Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?

tarafından
17
Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?

Brent petrol kaç dolar? 25 Mayıs Brent petrol fiyatı son olarak ne kadar oldu? Internasyonal piyasada petrol fiyatlarında son durum.

Brent petrol kaç dolar? 

Petrol piyasası, ABD yığın verileriyle fiyatlamalara yön vermeye çalışıyor.

ABD’de motor yakıtı stoklarının sürüş sezonu olarak malum yoğun vasıta kullanımı periyodu için 2013’ten bu yana en düşük seviyede bulunduğunu gösteren verilerin peşinden ABD ham petrolü 111 dolara terfi etti. Önceki iki günde ABD ham petrolünde gerileme yaşanmıştı. Brent petrol de yüzde 1 yükselişle 114 doların üzerini görmüş oldu.

Brent petrolün varili internasyonal piyasalarda 111,30 dolardan işlem görüyor.

Fiyatlardaki yükselişte, küresel petrol piyasalarındaki arz daralması endişeleri ve dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de yaklaşan gezi sezonuyla artan kuvvetli talep beklentileri etkili oldu.

Görevine yeni atanan Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, dün yapmış olduğu açıklamada, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Rusya’ya yönelik petrol yaptırımı mevzusunda anlaşmaya varacağı mevzusunda iyimser bulunduğunu belirtti.

ABD’de 30 Mayıs Anma Günü’ne denk gelen hafta sonunun son iki senenin en yoğun günlerinden olması umut ediliyor. Eylül ayına kadar devam edecek yoğun gezi sezonu petrol talebinde yükseliş beklentilerini artırıyor.

Öte taraftan, Çin’in başkenti Pekin’de Covid-19 tedbirleri devam ederken, ülkenin tecim merkezi Şanghay’da 1 Haziran itibarıyla tedbirlerin hafifletilerek normalleşmenin başlaması umut ediliyor. Ülkede yeni kısıtlamaların uygulanabileceğine yönelik endişeler küresel petrol fiyatlarında baskı meydana getirmeye devam ediyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü öngörüsüne gore, ülkenin ticari ham petrol stokları geçen hafta bundan önceki haftaya gore 567 bin varil arttı. Piyasa beklentisi, stokların ortalama 690 bin varil azalacağı yönündeydi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin resmi petrol yığın verileri bugün açıklanacak.

Brent petrolde teknik olarak 112,27 ile 113,42 dolar aralığının direnç, 111,12 ile 109,97 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafınca “Brent Goose” adı verilmiş olup, muhteviyatında %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü şu demek oluyor ki tatlı dediğimiz petrolden benzin yada dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ek olarak denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üstünden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha fazlaca talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı içinde da fark vardır.

Kıstas kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta AmerikaBRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın web sitesinde yer edinen verilere gore; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Tüm ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER