Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?

tarafından
8
Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?

Brent petrol kaç dolar? 24 Mayıs 2022 brent petrol fiyatı son olarak ne kadar oldu? Internasyonal piyasada petrol fiyatlarında son durum.

Brent petrol kaç dolar? 

Geçtiğimiz hafta 113 dolar seviyesini gören Brent petrol, yeni haftada yatay seyrini sürdürürüyor.

Brent petrolün varili internasyonal piyasalarda 109,36 dolardan işlem görüyor.

Dün 111,59 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 110,78 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.25 itibarıyla kapanışa gore yüzde 1,3 azalışla 109,36 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 108,87 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, petrol piyasasındaki arz daralması ve ABD’de gezi sezonunun yaklaşmasına karşın küresel ekonomide gerileme beklentilerine yönelik açıklamalar ve Çin’de devam eden Covid-19 kısıtlamaları etkili oldu.

Internasyonal Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva, İsviçre’nin Davos nahiyesinde düzenlenen Dünya Iktisat Forumu’nda (WEF) bu senenin küresel iktisat için zor bir yıl olacağını belirtti.

Georgieva, “2022’nin zor bir yıl olacağını düşünüyoruz. Bununla beraber birçok ülkede emtia fiyat şoku geliyor. Bilhassa dikkatinizi çekmek istediğim şok, geçen haftaki tam fiyat şoku. Şundan dolayı kim bilir ekonominin daha sıkıntılı sulara girmiş olduğu hissi. Petrol fiyatı düştü fakat besin tutarları yükselmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Çin’in tecim merkezi Şanghay’da 1 Haziran itibarıyla Covid-19 tedbirlerinin hafifletilerek normalleşmenin başlaması beklenirken, Pekin’de olay sayısında görülen artış bölgede yeni kısıtlamaların uygulanabileceğine yönelik endişeleri artırdı.

Nüfusu 21 milyonu aşan metropolde, Şanghay’dakine benzer bir kapanmayı gerektirecek yayılma ihtimalinin yarattığı kaygı sebebiyle tedbirler sürdürülüyor.

Öte taraftan, ABD’de 30 Mayıs Anma Günü’nden eylül ayına kadar devam edecek yoğun gezi sezonunun yaklaşması petrol talebinde yükseliş beklentilerini artırarak fiyatların aşağı yönlü hareketini kısıtlıyor.

Brent petrolde teknik olarak 110,02 ile 110,48 dolar aralığının direnç, 109,24 ile 108,92 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafınca “Brent Goose” adı verilmiş olup, muhteviyatında %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü doğrusu tatlı dediğimiz petrolden benzin yada dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ek olarak denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üstünden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha oldukca talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı içinde da fark vardır.

Kıstas kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta AmerikaBRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın web sitesinde yer edinen verilere gore; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Tüm ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER