Çekme Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır

tarafından
108
Çekme Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır

Bu içerikte Çekme Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır sorularının yanıtlarını sizler için özetlemek gerekirse bilgiler eşliğinde en doğru bilgilerle bu sayfada paylaştık.

Ilk olarak belirtelim; her çekme belgesi olan vasıta hurda değildir. Bu belgeye haiz olan araçlar vergi ödenmediğinde de çekme belgesi ile düşük maliyetlere satılabiliyorlar.

Çekme Belgesi Ne Anlama Geliyor?

Çekme Belgesi, bir süre sonunda, kullanılamaz hale gelen taşıtların trafikten ihraç edildiğini gösteren belgedir. Vasıta sahibi kurumlara müracaat ederek çekme belgesi ruhtası alabilir ve ondan sonra mevzuatı karşıladığı takdirde iptalini sağlayabilir.

Çekme Belgesi Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Çekme Belgesi alabilmek için bir ekip mecburi kurallar bulunmakta.

 • Taşıtın vergilerinin eksiksiz ödendiğini kanıtlayan belgeyi vergi dairesinden talep etmelisiniz. Vergi Dairesi’ne müracaat ederken vasıta plakaları ve ruhsatı istenilen belgeler içinde bulunuyor.
 • Taşıtta bir trafik cezası bulunuyorsa bu cezayı ödemeli ya da mahkeme sonucu ile iptal ettirmelisiniz. Bununla beraber herhangi bir sebepten banka ipotekli vasıta için çekme belgesi alamazsınız.
 • Vasıta Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu’nu (EK-1) Şoförler ve Otomobilciler Odası’na giderek temin edebilirsiniz. Bu formu herhangi bir kalem kullanmadan daktilo ya da dijital ortamda yazdırmalısınız.
 • Sıra geldi dilekçe yazmaya. Çekme Belgesi dilekçesi hazırladıktan sonrasında en yakın güvenlik teşkilatına gitmelisiniz. Bu belgede aracın muhafaza edileceği açık adres eğer olmazsa işleminiz iptal edilecektir. Ek olarak dilekçe içinde, Çekme Belgesi iptal edilene kadar taşıtınızı trafiğe sokmayacağınızı, aracın duracağı yere çekici vasıtasıyla götürüleceğini de belirtmeniz gerekmektedir.
 • Trafik Tescil ve Denetleme Yazıhane Amirliği, sizden evrakları, ruhsatı ve plakaları isteyecektir. Meydana getirilen işlemlerin peşinden Çekme Belge’nizi alabilirsiniz.
 • Özetlemek gerekirse Çekme Belgesi almak için lüzumlu belgeler şunlardır;
  • Taşıt sahibinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
  • Taşıtın ruhsatı,
  • Taşıta ilişkin geriye dönük bir vergi borcunun olmadığını belirten evrak,
  • Çekme belgesi dilekçesi,
  • 2 tane Trafik Tescil ve Müracaat İşlemleri Formu (EK-1)

Çekme belgesi bulunan bir taşıtınızı, yine kullanabilmek için aracı muayene etmeniz gerekmektedir. Muayeneden sonrasında Vasıta Tespit Raporu verilir. Bu raporla beraber noter onaylı Vasıta Tescil Belgesi alarak bir nevi taşıtınızın geçici kimliğini almış olmuş olursunuz. Hemen sonra noterden çıkmadan Plaka Basım Talebi Belgesi almayı unutmayınız. Bu belgeyi Şoförler Odası’nda plaka basımı için kullanacaksınız. Doğal son olarak vergilendirilmesi gerekecektir. Vergi dairesinin peşinden aracınızı trafik kuralları çerçevesinden istediğiniz benzer biçimde kullanabilirsiniz.

Çekme Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır artık biliyorsunuz ki. Bu içerikte özetlemek gerekirse en özet ve doğru bilgilerle aktarmaya çalıştık.

Çekme Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır yazısı öncelikle Özetlemek gerekirse Bilgiler üstünde ortaya çıktı.