Çeyrek altın fiyatları bugün kaç TL? 23 Mayıs 2022 güncel altın kuru fiyatları

tarafından
8
Çeyrek altın fiyatları bugün kaç TL? 23 Mayıs 2022 güncel altın kuru fiyatları

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 23 Mayıs 2022 güncel çeyrek altın kuru fiyatları…

Altın, yükselen enflasyon ve yavaşlayan gelişme endişelerinin güvenli varlık talebini artırmasıyla mart başından beri en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirmesi sonrası yeni haftanın ilk işlemlerinde sınırı olan da olsa artışını sürdürdü.

Spot altının onsu 1.862 doları kontrol etti.

Altının gram fiyatı, yeni haftaya da yükselişle başlamasının peşinden önceki kapanışına bakılırsa yüzde 0,4 artışla 947 liradan işlem görüyor.

Çeyrek altın 1.554 lira, Cumhuriyet altını da 6.395 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda 1.862 dolardan işlem görüyor.

Çeyrek altın fiyatlarında son durum…

Analistler, küresel çapta enflasyonist baskıların devamına işaret eden gelişmeler ve resesyon kaygılarının yatırımcıları davranışlarında ölçülü olmaya ittiğini belirterek, güvenli limanlara olan talebin arttığını söylemiş oldu.

Bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanakları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu faiz kararının yanı sıra Almanya ve ABD’de birinci çeyrek gelişme ile dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak suretiyle yoğun veri akışının yatırımcıların odağında yer aldığını ifade eden analistler, bugün ise Almanya’da Ifo iş dünyası itimat endeksi ve ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksinin takip edileceğini kaydetti.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.830 ve 1.800 doların destek, 1.880 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

ANLIK ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

Çeyrek altının 3 yıllık grafiği

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en ufak üyesidir. Halk içinde ufak altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına bakılırsa kıymet kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm genişliğinde ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki özgü altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak vasıflandırılan çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının özgü altın içinde ne olduğu kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.