BM: Dijital teknolojilerin kötüye kullanımı 4 kat arttı

tarafından
9
BM: Dijital teknolojilerin kötüye kullanımı 4 kat arttı

Birleşmiş Milletler (BM) dijital teknolojilerin siyasal ve askeri amaçlarla hem devlet hem devlet dışı aktörlerce kötüye kullanımının 2015’ten beri 4 kat arttığını duyurdu.(*4*)BM Siyasal İşlerden Görevli Genel Yazman Yardımcısı Rosemary di Carlo, BM Güvenlik Konseyine brifinginde, dijital teknolojilerin yaşamın her alanında sınırsız fırsatlar sunduğuna sadece yeni riskler de yarattığına dikkati çekti.

“Dijital teknolojilerin siyasal ve askeri amaçlarla hem devlet hem devlet dışı aktörlerce kötüye kullanımı 2015’ten beri neredeyse 4 kat arttı.” diyen di Carlo, “Hem de ölümcül otonom silahlar güç kullanımında insanoğlunun sorumluluğuna ilişkin soruları gündeme getiriyor.” endişesini dile getirdi.

Di Carlo, insan müdahalesi olmadan can alan makinelerin “siyasal açıdan kabul edilemez, etik açıdan ise iğrenç” bulunduğunu belirterek, bu makinelerin internasyonal hukuk tarafınca yasaklanması icap ettiğini açıkladı.

KÜRESEL DİJİTAL İLKELER BELİRLENMELİ

Devlet dışı aktörlerin ise ajandalarını gerçekleştirmek için düşük maliyetli ve yaygın olan dijital teknolojileri kullanma mevzusunda giderek daha da ustalaştığına dikkati çeken di Carlo, DEAŞ ve El-Kural’nin toplumsal medya platformlarını istihdam ve planlama için etken kullandığını ve bu mecralarda para topladığını söylemiş oldu.

Dijital teknolojiler kullanılarak belirli toplumlar ve bireylerin gözlemlendiğine ve hedef alındığına da dikkati çeken di Carlo, toplumsal medyanın ise kutuplaşmayı ve bazen sertliği körüklediğini açıkladı.

Di Carlo, dijital teknolojilerin kullanımı mevzusunda küresel dijital ilkeler belirlenmesi icap ettiğini altını çizdi.