Charlie Chaplin Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

tarafından
146
Charlie Chaplin Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Beyaz perdenin dünyaca meşhur isimlerinden kabul edilen Charlie Chaplin, kişiliği ve meslek hayatındaki başarısı ile pek oldukça kişinin hayranı olarak takip etmiş olduğu adlardan biri olmuştur. Bilhassa canlandırdığı Şarlo karakteri ile oldukça benimsenmiştir. 16 Nisan 1889 senesinde dünyaya gelmiş olan meşhur oyuncu, yaşamı süresince yalnız sinemadaki başarısı ile yetinmeyip birçok alanda da çaba sarf etmiştir. Oyunculuk mesleğine ek olarak; yazar, yönetmen ya da bir besteci kimliği ile görmek mümkündür.

Beyazperde sahnelerinde izleyici ile oldukça ufak yaşlarda tanışmış olan oyuncu, son aşama zor bir çocukluk periyodu geçirmiştir. Anne ve babasının ayrılmış olması bu mevzuda en büyük etkenlerden biri iken, annesini oldukça erken yitirmiş olması yaşamını daha da zorlaştırmıştır. Devamlı alkol alan bir baba ile yaşamak zorunda kalması ise ara sıra sokaklarda yatmasına niçin olmuştur.

Ludwig Van Beethoven Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Meşhur bir oyuncu olması ve hakkında oldukça fazla şey yazılmış olmasına karşın Charlie Chaplin hakkında bazı bilinmeyenler onu daha merak edilir kılmaktadır. Bilhassa filmlerinin siyah beyaz olmasından dolayı mavi gözleri oldukça belli olmamaktadır ve bu data pek oldukça hayranının bile bilmediği bilgiler arasındadır. Bilgihanem okurları için hazırlamış olduğumuz bu makalede ise Charlie Chaplin yaşamı hakkında daha ilkin duymadığınız detayları öğreneceksiniz.

Charlie Chaplin Kimdir?

Beyaz perdenin sessiz kahramanlarından biri olarak tanınmış olan Charlie Chaplin, Şarlo karakteri ile kısa sürede bütünleşmeyi başarmış ve pek oldukça izleyicinin algısında bu karakter ile yer etmiştir. 16 Nisan 1889 tarihinde dünyaya gelen Chaplin, palyaço karakteri ve melon şapkası ile yüzümüzü güldürmeyi başarmış kıymetli bir isimdir.

Aslolan adı Charlie Spencer Chaplin olan meşhur isim, beyazperde hayatına girmeden ilkin oldukça sıkıntılı bir yaşam geçirmiştir. Ufak yaşta annesini kaybeden başarı göstermiş isim, ara sıra sokaklarda kalmak zorunda bile kalmıştır. 88 senelik ömrüne sayısız film sığdıran Chaplin, 19. yüzyılın en mühim sanatçılarından biridir.

Büyük bir fanatik kitlesine haiz olmasının yanında, haiz olduğu siyasal görüşü ve sahnelediği değişik düşünceler sebebiyle bazı kesimlerin sevmediği bir sanatçı olmuştur. Bu durum bir çok vakit başarı göstermiş oyuncunun karalama kampanyalarına maruz kalmasına bile niçin olmuştur. Yapmış olduğu evlilikler ve hanımefendilere olan zaafiyeti sanatçı benliğinin önüne geçirilmeye çalışılmış olsa da Chaplin sağlam duruşundan taviz vermeden sevilmiş olduğu işi halletmeye devam etmiştir.

Charlie Chaplin’in Hayatı

İngiliz kökenli ve Londra doğumlu olan Charlie Chaplin, yaşamış olduğu şehrin en yoksul tabakası sayılacak şekilde bir yaşam sürmüştür. Anası Hannah Harriet Pedlingham Hill,  babası Charles Chaplin’dir. Anne ve babasının tek evladı olarak dünyaya gelmiş olan sanatçının aile yaşamı genç yaşta boşanan anne babaları sebebiyle kısa sürmüştür. Üvey abisinin yanında kalmaya süregelen Chaplin, Londra’da oldukça yoksul bir yaşam yaşamıştır.

İlk sahne deneyimini ise hemen hemen 5 yaşlarındayken yaşamış ve anası Lily Harley ile beraber şarkı söyleyip dans etmiştir. Bu deneyimin derhal arkasından anası sesini yitirmiş ve bu durum onlar için oldukça fena olmuştur. Ekonomik olarak büyük bir çöküş yaşamaları annesinin ruhsal bunalıma girmesine niçin olmuştur.

Bunun üstüne annesinin hastaneye yatırılmasının arkasından Charlie babası ve üvey abisinin yanına tekrardan dönmüştür. Sadece babasının metresi ile beraber yaşaması ve alkolik olması meşhur sanatçının gençlik yıllarını sokaklarda geçirmesine niçin olmuştur.

Sıkıntılı bir çocukluk ve gençlik periyodu geçiren Chaplin, ne yazık ki eğitim hayatına devam edememiştir. Yalnız kısa bir süre okula gidebilen meşhur isim, anne ve babasının yolundan giderek tiyatrolarda çalışmaya adım atmıştır.

İlk sahne deneyimini de The Eight Lancashire Lads dans topluluğu ile 9 yaşlarındayken yapmıştır. Birkaç yıl sonrasında Sherlock Holmes isminde topluluğa katılarak, bir süre bu grupla ülke çapında turnelere gitmiştir.

