BioNTech/Pfizer: Omicron varyantına özel aşı için denemelere başladık

tarafından
40
BioNTech/Pfizer: Omicron varyantına özel aşı için denemelere başladık

Covid-19 için aşı geliştiren BioNTech ve  Pfizer, Omicron varyantına karşı geliştirilen özel aşının denemelerine başlandığını deklare etti. Şirketlerden meydana getirilen açıklamada yeni klinik çalışmaya bin 420 kişilik kontrol grubunun katılacağı açıklandı.

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in, yeni tip corona virüsün (Covid-19) Omicron varyantına özel aşı için denemelere başladığı bildirildi.

BioNTech/Pfizer’dan meydana getirilen açıklamada, 18 ila 55 yaş arasındaki sıhhatli yetişkinlerde Omicron özel aşı adayının “güvenliğini, tolere edilebilirliğini ve immünojenisitesini” değerlendirmek için klinik çalışmanın bugün başladığı açıklandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BioNTech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Covid-19 aşılarının, Omicron varyantının niçin olduğu ciddi hastalıklara karşı kuvvetli koruma sağlamaya devam ettiğini belirterek, “Bu emek harcama, daha önceki Covid-19 varyantlarda olduğu şeklinde Omicron varyantına karşı sadece daha uzun koruma süresiyle benzer bir koruma düzeyi elde eden varyant tabanlı bir aşı geliştirmeye yönelik bilime dayalı yaklaşımımızın bir parçası.” ifadesini kullandı.

BİN  420 KİŞİ KATILACAK

Açıklamada, şirketlerin daha ilkin 2022’de 4 milyar doz Covid-19 aşısı üretmeyi organize ettiği hatırlatılarak, Omicron varyantına yönelik bir aşıya gereksinim duyulması halinde bunun değişmesinin beklenmediği kaydedildi.

Klinik çalışmaya, bin 420 kişilik kontrol grubunun katılacağı bildirildi.

VAKA SAYISINDA OMİCRON ETKİSİ