Bill Gates Güney Kore ile anlaştı: Salgınlara karşı birlikte çalışacaklar

tarafından
28
Bill Gates Güney Kore ile anlaştı: Salgınlara karşı birlikte çalışacaklar

Dünyanın en varlıklı insanlarından bir olan Bill Gates, mevcut ve gelecek salgınlara karşı çalışmak amacıyla yeni anlaşmalar imzalamak için Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ile Seul’de bir araya geldi. Microsoft’un kurucusu Güney Kore ile salgın hastalıklar mevzusunda iş birliği yapma sonucu aldıklarını ve aşıların yoksul ülkelere dağıtılması için birlikte çalışacaklarını söylemiş oldu.

Güney Kore, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates tarafınca kurulan Bill Melinda Gates Vakfı ile küresel sıhhat ortaklığını genişletmeyi kabul etti. Antak kalma, milyarder iş insanoğlunun Seul’ü küresel sağlıkta daha büyük bir rol oynamaya ve yardımları artırmaya çağırmasının peşinden geldi.
Güney Kore’nin dışişleri ve sıhhat bakanlıklarından meydana getirilen açıklamada, anlaşmanın küresel sıhhat mevzusunda Bill Melinda Gates Vakfı ile Güney Kore arasındaki {özel sektör} ve kamu sektörü iş birliğini güçlendirmeyi amaçladığı açıklandı.
Güney Koreli bakanlıklar, ülkenin bu yıl aşı üretimi mevzusunda düşük gelirli ülkelerden 370 kişinin eğitilmesine de destek olacağını ve bu eğitimin 2026’dan itibaren yılda 2 bin kişiye çıkarılacağını bildirdi.
Bununla birlikte Gates, Güney Kore Ulusal Meclis’inde yapmış olduğu konuşmada, “Bu, küresel sıhhat için bir kriz anı. Hem de vakfımızın Kore ile ortaklığını güçlendirmesi, yeni amaçlar  için mükemmel fikirler ve ihtiyacı olanlara yardım etmek için daha çok kaynak sağlaması için mükemmel bir vakit” dedi.
Öteki taraftan Gates, Güney Kore Ulusal Meclis Başkanı Kim Jin-pyo ve öteki milletvekilleri ile bir araya ulaştığında, yoksul ülkelerdeki sıhhat koşullarının iyileştirilmesine ve pandemilerin önlenmesine destek olan gruplar için fonların artırılması çağrısında bulunmuş oldu ve Güney Kore’nin internasyonal yardımını artırıp artıramayacağını sordu.
Gates hemen sonra Güney Kore hükümetinin yüksek kaliteli biyo-sağlık teknolojilerini geliştirmek için Gates’in vakfı ile iş birliğine dayalı bir ilişki istediğini söyleyen Başkan Yoon Suk-yeol ile bir araya geldi.
Gates ek olarak, Covid-19 aşısını geliştirmek için Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu’ndan (CEPI) 10 milyon dolar fon alan Güney Koreli  Bioscience şirketinin yöneticileriyle bir toplantı yapmış oldu.
bill Melinda Gates ve Hindistan hükümeti ortaklığında kurulan Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu (CEPI) ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklara karşı aşı geliştirmek kamu, hususi, hayırsever ve sivil cemiyet kuruluşlarından bağış alarak etkinlik gösteriyor.