Böbrek büyümesi (Hidronefroz) niçin olur? Hidronefroz'un tedavisi var mı?

tarafından
112
Böbrek büyümesi (Hidronefroz) niçin olur? Hidronefroz'un tedavisi var mı?

Böbrek büyümesi niçin olur? Bilhassa gebeliğin 30. haftalarına yakın olarak meydana gelen böbrek büyümesinin sebepleri aslına bakarsak yalnız gebelik ile sınırı olan değildir.  Hidronefroz’un tedavisi var mı? Sorusundan tutun böbrek büyümesi hakkında dört gözle beklenen soruların hepsini sizler için derledik.

İlginizi çekebilir: Zeytinin faydaları nedir? Dünya mutfağının vazgeçilmezi zeytin ishale iyi gelir mi?

Böbrek büyümesi (Hidronefroz) 

Böbrek büyümesi (Hidronefroz) 

Halk içinde böbrek büyümesi olarak da malum ve bilimsel olarak Hidronefroz olarak adlandırılan şişmiş bir böbrek, böbreklerden üretraya kadar üriner sistemin herhangi bir bölgesinde idrar akışında bir tıkanıklık olduğunda meydana gelir. Böylece idrar tutulur ve bel ağrısı, ağrı ve idrara çıkma zorluğu, mide bulantısı, idrar kaçırma ve ateş benzer biçimde bazı semptomlarla algılanabilen böbrek büyümesine neden olur.

Böbrek büyümesi esas olarak, tümörlerin varlığı, böbrek taşları, iyi huylu prostat hiperplazisi yada şimdi konjenital hidronefroz olarak adlandırılan üriner sistem sorunları sebebiyle oluşabilen üreterdeki tıkanıklıktan oluşur.

Böbrek büyümesinin emareleri

Bir çok böbrek şişmesi vakasında hiçbir emare yada semptom görülmez, sadece ortaya çıktıklarında tıkanıklığın nedenine, süresine ve konumuna göre değişiklik gösterir. En sık görülen semptom, böbrek ağrısı olarak da malum bel ağrısıdır ve mesela böbrek taşı sebebiyle tıkanma olduğunda kasıklara yayılabilir. Öteki emareler şunlardır:

 • Ateş
 • Titreme
 • İdrar yaparken ağrı ve güçlük
 • Alt sırt yada böbrek ağrısı
 • İdrar hacminde azalma
 • Parlak kırmızı kan yada pembe idrar 
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İştah kaybı

Böbrek büyümesinin sebepleri

Böbreklerde bu organlarda şişmeye neden olan tıkanıklık, tümör, böbrek yada üreterde taş, pıhtı ve kabızlığın varlığına bağlı olabilir. Ek olarak erkeklerde prostat büyümesi sebebiyle böbrek büyümesi olabilir.

Bayanların böbreklerinin hamilelik esnasında şişmesi de yaygındır, bunun sebebi fetüsün uterus içinde büyümesidir, bu da idrar sistemine baskı uygulayabilir ve böylece idrarın geçişini engelleyebilir, bu da sonunda biriken idrarın geçişini engeller. böbrekler. İdrar yolu enfeksiyonları, üreterin işleyişini bozabileceğinden böbreklerin şişmesine de niçin olabilir.

Bazı durumlarda, böbrek şişmesi, üriner sistemin malformasyonuna bağlı olarak doğuştan mevcut olabilir ve bundan dolayı böbrek şişmesi doğuştandır.

Büyüyen böbreğin teşhisi

Büyüyen bir böbreğin teşhisi, yalnızca böbreği değil tüm üriner sistemi değerlendirmek için çoğu zaman ultrason, bilgisayarlı tomografi yada manyetik rezonans görüntüleme benzer biçimde görüntüleme testleri isteyen bir nefrolog, ürolog yada pratisyen doktor tarafınca yapılır. Ek olarak idrar sistemindeki değişimleri denetlemek için çoğu zaman idrar ve kan testleri istenir.

Böbrek büyümesinin komplikasyonları

Hidronefroz uygun şekilde tedavi edilmediğinde, böbreğin şişmesi organın çalışmasını zorlaştıran ufak hasarlara niçin olur. Bu yüzden, zaman içinde vücuttaki mühim minerallerin dengesizliklerinin yanı sıra ciddi böbrek enfeksiyonları ve böbrek yetmezliği geliştirme riski yüksek olabilir.

Büyüyen böbreğin tedavisi

Şişmiş bir böbreğin tedavisi, nedenine bağlı olacaktır, sadece böbrek genişlediğinde ortaya çıkan yaygın enfeksiyonları önlemek yada semptomları hafifletmek için bir nefrolog yada ürolog tarafınca reçete edilen ilaçlarla yapılabilir. Ek olarak bazı durumlarda, işlemden sonrasında biriken idrarı çıkarmak ve idrar sondası kullanmak için ufak cerrahi müdahale gerekebilir. Tedavi hidronefrozun nedenine nazaran değişebilir:

 • Böbrek taşı: Doktorunuz, boyutuna bağlı olarak ultrason tedavisi yada taşı çıkarmak için ameliyat önerebilir
 • Erkeklerde prostat büyümesi : Prostatın niçin olduğu basıncı azaltmak ve idrar akışını sağlamak için idrar yolunun içine ufak bir ağ yerleştirilebilir
 • İdrar yolu enfeksiyonları : Siprofloksasin benzer biçimde bir antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilir

Böbrek büyümesi hakkında dört gözle beklenen sorular!

