Çin’de işletmelere Covid-19 kredi desteği artacak

tarafından
17
Çin’de işletmelere Covid-19 kredi desteği artacak

Çin’de Covid-19 salgınından etkilenen işletmelere ve kilit sektörlere kredi ve finansman desteğinin artırılacağı bildirildi.

Çin Merkez Bankası (PoBC) ve Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu’nun ortak toplantısında ekonomik gelişme üstündeki baskıların hafifletilmesine yönelik tedbirler ele alındı.

Görüşmede, mikro, minik ve orta ölçekli işletmeler ile yeşil kalkınma, bilimsel ve teknolojik yenilik, enerji arzı, su kaynakları ve altyapı benzer biçimde kilit alanlara mali destek sağlanacağı açıklandı.

Yurt içinde ve haricinde ortaya çıkan beklenmedik etkenlerin sebebiyle iktisat üstündeki aşağı yönlü baskısının sürdüğüne dikkat çekilen görüşmede finans sisteminin kredi hacminin arttırılarak nitelikli ekonomik büyümeyi destekleyecek siyaset araçlarına başvurulması gerektiği vurgulandı.

Görüşmede emlak sektöründe kredi artışının teşvik edilmesi, salgın kısıtlamalarından etkilenen mikro, minik ve orta ölçekli işletmeler ile bireysel işletmelerin, kamyon şoförlerinin konut, tüketici ve öteki kredilerinin geri ödemelerinin ertelenmesi gereğine yer verildi.

PBoC yetkilileri, görüşmede minik ölçekli işletmelere hususi kredi kotasını iki katına çıkarılacağını, mahalli finans kurumlarının daha çok kredi vermeye teşvik edileceği ve kredi desteğini artırmaya yönelik politikalara öncelik verileceğinin altını çizdi.

SALGIN KISITLAMALARI EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Çin’de başta ülkenin en büyük kenti Şanghay olmak suretiyle büyük nüfusu barındıran, eleştiri endüstri ve iş kollarına ev sahipliği meydana getiren büyük şehirlerindeki Covid-19 engellemelerinin iktisat üstündeki tesiri belirgin şekilde hissediliyor.

Ülkede nisanda endüstri üretimi, perakende satışlar, otomobil satışları, gayrimenkul yatırımları, imalat ve hizmetler sektöründeki ekonomik etkinlik ve ihracat artış hızı azaldı.

Birçok sahada ölçülen ekonomik performans, ilk vakaların Çin’in Wuhan kentinde görüldüğü Covid-19 salgınının ilk aylarından bu yana en düşük seviyelere geriledi.