Boru Çiçeği (Datura Bitkisi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

tarafından
141
Boru Çiçeği (Datura Bitkisi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Datura bitkisi, bilim dünyasının tatula olarak bilmiş olduğu birçok hususi isme haiz bitkiler içinde yer almıştır. Halk içinde şeytan elması, cehennem çanları, sihirbazotu, kahkaha ve boru çiçeği benzer biçimde pek oldukca fantastik isimle anılan nebat, dışarıdan bakıldığında oldukça etkisinde bırakan bir güzelliğe haizdir.

Dış görünüşüyle gören herkesi kendine fanatik bırakan bu hususi nebat, içinde ne olduğu itibarıyla oldukça tehlikelidir. Bundan dolayı kullanımında dikkatli olunması son aşama önemlidir. Tehlikeli olmasıyla birlikte şifalı bitkiler içinde da yer edinen datura, doğru şekilde tüketildiğinde pek oldukca hastalığa umar olabilmektedir. Asırlar öncesinden itibaren kullanılmaya başlanan datura bitkisi bilhassa uyuşturucu tesiri sebebiyle tercih edilmiştir. Bu yönünü doğru şekilde kullanmayı başarmak, istenilen sonucu elde etmeyi elde etmiştir.

Civanperçemi Bitkisi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nedir?

2019 senesinde Manisa’nın Kula ilçesinde iki şahıs, şifalı ot diyerek yediği boru çiçeği sebebiyle zehirlenmiştir. Söz mevzusu kişilerin bu bitkiyi astıma iyi geldiği sebebi öne sürülerek tükettiği sadece kısa süre içinde başta sinir hücreleri olmak suretiyle dirimsel organlara zarar verdiği tespit edilmiştir. Bundan dolayı kullanım mevzusunda dikkatli hareket etmek ve işin ehli kişilerden data almak doğrudur.

Boru Çiçeği (Datura Bitkisi) Nedir?

Patlıcangiller familyasına bağlı olan datura, bir senelik otsu bir bitkidir. Dışarıdan bakıldığında 35-100 santimetre içinde değişen bir boya haizdir. Yaprakları saplı, büyük ve ovaldir. Kenarları ise girintili çıkıntılı bir görüntüye haizdir. Çiçekleri çoğunlukla beyaz renkli olan daturanın, kenar çerçeveleri değişik renkte olabilmektedir.

İçi ve kendi beyaz olan çiçeğin çerçevesi, mor hatlardan oluşmaktadır. Toplamda 10 ayrı türü bulunan datura bitkisinin her türü ayrı bir işleve haizdir. Meydana gelen meyvesi ise tohum kapsülü olarak nitelendirilmektedir.  Datura stramonium ve Datura metel türleri Türkiye sınırları içinde yetiştirilen bitkilerdir.

Dik bir gövdeye haizdir. Çiçekleri çoğu zaman beyaz olmakla beraber satı,  mavi, lila ve pembe tonlarında da olabilmektedir. Türkiye’de Mayıs ve Eylül aylarında çiçek açar. En fazla bir metreye kadar uzayan bu nebat tek yıllıktır. Güneş ışığını ve sıcak iklimi sevmektedir. Tohumları toprağa düşmüş olduğu vakit oldukca rahat bir halde, kendi kendine yetişir.

Yetiştireceğiniz yerde toprağa bir çubuk, sopa yada kazık benzeri uzun bir cisim yerleştirirseniz, sarmaşık şeklinde uzamasına destek olabilirsiniz. Bakımı oldukça kolay olan bu nebat budama gerektirir. Aksi halde kontrolden çıkarak oldukca fazla alana yayılır

Boru Çiçeği (Datura Bitkisi) Nasıl Yetiştirilir?

Aslolan vatanı Cenup ABD olan boru çiçeğinin tüm tropikal iklimlerde yetiştiği görülmektedir. Sıcağın noksan olmadığı bölgeler, yetişmesi için kafi olmaktadır. Uzun ve sıcak günlerin çiçeği olan datura toprak mevzusunda birazcık seçicidir. Toprağının nemli olmasını ister fakat sürekli sulanması son aşama sakıncalı kabul edilir. Rutubet oranı yüksek, geçirgen topraklar büyümesi için daha uygundur.

Yer ve duvar örtücü özelliği olan datura bitkisinin bu yönüyle balkonlarda dahi tercih edilmiş olduğu bilinmektedir. Tercih edilirken mevsim hesaplaması yapılarak ekimi gerçekleştirilmelidir. Datura bitkisinin çiçek açmış olduğu aylar Mayıs ve Eylül aylarıdır. Dolayısıyla aralıklı şekilde çiçek açarak bulunmuş olduğu yere, uzun süre hoş bir görüntü kazandırmaktadır.

Eğer çoğaltmak isterseniz direkt tohum yöntemini kullanabilirsiniz. Yazları bitkinin tohumlarını alıp, ekmek istediğiniz yere serpin. Acele büyüyen ve oldukca yer kaplayan bir nebat olduğundan saksı yerine bahçeyi kullanmanız daha doğru bir karar olacaktır.

Eğer bir saksı içine ekecekseniz toprağın nemli olmasına itina göstermelisiniz. Toprak nemliyse can suyu olarak birkaç damla su kafi olacaktır. Toprağa serptiğiniz tohumlar baharda çimlenmeye adım atar ve hızlıca gelişme sağlar. Bir başka yöntem çelikle çoğaltmadır. Minimum tohumla daha kolay bir çimlenme sağlanan çelik yönteminde, çiçeklenme de daha süratli olacaktır.

