Biyometrik Fotoğraf Nedir? Kuralları, Ne Kadar Sürede Çıkar?

tarafından
218
Biyometrik Fotoğraf Nedir? Kuralları, Ne Kadar Sürede Çıkar?

Bu yazımızda sizlere; Biyometrik Fotoğraf Nedir? Kuralları, Ne Kadar Sürede Çıkar?, Fiyati ne kadar benzer biçimde dört gözle beklenen tüm soruların cevapları bu yazımızda yer almıştır.

Pek fazlaca yerde kullanılması mecburi olan Biyometrik fotoğraf, bilhassa yeni düzenleme sonrası hayata geçen yeni kimlik kartı başvurusunda da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra internasyonal aile cüzdanı, yeterlik yada başka birçok kurumda da Biyometrik fotoğraf mecburi olarak istenmektedir.

Bahsi geçen tüm bu işlemlerde kurumların mevzuatında Biyometrik fotoğraf zorunludur. Biyometrik fotoğrafların belirli özellikleri vardır. Talep edilmesinde de gene pek fazlaca sebep vardır. Biyometrik fotoğraf talep edilmesinde gene kendisine özgü özellikleri de etkilidir. Biyometrik fotoğraf istenen kurumlara bu fotoğraftan vermek isteyenler Biyometrik fotoğraf nedir, Biyometrik fotoğraf Fiyat ve Biyometrik fotoğrafın özellikleri nedir benzer biçimde soruların cevaplarını araştırıyor. Ikimiz de bahsi geçen Biyometrik fotoğraf ile alakalı tüm bilgileri bir arada topladık. Gelin hep beraber göz atalım.

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik fotoğraf, belirli özelliklere haiz olan bir fotoğraf türüdür. Çoğu zaman, yeterlik, nüfus cüzdanı, geçişlik yada bazı kurumların müracaat esnasında talep etmiş olduğu kişiye ilişik fotoğraflardır. Bununla beraber vesikalık bir fotoğraf türü olan Biyometrik fotoğraf, ICAO tarafınca belirlenmiş ve makine bünyesinde okunabilen kimlik kartlarına monte edilen, yüksek kaliteye haizdir.

Biyometrik Fotograf Nedir

Bunun yanı sıra Biyometrik fotoğraf, belirli bir seviyede olan ve yüz biyometrisi tespitinin mümkün olduğu fotoğraf türüdür. Son 6 aylık vakit zarfında çekilmiş olması ihtiyaç duyulan Biyometrik fotoğraf, tamamen kişinin organik halini yansıtmalıdır.

Gözlerin tamamen açık olması ve kapatmamış olması son aşama önemlidir. Işığın kişinin yüz hatlarına eşit olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf çekimi esnasında, gözlük ya da başka kişisel hiçbir eşya kullanılmamalıdır. Kısacası Biyometrik fotoğraf çekimi ustalık gerektiren bir iştir. Her fotoğrafçı rahatça Biyometrik fotoğraf çekimi yapabilmektedir.  Ek olarak merak edenler için Biyometrik fotoğraf Fiyat hakkında da bir araştırma yaptık.

Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar Sürede Çıkar?

Çekilmiş olduğu vakit bakımından fotoğrafçının iş yoğunluğuna bağlı olarak 10 dakika ile 2 saat içinde fotoğraf teslim edilmektedir.

Biyometrik Fotoğraf Kuralları

 1. İlk olarak Boyu 50 mm – 60 mm, beyaz fonda ve desensiz olmalıdır.
 2. Fonda gölge olmamalıdır.
 3. Çekilen şahıs tarafınca son hali olması bakımından son 6 (altı) ay içinde çekilmiş olmalı.
 4. Yüz, fotoğraf üstünde ortalanmış olarak saç modeliyle beraber tamamen görünür olmalı
 5. Kontrast iyi ayarlanmalı, ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır.
 6. Gözler açık konumda olmalı ve, net olarak görünmelidir.
 7. Saçlar gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken direkt kameraya bakılmalıdır.
 8. Işık yüze eşit seviyede yansıtılmalı, yansıma yada gölgeler bulunmamalıdır
 9. Fotoğrafta “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.
 10. Kişinin mecburi olarak kullandığı gözlük ve benzeri aksesuarlar haricinde fotoğrafta şapka, başlık, pipo, vb. nesneler bulunmamalıdır.
 11. Başörtülü fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar görünür olmalı, yüzün üstünde gölgeler oluşmamalıdır.

Biyometrik Fotoğraf Nedir? Kuralları, Ne Kadar Sürede Çıkar? yazısı öncelikle Gncbilgi 2022 üstünde ortaya çıktı.