Bu 14 Şeyden Muzdaripseniz Narsistler Tarafından Yetiştirilmiş Olabilirsiniz

tarafından
13
Bu 14 Şeyden Muzdaripseniz Narsistler Tarafından Yetiştirilmiş Olabilirsiniz

Bu yazı; narsist nedir, narsistler ne biçim davranışlar sergiler, ebeveynlerinizin ya da sizi yetiştirenlerin narsist olup olmadığını anlamanızı elde edecektir. Keyifli okumalar..

Beğenin ya da beğenmeyin her birimiz yetiştirilme tarzımızın ürünleriyiz. Öyleki ki şu an ki davranışlarımız ve hatta geçmişteki seçimlerimiz yetiştirilme tarzımızın bazı sonuçlarıdır. Birçok insan fizyolojik olarak iyi gelişebilmelerine ve işlevlerini yerine getirebilen bireyler olmalarına imkân elde eden mutlu ve sıhhatli bir çocukluk geçirir.

Bu 14 Şeyden Muzdaripseniz Narsistler Tarafından Yetiştirilmiş Olabilirsiniz

Sadece her insanın eşit derecede mutlu olmadığı gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Gençken eleştirisel becerilerimiz gelişme aşamasındadır doğrusu çocukken ne görürsek ne duyarsak onu öğreniriz.

Eğer narsistler tarafınca yetiştirildiyseniz erişkin bireyler olarak üstesinden gelmeniz ihtiyaç duyulan duygusal problemleriniz olabilir. Ilk başta narsist anne babalar tarafınca yetiştirilmediğinizi düşünmeniz oldukça düzgüsel. Sadece bu biçim bir çocukluk deneyiminin algılanması düşündüğünüzden fazlaca daha zor olabilir.

Narsist Nedir? Ne demek bu Narsist ?

Mayo Klinik narsist kişilik bozukluğunu (NKB) insanların kendilerine aşırı ehemmiyet verdikleri, dikkat çekmeye ve hayranlık duyulmaya büyük arzu duymaları, sıkıntılı insan ilişkileri ve öteki insanlara karşı empati eksikliği yaşadıkları bir durum olarak tanımlıyor. Fakat bu aşırı özgüvenli görünümün arkasında en küçük bir eleştiriyle sarsılabilecek kırılgan bir öz saygı yatıyor. Ebeveyninizin narsist yada gizli saklı narsist bulunduğunu iyi mi anlarsınız?

Narsist Bir Ebeveyn

Size şu soruları yöneltmek isterim: Ebeveyleriniz yada vasileriniz;

 • Sizi ötekilerden mantıksız ve aşırı bir halde imreniyor muydu?
 • Sizinle en rahat mevzularda bile rekabet ediyorlar mıydı?
 • Bağımsız olmanızdan korktukları oldu mu?
 • Sizden asla yapamayacağınız şeyleri beklediler mi?
 • (*14*)

  Eğer bu sorulara cevabınız evetse muhtemelen narsist insanoğlu tarafınca yetiştirildiniz.
  Geriye dönerek bakmış olduğunuzda aslen fazlaca kolay fark edebileceğiniz bir işaret var. Sizi olduğunuz şeklinde sevmediklerini asla hissettiniz mi?

  Bir çok ebeveynin muhafazakâr bulunduğunu söyleyebilirsiniz. Aslen birçok ebeveyn evlatlarının başarı göstermiş olmalarını istediği için onlara hep en iyisini yapmaları mevzusunda baskı uygular. Ve doğal olarak ki bir çok ebeveyn evlatları onları gururlandıracak bir şey yaptığında çocuklarıyla övünür.

  Gene de tüm bunlar ebeveynlerinizin hakkaten narsist eğilimlerinin bulunduğunu göstermez.
  Narsist anne babaları öteki ebeveynlerden ayıran şey çocuklarını haiz oldukları kişilikleriyle kabul etmeme eğiliminde olmalarıdır. Onları narsist meydana getiren şeyin ‘koşullu sevgileri’ ve evlatlarının ‘kişilik’ duyusunu değişiklik yapma arzuları bulunduğunu söyleyebiliriz.

  Narsist Anne babalar İkiye Ayrılır

  1. İhmalkar Narsistler

  Bazı narsist anne babalar o denli bencildirler ki çocuklarını dikkatsizlik ederler. Evlatlarının hayatlarına fazlaca azca dahil olurlar. Çocuklarını kendilerine bir tehdit olarak görürler ve bu yüzden kasıtlı olarak evlatlarının yetişmesi mevzusunda fazlaca azca çaba harcamayı seçerler.

  2. Aşırı Düşkün Narsistler

  İhmalkâr narsistlerin tam tersi olarak aşrı düşkün narsistler evlatlarının hayatına takıntılı bir halde karışırlar. Çocuklarını kendilerinin bir uzantısı olarak görürler. Bu şekilde yaparak çocuklarını kendilerine benzetmek isterler ve başaramadıklarında büyük hüsrana uğrarlar. Bu biçim ebeveynlerin sınırları yoktur ve kendilerini çocklarından ayırmada güçlük çekerler.

  Bir Terapistin Bakış açısından Narsist Anne babalar

  Günümüzde narsist bir fert tarafınca yetiştirilmiş olmaktan muzdarip olan insanlarla ilgilenen birçok terapist var. Yazar, yaşam koçu, ve lisanslı aile danışmanı olan Kathy Caprione de bu şekilde bir durumu deneyimleyenlerden. Narsistlerin erişkin evlatlarının tüm hayatlarını yaşayabildiklerini bizzat gördüm.

  Narsist Bir İnsan İyi Bir Ebeveyn Olabilir Mi?

  Ebeveyn olmuş narsistler ihmalkâr ve aşırı düşkün narsist anne babalar olarak iki şekilde hareket ederler. Peki bu durumlara bir kural dışı var mıdır? Her iki davranış türünde de ortak bir ana faktörü görebiliriz. Iletişimsizlik. Aşırı düşkün anne babalar bile duygusallıktan, sıcak kanlılıktan uzak ve bir çok vakit vurdum duymazdırlar. Ne yazık ki bu soruya kati bir yanıt verebilecek hiçbir resmi emek harcama yok. Fakat bu uzmanların teorileri olmadığı manasına da gelmiyor.

  Kalmalı mı gitmeli mi?

  Bir Narsistle İlişki Sürdürmek adlı kitabın yazarı Romani Durvasula ‘Narsist anne babalar evlatların hayatları süresince evlatların birçok ruhsal sorun yaşamalarına sebep olurlar. Size güvence verebileceğim tek şey narsist bireylerin evlatlarının hayatlarının geri kalanında şüpheden ve güvensizlikten muzdarip olacaklarıdır.’

  Peki Bir Narsist Tarafından Yetiştirilmek Ufaklıklara Niçin Bu Kadar Zarar Veriyor?

  Narsist bir ebeveyn tarafınca yetiştirilmenin etkilerinin niçin bu kadar uzun soluklu ve üstesinden gelmenin niçin bu denli zor bulunduğunu merak edebilirsiniz. Buna istismarın çocukluktan itibaren başlaması yanıtını verebiliriz. Şundan dolayı narsist anne babalar tarafınca yetiştirilmiş çocuklar daha fazlaca duygusal sabitliğe gerekseme duyarlar. Hanım ve Çocuk Sağlığı Örgütü’ne bakılırsa şekillendirici yıllarımızda ailemizden öğrendiğimiz şeyler yetişkinlik döneminde de bizle kalır.

  ‘Bir çocuğun ilk ve en mühim öğrenimi ailede adım atar. Çocuklar doğdukları andan itibaren insanların onlara davranış şekillerinden, gördüklerinden, duyduklarından ve deneyimlediklerinden öğrenirler.’ Bilhassa ilk beş yıl büyük ehemmiyet taşır.

  Bu yıllarda çocuklar uygun davranışları, iyi mi empati yapılacağını, sınırlar oluşturmayı ve yaşam boyu onlarla duracak toplumsal becerileri edinirler. Bir narsist tarafınca yetiştirildiğinizde çocukluğunuzdan itibaren onların davranışlarına, ruh hallerine ve yaşadıklarına maruz kalırsınız.

  Bu yüzden bunu son aşama düzgüsel görmeniz ve evvel olduğu şeklinde davranmanız oldukça normaldir. Bu biçim bir muamelenin tesirleri yetişkinlik döneminde değişik şekillerde kendinmi gösterecektir.

  Narsistler Tarafından Yetiştirilmenin Tesirleri

  Narsistler tarafınca yetiştirildiğinizde erişkin bir fert olana kadar etkisinde bırakır tam anlamıyla faaliyete geçemez, zira sadece erişkin birer fert olduğunuzda neticeleri görebilirsiniz. Duygusal dengesizliklerin birçoğu dengesiz bir halde yetiştirilmekten oluşur.

  İşte bu sonuçlardan muzdarip olduğunuza işaret eden 14 durum:

  Bu 14 Şeyden Muzdaripseniz Narsistler Tarafından Yetiştirilmiş Olabilirsiniz

  1. Düşük Öz saygı

  Narsist bireylerin evlatları çocukluk dönemlerinde utangaç olurlar. Ebeveynlerinin ulaşılmaz beklentilerinden dolayı kendilerini asla kafi görmezler. Ve anne babaları narsist oldukları içinde onları doygunluk etmeleri neredeyse imkansızdır. Bu düşük öz saygı yetişkinlik dönemine de göç eder ve evladı duygusal manada zayıf bir hale getirir.

  2. İzolasyon

  Düşük öz saygıdan dolayı bazı narsistlerin evlatları başarısız olmaktan ve hatta denemekten fazlaca korkarlar. Bunun yerine kendilerini birçok fırsattan alıkoyarlar ve öteki insanların onları ‘yetersiz’ hissettirmesine müsaade ederler. Narsist anne babalar çocuğa itimat duygusunu veremezler ve bu da çocuğun kolayca başkalaşmış ve reddedilmiş hissetmesine niçin olur.

  3. Terk etme mevzuları

  Narsistler neredeyse asla çocuklarını onaylamazlar. Bu o denli ender olur ki çocuklarını tasdiklerinde evlatları ne yapacaklarını bilemezler. Bazı durumlarda, çocuklar bu tasdiklemeye o denli dayanırlar ki, küstah olmaya başlarlar. Yetişkinler olarak terk edilmesi gerek fazlaca fazla mevzuları vardır ve diğerleriyle sıhhatli kontakt kuramazlar.

  4. Öz Bİlinç

  Narsistler çocuklarını şahin gözüyle yetiştirirler. Bu evlatlarının varlığını hatırladıklarında, onlara karşı fazlaca eleştirel oldukları manasına geliyor. Yetişkinler olarak evlatlarının konuşma şekilleri, bakışları, dış dünyaya karşı sarfettikleri çaba şeklinde her türlü şey hakkında bilgili hale gelirler. Çocuklarına nadiren cesaret verici kelimeler söylerler ve bu yüzden evlatları yetişkinler kadar sıhhatli özgüvene haiz olmaz.

  5. Aşağılık Kompleksi

  Bu yeterince iyi olmadığı hissettirilmiş olmanın başka bir göstergesidir. Narsist anne babalar çocuklarını çoğunlukla diğerleriyle karşılaştırırlar. Ve bunu çoğu zaman nokta atışıyla yaparlar. Çocuk devamlı öteki daha iyi çocuklarla karşılaştırılarak büyür. Erişkin olduklarında aşağılık kompleksine kapılırlar.

  6. Depresyon ve Anksiyete

  Tüm bu yalnız bırakılma ve yetersizlik hisleri yalnız tek bir şeye sebep olabilir. Depresyona. Bir çok kez bu durumlar insanların kendileriyle ve diğerleriyle sıhhatli bir ilişki kurmasını engeller. Kendini sevmek zorlaşabilir. Narsist insanların evlatları çocukken bile depresyon ve anksiyeteyi deneyimleyebilir. Ve bu durum onlar büyüdükçe daha da yoğunlaşır.

  7. Konuşamama

  Narsist anne babalar evlatları konuşmak yada fikirlerini söylemek istediklerinde çoğu zaman onları susturur. Bu yüzden evlatları kendi fikirlerini dile getiremez bir halde büyürler. Konuşmak onlar için bir korku haline gelir.

  Motivasyon konuşmacısı Kathy Caprino narsist bir aile üyesiyle büyümek hakkında şunları yazdı ‘Deneyimlediğim öteki narsisizm durumu aile üyelerimden biriyle oldu ve eğer bu kişiyle aynı fikirde değilsem hayatım süresince konuşamayacağımı öğrendim.

