Ciltte Kaşıntı ve Kızarıklık Nedenleri

tarafından
22
Ciltte Kaşıntı ve Kızarıklık Nedenleri

Mevzu Anlatımı – Mevzu Anlatımı ve toplumsal içerik platformu

PDF indir

Cildin kaşınması bir fazlaca hastalık ve bozulmaların emaresi olabilir. Kimi zaman bu semptom fazlaca ciddi hastalıkların ilk emaresi olarak ortaya çıkmaktadır.

Dolayısıyla eğer sizi sebepsiz yere bir kaşıntı rahatsız ediyorsa, kesinlikle doktora başvurun. Ilk olarak doctor tarafınca muayeneden geçin. Muayeneden sonrasında hekim ek muayeneleri ve tetkikleri belirleyebilir yada hastayı öteki uzmanlara (dermatolog, endokrinolok, allerkolok vb.) Gönderebilir. Böylece, acıya yol açan hastalıklar ve bozulmalar tespit edilecektir.

Kaşıntıların Sebepleri Nedir?

Alerji deri kaşınmasının başlıca sebeplerinden biridir. Doktorların gözlemlerine nazaran, Dünya’da yaşayan insanların çoğunda şu yada biçiminde alerji var. Alerjik tepkisine yol açan unsur (hayvanların kılı, yün, yıkama müstahzarları, herhangi besin vb. Olabilir) belirlenmeli ve allergiyadan muzdarip insan bu madde ile temasta olmamalıdır (eğer bu mümkünse).

Neyrodermit alerjik Nedir?

Neyrodermit alerjik tepkinin daha karmaşık şeklidir. Neyrodermit esnasında derinin kaşınan alanlarında deri kalınlaşır ve pürüzlü olur. Kaşıntı gece saatlerinde hastayı daha fazlaca rahatsız eder. Neyrodermit çoğu zaman insanda çocuk yaşlarında gelişir, vakit vakit keskinleşir ve kuvvetli, dayanılmaz kaşıntı birlikte rol alır. Birçok durumda hastalığın keskinleşmesi stresin fonunda gelişir. Hasta allerkolokda tedavi almalıdır. Tedavi uzun süre süresince kurslarla gerçekleştirilir.

  • Bir çok durumda derinin kaşınmasının sebebi kuvvetli stres olur. Bazı pisişik hastalıklarda da(psixoz vb.) Kaşıntı birlikte rol alır.
  • Şekerli diyabet. Bu hastalık esnasında kanda şekerin seviyesi artar ve bu tüm vücutta yada vücudun herhangi bölümlerinde (anüs, genital organları) acıya niçin olur. Kaşınma hastayı devamlı rahatsız edebilir yada periyodik olarak meydana çıkabilir. Kaşıntıdan ek hastada susuzluk, halsizlik, vücut ağırlığının azalması benzer biçimde emareler gelişir.
  • Karaciğerin birçok hastalıkları ve bozuklukları esnasında deride kaşıntı olur. Karaciğer etkinliğinin bozulması kanın terkibine etkisinde bırakır ki, bu ise acıya vs. benzer biçimde semptomlara (sarılık, idrarın koyu olması, genel halsizlik, ciltte sepgiler vb.) niçin olur. Karaciğer sirrozu ve kanseri esnasında kaşıntı fazlaca kuvvetli dayanılmaz olur, hastayı oldukça rahatsız eder.
  • Böbrek hastalıkları ve bozuklukları esnasında böbrekler kanı iyi temizlemelidir ki, bunun sonucunda vücutta fazlaca oranda toksinler, cüruf ve öteki zararı olan maddeler birikir. Bunun sonucunda ise deride kaşıntı ortaya çıkar.
  • Bazı ilaç preparatların alımı acıya niçin olabilir. Bu durumda size bu preparatı belirleyen doktora başvurmak gerekir.
  • Mantar hastalıkları da acıya niçin olur. Bir çok durumda mantar enfeksiyonu ayak Pençelerinde, cinsiyet organlarında olur. Teşhis onaylandığında, hekim hastaya hususi preparatları belirtir (hap, krem, mum şeklinde).

Öteki Kaşıntı Sebepleri

Babasil, düz bağırsağın iltihabı (proktit) ve çatı anüs bölgesinde kuvvetli bir acıya niçin olmaktadır. Kaşıntıdan ek hastayı ağrılar, kanlı, mukoza ifrazatlar, dışkı ifrazının zorlaşması rahatsız edebilir.

Psoriaz (deri hastalığı) esnasında kaşıntı, esas semptomlardan biridir. Hasarlı deri beyazımsı pulcuklarla örtülür. Psoriaz kronik hastalıktır, onun tam oluşma sebepleri tıpta hemen hemen bilinmemektedir. Hastalığın tedavisi ile dermatolog ilgilidir.

Adam ve hanımlarda genital organlarda kaşıntı cinsel yolu ile geçen enfeksiyonların emaresi olabilir. Bu vakit kaşıntıdan ek hastayı muhteşem ifrazatlar (irinli, kokulu, yeşil, vb.) Rahatsız edebilir.

Hanımlarda menopozdan ilkin hormonal fon deyisir ve bu da cinsiyet yollarında acıya, kuruluğa niçin olabilir.

Erkeklerde prostatit, prostatın adenoması vb. adam hastalıkları esnasında genital organlarında ve anüs bölgesinde kaşıntı olur. Ek olarak hastayı ara bölgesinde ağrılar (idrar salgılanması esnasında keskinleşir), idrar salgılanmasında zorlaşması, kimi zaman ısı kalkması benzer biçimde emareler rahatsız edebilir.

Derisi fazlaca ince ve kuru olan kişilerde (bilhassa yaşlı insanlarda) sık sık kaşıntı oluyor. Bu durumda cildi nemlendirici araçlarla nemlendirmek, rüzgardan, güneşten korumak gerekir.

Kurt hastalıkları (enterobioz vb.) Anüs yardımıyla kaşınmasına niçin olur.

Hanımlarda hamilelik esnasında deride kaşıntı olabilir. Doğum sonrası kaşıntı çoğu zaman geçer.

Ciltte Kaşıntı ve Kızarıklık Nedenleri içinde ne olduğu Mevzu Anlatımı sitesinden alıntıdır.