1913 senesinde Amerikalı yönetmen Mack Sennett tarafınca keşfedilerek, Keystone Stüdyoları ile iş anlaşması  imzalamıştır. 1914 senesinde Yaşıyor Benzer biçimde Olmak isminde, tek makaralık filmle beyazperde hayatına resmen adım atmıştır.

Oyunculuğunu icra ederken sık sık doğaçlama icra eden, kendine özgü bir seçimi olan genç isim kısa sürede fark edilmiş ve sevilmiştir. Keystone Stüdyoları’nda çalmış olduğu süre süresince da 35 filmimizde yer almıştır.

Sessiz beyazperde stilinden hiçbir vakit vazgeçmemiş olan meşhur sanatçı, öteki beyazperde yöntemlerini seneler sonrasında denemeye karar vermiş ve kendi şirketini kurmuştur. 1918 senesinde kurduğu şirkette birçok başarı göstermiş filme imza atmıştır.

Filmlerinin mevzusu çoğu zaman ABD ve kapitalizmi eleştiren tarzda olduğundan komünist bir fikir yapısına haiz olduğu düşünülmektedir. 1952 senesinde hakkında çıkan birçok eleştiri karşısında ABD’yi terk etmek zorunda kalmıştır.

Sanat yaşamının yanı sıra iyi bir baba olarak da malum Charlie Chaplin, 1944 senesinde dünyaya gelmiş olan kızı için oldukça duygusal bir mektup yazmıştır. Babasının sahnelediği Sahne Işıkları filmi ile ilk deneyimini yaşamış olan Geraldine, babası benzer biçimde oyuncu olma hayalleri kurmaya adım atmıştır. Bunun üstüne Charlie Chaplin kızı Geraldine’e mektup yazmıştır. Mektubunda kızına oyunculukla ilgili tavsiyelerde bulunurken, onu ne kadar sevdiğini yazmayı da dikkatsizlik etmemiştir.

Dört kez evlenmiş olan usta oyuncunun toplamda on bir evladı bulunmaktadır. Charlie Chaplin’in yakınlarından para alabilmek için hırsızlar meşhur oyuncunun tabutunu çalmışlardır. Sadece 11 gün sonunda yakalanmışlardır. Bu vakadan sonrasında Chaplin’in tabutu yerin ortalama 182 metre altına ve beton zemine defnedilmiştir. Amerikan vatandaşı olmayı reddetmesinin üstünden sürgün edilmiştir ve ömrünün sonuna kadar İsviçre’de yaşamayı tercih etmiştir.

Yazdığı ve yönettiği filmlerde sol görüşünü açıkca ifade eden ve bundan çekinmeyen Chaplin, bir kesim tarafınca eleştirilse de, beyazperde kariyerine ve Oscar ödülü almasına engel olamamıştır. O şekilde ki, 1972 senesinde ödülünü almak için tekrardan ABD’ya dönmüştür.

Unutulmaz fimlerde yer edinen ve oldukça değişik bir oyunculuk kabiliyeti olan Chaplin, 25 Aralık 1977 tarihinde hayata veda etmiştir. Ardında birçok güzel ve anlamlı söz bırakan Chaplin’in şu sözünü çoğumuz benimsemeliyiz; “Gülümsemediğin gün, kaybolmuş bir gündür.”

Charlie Chaplin’in Rol Almış olduğu Filmler

Sayısız filmleri ile yaşamış olduğu döneme damga vurmuş olan Charlie Chaplin, halen günümüzde ilgi ile izlenen filmlerin başkahramanlarından biri olmaya devam etmektedir. Oyunculuktaki başarısını yönetmenlik ve bestecilik kimlikleri ile de perçinleyen sanatçı, oldukça yönlü bir kişilik olmanın avantajlarını beyazperde dünyasında devamlı görmüştür.

1914 senesinde sahnelenen Yaşıyor benzer biçimde Olmak filmi ile ilk deneyimi olmasına karşın oldukça ses getirmeyi başarmıştır. Aynı yıl Şarlo karakterinin ortaya çıkmış olduğu Venedik’te Çocuk Otomobil Yarışları adlı sessiz film ile başarısını katlamıştır. Bu film Chaplin’in beyazperde karakteri için ayrı bir öneme haizdir. Şu sebeple hepimizin tanımış olduğu ve sevmiş olarak izlediği Şarlo (Charlot) karakteri ilk kez bu filmimizde dünyaya gelmiştir.

11 dakika devam eden Venedik’te Çocuk Otomobil Yarışları (Kid Auto Races at Venice) filmimizde, melon şapkası, elindeki bastonu, büyük ayakkabıları ve geniş pantolonu ile seyircilerin takdirini toplamıştır. Hemen sonra da Chaplin denilince akla ilk gelen karakter Şarlo olmuştur.

Salvador Dali Kimdir? Hayatı ve Eserleri

1917 senesinde ilk yönetmenlik deneyimini de kazanılmış olduğu Göçmen adlı eserinde hem yönetmen hem de başrol koltuğunda oturmuştur. Eric Champell, Edna Purviance benzer biçimde adların de yer almış olduğu film son aşama zor koşullar altında çekilmiş ve gösterime girmiştir.

Bundan sonraki pek oldukça filmin yönetmeni ve oyuncusu olarak izleyicinin karşısına geçmiştir. Yumurcak, Altına Saldırı, Çağdaş Zamanlar, New York’ta Bir Kral ve Hong Kong’lu Hostes benzer biçimde filmleri zamanında oldukça ilgi görmüş ve günümüzde de eskimeyen filmler arasındadır.

The post Charlie Chaplin Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi first appeared on Bilgihanem.