Bitcoin 6 ayın en düşük seviyesinde

tarafından
36
Bitcoin 6 ayın en düşük seviyesinde

Bitcoin 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. Kripto para piyasalarındaki negatif seyirde, Rusya ve Ukrayna içinde artan gerilim ile Fed’in para politikasında daha süratli sıkılaşmaya gideceği beklentileri etkili oldu

Kripto para birimi Bitcoin, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin artması ve ABD Merkez Bankasının (Fed) para politikasında daha süratli sıkılaşmaya gideceği beklentileriyle yatırımcıların dünya genelinde riskli varlıkların satışlarını artırmasıyla “Temmuz 2021’den bu yana kaydedilen en düşük düzey”ye geriledi.

Dünyanın en büyük kripto para birimi, son 24 saatte 32 bin dolar seviyelerine kadar inerek 6 ayın en düşük seviyesini görmüş oldu.

Öne çıkan bir öteki kripto para birimlerinden Ethereum’un fiyatı da son 24 saatte yüzde 2’nin üstünde düşüş göstererek 2 bin 160 dolara kadar indi.

Analistler, kripto para piyasalarındaki satış baskısında Rusya ve Ukrayna içinde artan gerilim ile Fed’in para politikasında daha süratli sıkılaşmaya gideceğine yönelik beklentilerin etkili bulunduğunu belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik ihtimaller içinde bir askeri harekatında bölgede artan gerilime karşı NATO, Doğu Avrupa’daki bağlaşık ülkelere ilave harp uçağı ve gemileri gönderileceğini deklare etti.

Jeopolitik risklere ilişkin kaygıların artmasıyla piyasalardaki oynaklıkla beraber satışlar da yoğunlaştı.

Öte taraftan merkez bankalarının para politikalarında daha süratli sıkılaşmaya gideceği beklentileri, yatırımcı risk algısını negatif etkilemeye devam etti.

Analistler, Fed’in çarşamba günü sona erecek senenin ilk toplantısından çıkacak faiz sonucu ve bankanın karar metninde vereceği mesajların piyasaların odağında bulunduğunu belirtti.