Büyük taarruz, büyük zafer: 30 Ağustos

tarafından
27
Büyük taarruz, büyük zafer: 30 Ağustos

Bugün büyük zaferin 100’üncü yılı…

(*30*)100 yıl ilkin bugün Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleşen Büyük Saldırı, Türk ordusunun zaferiyle sonuçlandı.
(*30*)20 Temmuz 1922’de kendisine 4. kez başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal, işgalcilere karşı hazırlıklarını gizlice yürüttü.
(*30*)Bunun başlıca iki sebebi vardı; ihtiyaç duyulan cephane ve malzemeyi toparlayabilmek,  harp için kafi asker sayısına ulaşmak.
(*30*)Başkumandan Mustafa Kemal, Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak ve Garp Cephesi Kumandanı İsmet İnönü ve Birinci Ordu Komutanı Nureddin İbrahim Konyar, bir araya gelmiş olarak saldırı ile ilgili son bilgileri görüştü.
(*30*)Hatta büyük saldırı öncesinde diplomatlara bir çay partisi bile verildi.
(*30*)Bunun arkasından da ulusal mücadelenin en eleştiri savaşlarından kabul edilen büyük saldırı için düğmeye basıldı.
(*30*)Harbe katılan Türk ordusundaki asker sayısı 207 bin civarında iken, Yunan askeri sayısı ise ortalama 225 bindi.
(*30*)Yunan ordusunun tabanca ve cephane mevzusunda Türk ordusuna karşı sayıca üstünlüğü de bulunuyordu. Hava desteğinde ise Türk ordusunun gücü, karşısındaki orduya nazaran oldukça zayıftı.
(*30*)İki ordu arasındaki harp, piyade ve süvari birlikleri içinde geçecekti.
(*30*)Türk süvari birlikleri kendilerine düşen dirimsel görevi layıkıyla yerine getirerek savaşın kazanılmasında mühim rol oynayacaktı.
(*30*)26 Ağustos gecesi Afyon’da başlamış olan Büyük Saldırı’u Mustafa Kemal, bizzat kendisi yönetti.
(*30*)Birçok cephede bulunan Mustafa Kemal’in harp meydanlardaki büyük tecrübesi, buradaki savaşın kazanılmasında da mühim rol oynayacaktı.
(*30*)Meşhur ozan Nazım Hikmet, Büyük Saldırı Zaferi’ni anlattığı şiirinde muharebeninin başlangıç anlarını şu sözlerle tasvir eder;
“Dağlarda tek, tek ateşler yanıyordu. Ve yıldızlar o şekilde ışıltılı, o şekilde ferahtılar ki şayak kalpaklı adam iyi mi ve ne vakit geleceğini bilmeden güzel, rahat günlere inanıyordu ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında, ansızın beş adım sağında onu görmüş oldu.
(*30*)Paşalar onun arkasındaydılar.O, saatı sordu. Paşalar: “Üç” dediler.Sarı saçlı bir kurda benziyordu. Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.Yürüdü uçurumun başına kadar, eğildi, durdu.Bıraksalar ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak ve karanlıkta akan bir yıldız benzer biçimde kayarak Kocatepe’den Afyon Ovası’na atlıyacaktı.”
(*30*)Sis sebebiyle bir saat geciken topçu ateşi, sabahın ilk ışıklarıyla beraber başladı.
(*30*)Ortalama otuz dakika devam eden yoğun bombardımanla Yunan mevzileri büyük yıkıma uğratıldı.
(*30*)Piyade birliklerinin taarruzu yardımıyla kısa sürede Tınaztepe, Belentepe ve Kalecik bölgeleri geri alındı.
(*30*)Bu sırada cephe gerisine sızan süvari birlikeri de, Yunan ordusunun İzmir-Afyon yazışma bağlantısını kesmeyi başardı.
(*30*)Geri çekilmeye başlamış olan Yunan ordusu ile Türk askerleri içinde şiddetli çatışmalar yaşandı. Türk ordusu, Yunan askerlerini takip edeni sürdürdü.
(*30*)Yunan askerlerinin Afyon’u terk etmesinin arkasından Türk ordusu 27 Ağustosta kente girdi. Cepheye her türlü desteği veren halk, askerleri coşkuyla karşıladı.
(*30*)Afyon’un kurtuluşu, düşman kuvvetlerinin sıkışmasına yol açtı. Yunanlar demiryolu hakimiyetini de yitirdi. Türk askerleri, 30 Ağustos günü ise Kütahya’ya vardı.
(*30*)Dört gün devam eden Büyük Saldırı, Dumlupınar Meydan Muharebesi (Başkomutanlık Meydan Muhaberebesi) zaferiyle taçlandırıldı.
(*30*)Bu harpte Türk ordusu ortalama 2 bin 500 yitik verirken, Yunan ordusundaki ölü sayısı ise 8 bini aştı.
 İki gün sonrasında Yunan generali Nikolaos Trikupis, Uşak’taki karargahında binlerce asker ile beraber tutsak alındı.
(*30*)Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, kazanılan bu zaferin arkasından Türk askerlerine “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” emirini verdi.
Bu buyruk doğrultusunda üç koldan ilerleyen Türk ordusu; 1 Eylül’de Uşak’ı, 2 Eylül’de Eskişehir’i, 6 Eylül’de Balıkesir ve Bilecik’i, 7 Eylül’de Aydın’ı, 8 Eylül’de Manisa’yı geri aldı. İşgalci askerlere son darbe ise İzmir’de vurulacaktı.
(*30*)9 Eylül’de İzmir’in de geri alınmasıyla beraber Anadolu toprakları, Mustafa Kemal ve tabanca arkadaşları yardımıyla ilk kez rahat nefes alıyordu.
(*30*)Çanakkale ve Sakarya savaşlarında işgalci güçler geri püskürtülürken, Başkomutanlık Meydan Muharebesi ilk kez zaferle sonuçlanan saldırı savaşı olarak tarihe geçti.
(*30*)30 Ağustos 1922 senelerce devam eden Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlandığını müjdeleyen bir tarih olarak da kayıtlara geçti.
İlk kez 1926 senesinde Zafer Bayramı olarak kutlanan 30 Ağustos, her yıl çeşitli etkinliklerle yurt geneli ve KKTC’de kutlanmaktadır.