Birleşmiş Milletler’den Türk tarımına destek projesi

tarafından
35
Birleşmiş Milletler’den Türk tarımına destek projesi

Birleşmiş Milletler Besin ve Ziraat Örgütü (FAO), Türkiye’nin tarımsal besin tedarik zincirinde maliyet ve fiyat takip edeni projesi başlattı.

Birleşmiş Milletler Besin ve Ziraat Örgütü’nden (FAO) meydana getirilen açıklamaya gore, enflasyon, dünya genelinde besin tutarlarını yukarı doğru itiyor.

Tarımsal besin sisteminin karşı karşıya olduğu tehditler içinde ise iklim krizi, çatışmalar ve ekonomik şoklar bulunuyor.

Bu sorunlara zamanında cevap vermesi beklenen Tarımsal Besin Tedarik Zincirinde Geliştirilmiş Maliyet ve Fiyat İzleme başlıklı teknik iş birliği projesiyle Türkiye’nin tarımsal besin maliyet ve fiyat seyretme sistemlerinin mevcut durumunun belirlenmesi amaçlanıyor.

Teşkilat, Ziraat ve Orman Bakanlığı’na bu mevzularda destek olmayı ve karar verme sürecinde geliştirilmiş seyretme sistemleri vasıtasıyla fiyat dalgalanmalarını ve fiyat şoklarını ele almak için lüzumlu önlemleri almayı hedefliyor.

Projenin başlangıç toplantısı 10 Ocak 2022’de FAO ve Bakanlıktan uzmanların katılımıyla gerçekleştirildi.

Uzmanlar, bilhassa küresel ölçekte artan enflasyon ve bununla ilişkili etkisinde bırakır bağlamında, tarımsal besin sisteminin tüm aşamalarında maliyetlerin ve fiyatların izlenmesinin önemini altını çizdi.

Proje ek olarak Bakanlığın 2019-2023 Stratejik Planı’na ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan “sıfır açlık”a ulaşılmasına da katkıda bulunacak.