Cesedi uçağının 50 kilometre ötesinde bulunan genç pilotun sır ölümü aydınlanıyor: Özür diledi ve atladı

tarafından
33
Cesedi uçağının 50 kilometre ötesinde bulunan genç pilotun sır ölümü aydınlanıyor: Özür diledi ve atladı

ABD’nin Cenup Carolina eyaletinde Raleigh Durham Internasyonal Havalimanı’na (RDU) acil uçuş meydana getiren uçağın destek pilotunun cesedinin 50 kilometre ötedeki bir evin bahçesinde bulunması dünya basınında gündem olmuştu. 23 yaşındaki Charles Hew Crooks’un ölümüne ilşikin gizem çözülmeye başladı. Vakaya ilişkin piyasaya çıkan bir raporda Crooks’un uçaktan atlamadan ilkin oldukça mutsuz görünmüş olduğu, özür dilemiş olduğu ve peşinden uçaktan atlamış olduğu açıklandı.

ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu tarafınca piyasaya çıkan bir ön rapora gore, Şimal Carolina’da minik bir uçaktan atlayarak yaşamını kaybeden bir destek pilotun ölüme dair detaylar ortaya çıkmaya başladı.
Raporda, uçağın adı açıklanmayan görevli pilotunun federal müfettişlere,destek pilotu olan 23 yaşındaki Charles Hew Crooks’un, acil iniş için başka bir havaalanına yönlendirildikten birkaç dakika sonrasında “sert iniş yapmış olduğu için gözle görülür şekilde üzüldüğünü” söylediği açıklandı.
İfadesine başvurulan pilot ek olarak, başarısız iniş girişimi esnasında kontrolde olan Crooks’un hasta bulunduğunu öne sürerek, uçağın yan kokpit penceresini bin metre yükseklikte açtığını söylemiş oldu. 
Bununla beraber raporda, Crooks’un “koltuğundan kalktığı, kulaklığını çıkardığı, özür dilemiş olduğu ve kıç rampa kapısından uçağı havada hareket halindeyken” terk etmiş olduğu açıklandı.
Söz mevzusu vaka, 29 Temmuz’da Raleigh-Durham Internasyonal Havalimanı’nın ortalama 50 kilometre güneyinde meydana geldi. Crooks’un uçaktan atlarken paraşütü yoktu ve cesedi Fuquay-Varina nahiyesindeki bir arka bahçede bulunmuş oldu.
Daily Mail’de yer edinen haberde, görevli pilot ve Crooks’un aynı gün, vaka öncesinde Raeford West Havalimanı haricinde paraşütle atlama uçuşları yapmış olduğu açıklandı. Sadece, başarı göstermiş iki uçuş meydana getiren pilotların ,üçüncü denemelerinde havalimanına başarısız bir inme girişimi yapmış olduğu aktarıldı.
Ek olarak, pas geçme manevrası meydana getiren uçağın sağ iniş takımlarının piste sürtüp hasar görmüş olduğu bildirildi. Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu’nun raporunda belirttiğine gore, uçağın gövdesinde de ciddi hasar oluştu.
Uçağın görevli pilotu yine havalandıktan sonrasında uçuş kontrollerini üstlendi ve destek pilotu Crooks’a ‘acil durum’ duyuru edip iniş için Raleigh-Durham Internasyonal Havaalanı’na (RDU) yönlendirme talebinde bulunmasını söylemiş oldu.
Pilot, müfettişlere, Crooks’un ‘yaklaşım ve acil durum brifinglerini yürüttükten sonrasında ortalama 20 dakika sonrasında RDU’ya yönlendirildikdiklerini’ deklare etti. 
Sadece, görevli pilot ve hava trafik kontrolü arasındaki 40 dakikalık görüşmede, acayip bir Crooks’un uçaktan düştüğüne dair herhangi bir söz yada ipucunun yer almaması dikkat çekti.
Rapora gore ses kayıtlarında, görevli pilotun “Acil durum, sağ tekerleğimizi kaybettik  Raleigh’e ilerlemek ve oraya iniş yapmak istiyoruz. Uçakta iki şahıs var. Önümüzdeki dört saat kafi gelecek kadar yakıtımız var” söylediği duyuldu. Hava Trafik kontrolü ise,  ‘Raleigh-Durham Havaalanı mı yoksa Raleigh-General mi? Raeford West’e inmeyi denediniz mi? Tekerlek hala havadayken mi düştü?’” şeklinde cevap verdi.
Crooks’un babası ise mahalli kaynaklara vverdiğini röportajlarda oğlunun uçaktan atladığına inanmadığını ve  uçmanın onun  ‘yaşam boyu imgesel’ bulunduğunu söylemiş oldu. Ek olarak, Crooks’un her koşulda uçma sertifikasına haiz eski bir uçuş eğitmeni bulunduğunu ifade edildi.
Öteki taraftan, uçağın sahibi olan Colorado merkezli Rampart Aviation, Crooks’un ölümü e ilişkin yorum yapmayı reddetti. 1983 senesinde İspanya’da üretilen CASA C-212 Aviocar adlı 10 kişilik uçağın, vaka esnasında ticari uçuş yapmadığı açıklandı.