  Eğer bu kişiye meydan okusaydım aramızdaki sevgi kaybolacaktı ve bu bir çocuk için fazlaca ürkütücü bir şey. Çocuklar sevilmek için nerede ise her şeyi yaparlar. Konuşamamanızın ardında iki sebep yatar ya özgüven eksikliğiniz vardır ya da hakkaten rahat kalmak istiyorsunuzdur. Ya da bu özellik size narsist bir fert tarafınca aşılanmıştır.

  8. Öz Yıkım

  Bir çocuk narsist bireyler tarafınca yetiştirildiğinde çocukluğu sağlıksız ve yıkıcı bir çevrenin telenovelasına(bir nevi Brezilya dizisi şeklinde) dönüşür. Bu onların ufak yaşlardaki normali olduğundan organik olarak yetişkinliğe de göç eder. Bilinçsiz bir halde fena durum ve ilişkilere sürüklenirler. Sıhhatli ilişkiler deneyimleyecek olduklarında bir çok vakit kendileri sabote edebilecekleri toksik bir birlikteliğin istikrarsızlığı için can atmaya başlarlar.

  9. Aşırı Hassaslık

  Narsist bireyler tarafınca yetiştirilmek çocuğun çevresinde olan her şeye karşı aşırı hassasiyetli olmasına niçin olur. Çocuklar için bu durum yaşamsal ehemmiyet taşır zira devamlı ebevnylerinin ruh hallerini değerlendirmek zorunda bırakılırlar.

  Erişkin olduklarında da öteki insanların duygularına karşı kırılgan olmaya başlarlar. Bu durum ilişkilerde sıkıntılara niçin olabilir zira en küçük şeylerde bile aşırı kırılgan olabilirler.  Ek olarak bu durum onları hem kontrolsüz bir halde duygusal yapar hem de başkaları tarafınca kolayca yönlendirilmelerine sebep olur.

  10. Sınır Koyamamak

  Narsist ebeynlerden çocuklarına aktarılan en büyük sorun sınır belirleyememe durumudur. Bu şekilde olunca kolayca istismar edilebilir, patronları,  iş arkadaşları ve öteki bir fazlaca şahıs tarafınca kullanılabilirler. Devamlı diğerlerini memnun etmeye çalışırlar doğrusu ötekilerden onay almak için kendilerini feda ederler.

  İlişkilerindeki yada işlerindeki en küçük bir hata bile kendilerini ağır bir halde cezalandırmalarına niçin olur. Bu durum kariyerleriyle ve öteki insanlarla başlarının dertte olmasının ana sebebidir.

  11. İlişkilerde bağımlılık

  Psikolog Rose Rosenbyrg’a bakılırsa;”Bağımlılık, çoğu zaman ebeveynlerin insafsızca ve olur olmadık şekillerde duygusal, toplumsal ve kişisel gereksinimlerini evlatları üstünden karşılamaya çalışmasıyla sonuçlanır.” “Bu biçim bir durum çocukta duygusal enseste sebep olabilir. Ve bu çocuğun ruhsal gelişimi için oldukça zararlıdır.”

  (Duygusal Ensest: Ebeveynlerden birisinin temel duygusal ilişkisini eşi yerine evlatlarından biriyle kurduğunda oluşan ilişkidir.)

  12. Zayıf Öz Şuur

  Kuvvetli bir öz bilince haiz olmak günlük hayatımızı doğru yönlendirmemiz açısından oldukça önemlidir. Kendimizi diğerleriyle karşılaştırmamızı engeller. Yapabileceğimiz şeylerde bizlere özgüven verir ve en önemlisi kuvvetli bir kişilik oluşturur.

  Aşırı düşkün anne babalar de savsak anne babalar de evlatlarının kendi kimliklerini oluşturmalarını sağlamakta başarısız olurlar. Buda evlatların kim olduklarını ve ne istediklerini bilmemeleriyle sonuçlanır. Bu durumlar ilerde kişilik bozukluklarına da sebebiyet verebilir.

