Boğaz geçiş ücreti 5 kat artıyor

tarafından
27
Boğaz geçiş ücreti 5 kat artıyor

Türkiye, Montrö Sözleşmesi’nin tanımış olduğu haklar doğrultusunda boğazlardan geçiş ücretini 5 kat artırdı. Yeni geçiş ücreti, tonaj başına 4 dolar olarak belirlendi. Ek olarak, ücret her yıl 1 Temmuz’da güncellenecek.

Türkiye, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin kendisine verdiği internasyonal haklar doğrultusunda boğazlardan elde etmiş olduğu gelirin belirlendiği frank bedelinde artışa gitti.

1983 senesinde Türkiye, Frank bedelinde yüzde 75 indirim uygulayarak bir Frank’ı 0.80 dolar olarak sabitlemişti.

Sadece geçen zamanda bu meblağ dünyada artan enflasyon ve altın kıymeti karşısında eridi.

GELİR 200 MİLYON DOLAR SEVİYESİNE ÇIKACAK

Frank bedeli 5 kat artırılarak net tonaj başına 4 dolar olarak belirlendi. 7 Ekim 2022’de düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile beraber şu anda boğazlardan elde edilmiş fener, tahlisiye ve sıhhat rüsumu ücretleri 5 kat artırılarak mevcutta 40 milyon dolar olan gelir 200 milyon dolar seviyesine çıkarılacak.

Ek olarak, ücret her yıl 1 Temmuz’da Ulaştırma Bakanlığı tarafınca güncellenecek. 

1936’da imzalanan Montrö Anlaşmasına gore Türkiye, İstanbul Boğazı’ndan geçen ve Çanakkale Boğazı’na girip çıkan gemilerden fener, tahlisiye ve sıhhat rüsumu ücreti talep etme hakkını elinde bulunduruyor.(*5*)(*5*)Sadece o dönem hesaplamanın altın/frank olarak Birleşmiş Milletler tarafınca kabul edilen ortak para birimi “Germinal Frank” üstünden yapılması senelerdir Türkiye’ye hak kayıpları yaşatıyordu.(*5*)(*5*)1936’da 1 Frank 0,29 gram saf altına karşılık gelirken, Germinal Frank’ın artık tedavülde olmadığı dönemlerde ödemeler dolar üstünden Türk Lirası ile yapılmış oldu sadece güncel kurlar dikkate alınmaksızın 1 Frank’ın kıymeti gene 0.29 gram saf altın karşılığı olarak korundu.(*5*)(*5*)1983 senesinde ise Türkiye o günkü geçiş ücretleri haklarından ortalama yüzde 75 feragat ederek 1 Altın Frank’ı indirimli değeriyle 0.8063 dolara sabitledi. Bugüne dek da geçiş ücretleri, güncel döviz alış kurunun altın/frankın indirimli kıymeti 0.8063 dolarla çarpılması suretiyle uygulandı.