada aktarılması engellenecek.
Bunun için düşük maliyetli fakat bir o denli da etkili bir müdahele aracı geliştirilmeli. Makaleye gore Pekin’de birçok düşünce değerlendiriliyor.
Bunlar içinde uyduların iletişimini engellemek ve elektronik parçaları etkisiz hale getirmek için mikrodalga ışınların kullanılması da var.
Ek olarak direkt müdahale için lazer ışınlarının kullanılması da düşünülüyor.
SpaceX’in sahibi Elon Musk, Rusya Ukrayna savaşıyla birlikte Kiev’e Starlink hizmetlerini sağlamaya başlamıştı.