  13. Kronik Suçluluk / Utanç

  Bu 14 Şeyden Muzdaripseniz Narsistler Tarafından Yetiştirilmiş Olabilirsiniz

  İlişki ve bağımlılık uzmanı Darlene Lancer ‘ Narsist annelerin kızları’ adlı yazısında şu şekilde yazdı;
  “Nadiren de olsa kendini ne vakit olduğu şeklinde kabul etse kendini feda etmek ile annesinin sevgisi içinde seçim yapmak zorunda kalıyordu.”

  “Gerçek kişiliği ilkin anası sonrasında da kendisi tarafınca reddedilmişti. Sonucu gerçek benliğinin sevilemez olduğu inancına dayanarak içselleştirdi.”

  Yeterince iyi ve sevilmeye kıymet hissetmemek kişiyi utangaç yada suçlu hissettirir. Zaman içinde bu durum kronik ve zayıflatıcı hale gelir.

  14. Aşırı Rekabetçilik

  Aşırı düşkün bir ebeveynin mantıksız beklentileri çocuklarını aşırı rekabetçi yapabilir. Bazı durumlarda bu iyi bir şey olabilir. Rekabetçi olmak başarının bir göstergesidir. Sadece aşırı rekabetçi olmak başka bir sorun. Aşırı rekabetçi olduğunuzda kendi değerinizi yalnızca başarılarınız yardımıyla anlarsınız ve kimi zaman narsist bir ebeveyn tarafınca onaylama bile edilebilir. Netice olarak, devamlı kendini kanıtlamak zorunda hissedersiniz.

  BU ÖZELLİKLERİN ÇOĞUNDA KENDİNİZİ GÖRÜYORSANIZ…

  O vakit bir şeyler yapmanın zamanı gelmiş anlamına gelir. İlk adımı problemlerinizin bilincinde olmak olabilir. Çocukluğunuz fena geçmiş ve yetişkinlik döneminize negatif tesir etmiş olabilir sadece bu durum yalnızca siz izin verirseniz sizi tanımlar.

  Narsist anne babalar tarafınca yetiştirilme durumu atlatılması oldukça zor bir durumdur. Aslen bu durum çocukluktan beri iyice pekiştirildiğinden savaşım edilmesi en zor durumlardandır. Bildiğiniz her şeyin üzerine gitmeniz gerekir. Naturel olarak gördüğünüz tüm tepkilerinizden kurtulmanız gerekir.

  Sadece bunu başarabilirsiniz. Geçmişinizin sizi sıhhat bir gelecekten alı koymasına izin vermemeyi seçebilirsiniz. kendinizin derinliklerine inmek ve çocukluğunuzun size ne kadar zarar verdiğini değerlendirmek için ihtiyaç duyulan tek şey cesaret. Travmanızın boyutunu bildiğinizde bu durumdan kurtulmak için ihtiyaç duyulan mühim adımları atabilirsiniz. Kendinize inandığınız kadar güçlüsünüz. Ve emin olun öylesiniz.

  “Narsist ebeveynlerin erişkin evlatlarının da ilerleme, gelişme ve kendi hayatlarını yaşama hakları vardır. Sevme ve kendilerini onurlandırmak haklarıdır. Ruhsal özgürlüğe ve iç huzura haiz olmak haklarıdır.”

  “Sadece narsist ebeveynlerinin zehirli ellerini  üstlerinde tutmaya devam ederlerse bu haklar ulaşılmaz olur.”

  En Fena Türdeki Yakın Karşılaşmaların yazarı: İyileşme ve Kurtuluşa İlişkin Narsisist İstismar Rehberi Randi G. Fine

  Bunlar da ilginizi çekebilir:

  • Narsistlik nedir? 9 Adımda Narsist Olmaktan Kurtulun!
  • Varlıklarıyla Yaşam Enerjinizi Sömüren 5 Tür ‘Duygusal Vampir’
  • Narsizm ‘in 4 Tehlikeli Alt Türleri
  • Düşünme eylemini durdurabilir miyiz?
  • İmposter doğrusu Sahtekarlık Sendromuna, Bilim İnsanlarının Acayip Bir Çözümü
  • (*14*)

   Tercüme: Hacer SEZGİN

   The post Bu 14 Şeyden Muzdaripseniz Narsistler Tarafından Yetiştirilmiş Olabilirsiniz appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.