Bilim insanları Hindistan ve Pakistan’da 45 dereceyi bulan ölümcül sıcaklıkların nedenini açıkladı

tarafından
13
Bilim insanları Hindistan ve Pakistan’da 45 dereceyi bulan ölümcül sıcaklıkların nedenini açıkladı

Bilim insanları, küresel ısınmanın bu baharda Pakistan ve Hindistan’da onlarca kişinin ölümüne yol açan ısı dalgasını daha sıcak hale getirdiğini açıkladı. İki ülkenin pek fazlaca bölgesinde termometreler 45 dereceyi gösterdi. Araştırmacılar, 19. yüzyıldan bu yana bu şekilde bir olayın yaşanma olasılığının minimum 30 kat arttığı mevzusunda uyardı.

Son haftalarda Kuzeybatı Hindistan ve Güneydoğu Pakistan’da günlerce 40 derecenin üstüne çıkan amansız sıcaklıklar minimum 90 kişiyi öldürdü. Himalayalar’daki buzul erimeleri su baskınlarına ve elektrik kesintilerine niçin oldu. Yaşanmış olan vakalar, hem de Hindistan’da küresel besin krizini körükleyebilecek bir halde buğday mahsulünü azalttı. 
Hindistan ve Pakistan başta olmak suretiyle alt kıtanın pek fazlaca yerinde hava sıcaklıkları tehlikeli derecede yüksek seviyelerde seyrediyor.​​​​​​​Hindistan’ın başkenti Delhi’de 28 Nisan’da hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine ulaşmıştı. Ülkenin doğusundaki Odisha eyaletinde okullar bir haftalığına kapatılırken, ülkede pek fazlaca bölgede ısı 45 dereceyi geçmişti.
Yeni emek verme, bunun benzer biçimde bir ısı dalgasının herhangi bir yılda meydana gelme şansının ortalama yüzde 1 bulunduğunu buldu. Küresel ısınma başlamadan ilkin ise bu ihtimalin minimum 3 binde 1 olduğu açıklandı. Bilim insanları, küresel ısınmanın Endüstri Devrimi öncesine bakılırsa 2 dereceye erişmesi durumunda, olasılığın 5’te 1’e kadar artacağını söylemiş oldu. Dünya, 19. yüzyılın sonlarından bu yana aslına bakarsan ortalama 1,1 santigrat aşama ısındı.
Öteki taraftan, Cenup Asya senenin bu zamanında ısınmaya yabancı değil, sadece söz mevzusu ölümcül hava dalgası erken başladı.
İngiltere’deki Imperial College London’da iklim bilimcisi olan Friederike Otto, “Küresel ısınma, ısı dalgaları  söz mevzusu olduğunda gerçek bir oyun değiştiricidir” dedi.
Araştırmacılar, aşırı sıcaklıklarının birkaç ay süresince muson yağmurları gelene kadar bazı bölgelerde devam edeceğini aktardı. Bilim insanları, Mart ve Nisan ayları için maksimum günlük sıcaklıkları çözümleme etti. Hem de Dünya’nın şu anki haliyle emisyonların ve küresel ısınmanın asla olmadığı kurgusal bir dünyanın bilgisayar simülasyonlarını kullandı.
Araştırmacılar, bu şekilde bir olayın olasılığının ısınma başlamadan evvelkinden 30 kat daha çok bulunduğunu söylemiş oldu. Çözümleme ek olarak uzun soluklu ısının etkilerine de baktı. Mumbai’deki Hindistan Bombay Teknoloji Enstitüsü’nde iklim bilimcisi ve çalışmanın yazarı olan Arpita Mondal, aşırı sıcaklığa duyarlı bir ürün olan buğday üstündeki etkisinde bırakır hakkında veri toplamanın, anekdotsal hasar raporlarına karşın zor bulunduğunu söylemiş oldu.
Mondal, “Fakat oldukça şaşırtıcı olan, Hindistan’ın dünyanın geri kalanına buğday ihracatını yasaklamış olması. Bu bile, tarımsal üretkenliğimizin etkilendiğine dair kafi kanıt. Yasak, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin buğday ihracatı üstündeki etkileriyle birleştiğinde, internasyonal kurumları küresel besin kıtlığı potansiyeli mevzusunda endişelendiriyor” diye konuştu.
Öte taraftan çalışmanın öteki yazarı Roop Singh, öteki sıcak hava dalgaları benzer biçimde, bunun da etkilerinin orantısız bir halde yoksullar üstünde yoğunlaşma  eğiliminde bulunduğunu aktardı.
Singh, “Kısmen daha çok soğutma ihtiyacının sistemi zorlaması ve Hindistan’daki kömür kıtlığı sebebiyle yaygın elektrik kesintileri yaşandı. Bu durum,  bilhassa bir vantilatöre yada soğutucuya erişimi olan, sadece üreteç alamadıkları için çalıştıramayan en yoksul insanları etkiliyor” dedi.
Son olarak, çalışmanın yazarları emisyonlar dünyanın temel sıcaklığını yükselttiğinden, ısı dalgaları ve küresel ısınmai arasındaki bağlantının açık bulunduğunu altını çizdi.  Dr. Otto, sel yada kuraklık benzer biçimde öteki aşırı vakalarla ilgili çalışmalarda, küresel ısınmanın çoğu zaman birkaç faktörden yalnızca biri bulunduğunu söylemiş oldu.
Dr. Otto ve ötekiler, küresel ısınmanın ısı dalgaları üstündeki tesirinin artık belirgin bulunduğunu ve bunun “hızla modası geçmiş bir sual haline geldiğini” savundu. Araştırmacılar,  “bir sonraki aşama”nın, insanların aşırı sıcağa iyi mi uyum sağlayacaklarına karar vermelerine destek olacak bilgiler sağlamak bulunduğunu yazdı.