Boru Çiçeğinin Kullanım Alanları Nedir (Nasıl Kullanılır)?

Boru çiçeğinin en yaygın kullanım alanı ilaç sanayisidir. İlaçların özlerinde kullanılan nebat, bu yüzden hususi olarak yetiştirilmekte ve üretimi yapılmaktadır. Bitkinin ilaç sanayisi haricinde alternatif tıp alanında kullanıldığı da bilinmektedir.

Bilhassa vücutta meydana gelen iltihaplanmalarda datura bitkisinin extra yardımı olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla yapraklarını kullanarak hazırlanan karışımlar, alternatif tıp seçeneği ile çözüm olmaktadır.

Hepimiz bu yazıları hazırlarken elde ettiğimiz detayları en doğru şekilde sizlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Fakat bitkinin faydalarını anlatırken öteki detayları de okumalı ve her şifalı otun direkt kullanılmaması icap ettiğini unutmamalıyız. Datura bitkisi de bunlardan biridir.

İlaçlarda kullanılan bu nebat hiçbir işleme maruz kalmadan tüketilirse nefes almada güçlük ve zehirlenme yapabilir. Datura bitkisinin yol açmış olduğu zehirlenmelerde; kusma, bulantı, halüsinasyon görme, anlam ifade etmeyen şekilde konuşma benzer biçimde semptomlar meydana gelir.

Şeytan elması antikolinerjik maddeler içeren, kolay bulunabilen oldukça halusinojenik bir bitkidir. Yanlış tüketilirse yaşamı tehdit eden sonuçlar doğurur. Zehirlenme sebebiyle hastaneye başvuranların çoğunda şuur bulanıklığı en belirgin semptomlar içinde yer alır.

Halk içinde afrodizyak tesiri sebebiyle kullanımı yaygındır. Sadece elde edilmiş bilgiler bu amaçla tüketen adam hastaların en geç otuz dakika içinde huzursuzluk ve şuur bulanıklığı benzer biçimde şikayetlerle hastaneye koştuğunu ortaya koymuştur.

Datura bitkisinin kullanıldığı bir başka alan peyzajdır. Şık ve güzel bir görüntü kazandırdığı için bahçelerde, parklarda oldukca fazla görebilmek mümkündür. Bu özelliği ile dışarıya çıktığınızda ulaşamayacağınız bir noktada olmadığını görebilirsiniz.

Boru Çiçeğinin Faydaları Nedir?

Datura bitkisinin malum en genel faydası uyuşturucu yönüdür. Ağrı ve acı duymak istenilmediğinde datura bitkisinin tüketilmesi önerilmektedir. Kısa sürede tesir etmeye başladığı ve hızla uyuşturucu yönünün ağır basmış olduğu dikkat çekmektedir. Bunun haricinde bitkinin nefes darlığı (astım) sorununa çözüm olduğu bilinmektedir. Bu yönüyle bilhassa astım, bronşit benzer biçimde solunum yolu hastalıklarına umar olabilmektedir.

Datura bitkisi, kaslarda meydana gelen spazmlar için oldukça ideal bir çözümdür. Halk içinde kas ağrıları, romatizma benzer biçimde durumlar sonucunda görülen spazmlar için tercih edilmiş olduğu bilinmektedir.

Ciltte meydana gelen egzama problemi için iyi gelen datura, doğru şekilde kullanıldığında egzamayı kolaylıkla ortadan kaldırabilmektedir. Bununla birlikte vücudu rahatlatma yönü olan nebat, terleme problemi olan kişilere de umar olabilmektedir. Fazla salgılanan tükürük, ter ve mide asidi üstünde tesiri hissedilmektedir.

Boru Çiçeğinin Yan Etkileri Nedir?

Boru çiçeği, hekim kontrolünde tüketilmesi ihtiyaç duyulan tehlikeli bir bitkidir. Asla yalnız başınıza aldığınız bir kararla, danışmadan tüketmemelisiniz. Aksi halde kısa süre içinde ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Boru çiçeğini aşırı veyahut yanlış kullandığınızda halüsinasyon görme ihtimaliniz oldukça yüksek. Beyinde transa sebebiyet veren nebat, yok etme fikrine odaklanılmasına niçin olmaktadır. Çevresine zarar veren, saldırgan tavırlar sergileyen ve duygularını uç noktalarda yaşayan insanlara dönüşülmesine niçin olmaktadır.

Tarhana (Çörtük) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nedir?

Datura stramonium, datura türleri içinde en tehlikeli olan türdür. Yaymış olduğu zehir sebebiyle kişide birkaç dakikada şuur yitirilmesine niçin olabilmektedir. Bunun yanında aşırı tüketiminin ölümle sonuçlandığı tespit edilmiştir. Datura bitkisini yanlış tükettiğinizde vakit kaybetmeden doktora gitmeli, evde geçmesini beklememelisiniz. 

Boru çiçeğinin en büyük yan tesiri zehirlenmeye niçin olmasıdır. Vücuda gereğinden fazla alındığında ilk olarak terleme ile tesir etmeye başlayacaktır. Sonrasında göz bebekleri büyümeye başlamakta solunum zorlaşması ortaya çıkmaktadır. Kısa süre içinde uyku hali kendini göstermektedir.

Zehirleme devamında ilk olarak görme hemen sonra duyma yetisi kaybolmaktadır. Aşırı noktaya ulaştığında ise konuşma kaybı da yitirilerek nüzul ya da ölümle sonuçlanmaktadır.

The post Boru Çiçeği (Datura Bitkisi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nedir? first appeared on Bilgihanem.