Bir Ortacağ Mezarlığında Katlanır-Metal Sandalye Bulundu

tarafından
18
Bir Ortacağ Mezarlığında Katlanır-Metal Sandalye Bulundu

Almanya’da, Ortaçağ’ın ilk dönemlerine ilişkin olan 1.400 senelik bir bayan mezarlığında ender görülen metal, katlanır iskemle bulunmuş oldu.

Mezardaki şahsiyetin kim bulunduğunu hemen hemen bilmiyoruz…

Öldüğün vakit, diğeri dünya için yanında ne götürmek istersin? Bir ihtimal sevilen bir evcil hayvan yada sadık bir at? Süslü bir giyim? Toplumsal çevre? Yada kim bilir ortaçağdaki hanım şeklinde, yalnız bir şezlong ve bir tabak etin tadını çıkartmak.

Mathias Pfeil, “Bu, Almanya’da Orta Çağ’ın başlarından kalma, demir katlanır sandalyenin ikinci keşfi” dedi.

Katlanır iskemle görüntüsü. Fotoğraf kredisi: BLfD

Bavyera Anıtları Koruma Devlet Dairesi Başkanı (BLfD) yapmış olduğu açıklamada; ‘mutlak bir nadirlik’ olarak bahsetti.

Kazıdan bulunan yalnız iskemle değildi. Rengarenk cam boncuklar ve incilerden yapılmış bir kolye, broşlar, mücevherler ve kemerinden sarkan bir ağırşakla yakılarak gömülmüş bir bayan bulunmuş oldu. Mücevherler kazı ekibinin buluntuları tarihlendirmesine destek oldu. (Ağırşak, iği ağırlaştırmak için alt ucuna geçirilen yarım küre biçiminde ağırlık. Tahta, kemik ya da çeşitli madenlerden yapılır.)

Bir Ortacağ Mezarlığında Katlanır-Metal Sandalye Bulundu
Kazı alanında bulunan süslü bir cam boncuk. Fotoğraf kredisi: BLfD

BLfD kazıbilimci Hubert Fehr verdiği demeçte şunları söylemiş oldu: “o dönemde bir çok boncuk camdan yapılmış oldu, yalnız yoldam, renk ve biçim bakımından birbirlerinden oldukça farklılardı.” dedi. “mesela sarı renk ilk olarak MS 600 civarında kullanıldı.”

Kazıda bir kaburga kemiği de bulunmuş oldu ve bu kemiğin muhtemelen inek eti olabileceği söylendi. Bu da demek oluyor ki kazıda bulunan kadının inanışına gore, diğeri dünyada yalnız bomba şeklinde görünmekle kalmayacak, bununla birlikte iyi beslenecekti.

Bir Ortacağ Mezarlığında Katlanır-Metal Sandalye Bulundu
Almanya’nın Orta Frankonya kentinde bir bayan mezarında arkeologlar tarafınca ortalama 1.400 senelik demir katlanır iskemle bulunmuş oldu. Sandalye, ortalama 1,9 metre derinlikte yeraltındaydı. BLFD/ZENGER

Bunun yanı sıra ikinci bir gömüt bulunmuş oldu ve bu gömüt bir adama aitti ve yanında mızrak, kalkan, uzun kılıç, kemik ya da fildişi olduğu kabul edilen tarak, bronz toka ve bir bel kemeri de dahil olmak suretiyle adeta bir siIah cephanesi vardı.

Buluntular fazlaca garip olsa da döneme gore ender değildir. Sadece katlanır demir iskemle hususi bir buluntudur. Tüm Avrupa kıtasında bulunan altıncı sandalyedir ve Pfeil’e gore bu buluntu, mezarları “en büyük kültürel-tarihsel ilgi alanı” haline getirir. “O dönemde kullanılan eşyalar hakkında hakkında da bir düşünce verir.”

Araştırmacılar, fazlaca ender oldukları için, yalnızca toplumdaki en kuvvetli ve mühim kişilerin mezarları için ayrılmış olan katlanır sandalyelerin “hususi hediyeler” olarak düşünüldüğünü deklare etti.

Fehr, “fazlaca hususi simgesel bir anlamı vardı” ve “piskoposlar, rahipler, memurlar ve çoğu zaman ataerkil Almanya’da yüksek toplumsal rütbeye haiz insanoğlu için bir nişan yada güç işareti olarak kullanıldı.”

Bir Ortacağ Mezarlığında Katlanır-Metal Sandalye Bulundu
Ortaçağ ’ın İlk Dönemlerine Ilişkin Bir Hanım Mezarlığında Ender Görülen Metal-Katlanır Sandalye Bulundu.

Acayip bir halde, iskemle bulunan mezarların çoğunun bayanlara ilişkin olduğu ortaya çıktı. Bu durum bayanların da iktidar ile ilgili bu genel sembol diliyle bağlantılı bulunduğunu gösteriyor.

Sandalyenin demirden yapılmış olması, Avrupa’da bulunan öteki katlanır iskemle örneklerinin çoğundan bir adım önde olmasını sağlıyor.

‘Toplam 29 tanesi ortaya çıkarıldı, sadece büyük çoğunluğu ahşap yada fildişi şeklinde organik malzemelerden yapılmış oldu. Bunlar, koltuğun derisi ve kumaşı ile beraber yüzyıllar süresince çürüyüp gidecekti ve uzun bir süre bu buluntular şiş yada olta kancası şeklinde şeyler olarak yanlış tanımlandı.’

Sadece tüm katlanır yapı elinizin altında olduğunda, araştırmacıların bu sandalyenin tam olarak neye benzediğini araştırmak için altın bir fırsatı var.

Fehr, “Sandalyenin demiri korozyon katmanlarıyla kaplıdır ve kimi zaman bu katmanların içinde hayatta kalan ahşap ve deri parçalarını da bulabilirsiniz,” diye deklare etti.

Ekip, X-ray görüntüleme ve BLfD restoratörlerinin(Restorancı yada lokantacı) dikkatli koruma emek harcamaları ile sandalyenin yapısına, iyi mi bir dekor olduğuna ve kim bilir bu kuvvetli kadının eskiden kim olduğuna dair bir ipucu bulmayı umuyor.

Tercüme: IRMAK KÜÇÜK / Kaynak: IflScience

The post Bir Ortacağ Mezarlığında Katlanır-Metal Sandalye Bulundu appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.