Böbrek büyümesi, son zamanlarda özelliklerde bayanların bir numaralı hastalığı haline geldi. Pandemi dönemiyle beraber virüsün ana yeri olan tuvaletlerden uzaklaşan insanoğlu idrarlarını tutmaya başladı. Dolayısıyla böbrek büyümesi de kaçınılmaz oldu. Dolayısıyla hakkında dört gözle beklenen sorularda da bir fazlaca artış gözlemlendi. 

Böbrek büyümesi tehlikeli mi?

Memorial.com.tr sitesinin yazdığı yazıya nazaran: Vücutta ağrı ve enfeksiyona yol açan böbrek büyümesi, böbreklerde idrarın birikmesi sonucu oluşur. Kısaca idrarın toplandığı bölümdeki gelişme problemi olarak adlandırılır. Fark edilmediğinde vücutta kalıcı hasarlara niçin olabilen böbrek büyümesinde, tanının erken evrede konulabilmesi, tedavi için büyük ehemmiyet taşır.

Böbrek büyümesi öldürür mü?

Hurriyet.com.tr sitesinin yazdığı yazıya nazaran: Hidronefroz halk tarafınca malum adıyla böbrek büyümesi, çeşitli şekillerde kendisini gösteriyor. Böbrek büyümesinin teşhis ve tedavide geç kalınması böbreklerde kalıcı hasarlara niçin oluyor.

Böbrek büyümesi hangi bölüm bakar?

Böbrek büyümesine  üroloji ya da nefroloji kısmı bakmaktadır.

Böbrek büyümesi polisliğe engel mi?

Güvenlik Teşkilatı Sıhhat Yönetmeliği’ne nazaran böbrek büyümesi hakkında: Grade 1 Hidronefroz  (Böbrek Büyümesi) ve  Ekstrarenal Pelvis sağlam kabul edilir.

Böbrek genişlemesi down sendromu emaresi mi?

Down Sendromunun emarelerinden birisi de böbrek genişlemesidir. Lakin 1 emare ile down sendromu denmesi doğru değildir. Daha detaylı data için doktorunuza başvurunuz.

Böbrek büyümesi kendiliğinden geçer mi?

Böbrek büyümesinin kendiliğinden geçmiş olduğu zamanlarda olabilmektedir. Lakin böbreği elimize alıp göremediğimiz için erken teşhis ve tedavi devamlı önemlidir.

Bebeklerde böbrek buyumesi geçer mi?

Doğumdan sonrasında bebeklerin %70’inde böbrek büyümesi geçmektedir.

Böbrek büyümesi mide bulantısı yapar mı?

Böbrek büyümesinin emareleri içinde mide bulansıda vardır.

Böbrek büyümesi kabızlık yapar mı?

Böbrek büyümesinin kabızlık yaptığına dair herhangi bir data yoktur. Lakin anne sütü alan bebeklerde kaka sayısı haftada 1 den, günde 7-8 kereye kadar değişebilir

Böbrek büyümesi kansere niçin olur mu?

Extra herhangi bir hastalığınız yok ise ve böbrek büyümeniz oldukca ilerlemediyse kanser ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

Böbrek büyümesi düzgüsel doğuma engel mi?

Hamilelikte böbrek büyümesi oldukça düzgüsel görülen bir eylemdir. Lakin doğuma engel olup olmadığına en iyi doktorunuz karar verecektir.

Böbrek büyümesine su iyi gelir mi?

‘Su böbrekleri temizler’ algısı yanlıştır. Böbreğiniz sıhhatli olduğu sürece aldığınız suyun pek bir önemi kalmıyor. Böbreklerinizin de sıhhatli olması için minimum 2.5 litre su içmeniz gerekmektedir. Lakin böbreğinizin durumuna nazaran en iyi bilgiyi  doktorunuz karar verecektir.

Böbrek büyümesi tedavi edilmezse ne olur?

Böbrek büyümesi tedavi edilmezse, ciddi komplikasyonlara niçin olabilmektedir. Böbreğin şişmesi organın çalışmasını zorlaştıran ufak hasarlara niçin olur. Bu yüzden, zaman içinde vücuttaki mühim minerallerin dengesizliklerinin yanı sıra ciddi böbrek enfeksiyonları ve böbrek yetmezliği geliştirme riski yüksek olabilir.

Hamilelikte böbrek büyümesi bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte oluşan böbrek büyümesinin boyutuna bağlı olarak herhangi bir zarar vermemektedir.

Hamilelikte böbrek büyümesi ne süre geçer?

Hamilelerde böbrek büyümesi, artık bebek anne karnında büyüdüğünde ortaya çıkan bir durumdur. Üreterlere baskı yapılmasının sonucu böbreklerde şişme meydana gelebilmektedir. Kısaca bebeğin yerleşimine uygun olarak böbreğin büyümesi normaldir. Çoğu zaman doğumdan sonrasında geçer.

Böbrek büyümesine sıcak su torbası iyi gelir mi?

Böbrek büyümesine sıcak su torbası iyi gelebilir. Lakin cildi yakmamasına itina gösteriniz. Bunun yanı sıra vücudunuzda uzun süreler kalmamasına da itina gösteriniz.