Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?

tarafından
5
Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?

Brent petrol kaç dolar? Brent petrol fiyatı son olarak ne kadar oldu? Internasyonal piyasada petrol fiyatlarında son durum.

Petrol, haftanın ilk işlemlerinde ABD akaryakıt pazarı ve gelişme endişeleri dolayısıyla dolarda yaşanmış olan fiyatlamaların etkisiyle yükselişle başladı.

ABD ham petrolü 111 dolar seviyesine çıkarken, Brent petrol de 113 doları aştı.

Brent petrolün varili internasyonal piyasalarda 113,76 dolardan işlem görüyor.

Fiyatlardaki yükselişte, ABD’de 30 Mayıs Anma Günü’nden eylül ayına kadar devam eden yoğun gezi sezonunun gelmesiyle petrol talebinin artacağı beklentileri etkili oldu.

ABD dolarının öteki para birimleri karşısında kıymet kaybetmesi de dolara endeksli petrolü öteki para birimlerini kullanan alıcılar için daha uygun hale getiriyor. Bu durum alımların artmasına niçin olarak petrol fiyatlarını yukarı yönlü destekliyor.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi Çin’de Covid-19 engellemelerinin gevşetilmeye başlanması piyasaları pozitif yönde etkiliyor.

Dün Şanghay’da olay sayısı 20 Mart’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Kentte haziran başlangıcında tüm kısıtlamaların kaldırılarak “normale dönülmesi” hedefleniyor.

Brent petrolde teknik olarak 111,31 ile 111,58 dolar aralığının direnç, 110,64 ile 110,24 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafınca “Brent Goose” adı verilmiş olup, muhteviyatında %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü şu demek oluyor ki tatlı dediğimiz petrolden benzin yada dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ek olarak denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üstünden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha oldukça talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı içinde da fark vardır.

Kıstas kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta AmerikaBRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın web sitesinde yer edinen verilere bakılırsa; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Tüm ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER