Biden’dan ‘maymun çiçeği’ açıklaması: Herkes endişelenmeli

tarafından
9
Biden’dan ‘maymun çiçeği’ açıklaması: Herkes endişelenmeli

ABD Başkanı Biden, ABD ve Avrupa’da görülen maymun çiçeği virüsünün “her insanın endişelenmesi ihtiyaç duyulan bir şey” bulunduğunu söylemiş oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, Cenup Kore’deki Osan Hava Üssü’nde basına yapmış olduğu açıklamada, maymun çiçeği virüsüne dair “Yayılması durumunda netice doğuracak olması endişelendiricidir” dedi.

Virüsün ne seviyede yayıldığına ilişkin kendisine hemen hemen data verilmediğini aktaran Biden, gene de her insanın “endişelenmesi ihtiyaç duyulan bir şey” bulunduğunu kaydetti.

Biden, virüse karşı etkili aşı çalışmalarına başlandığını belirtti.

New York Sıhhat Departmanı, 19 Mayıs’ta eyalet sınırlarında ilk kere bir kişide, Afrika haricinde nadiren görülen ve grip benzeri semptomlara niçin olabilen maymun çiçeği virüsüne rastlandığını duyurmuştu.

ŞİMDİYE KADAR 80 VAKA GÖRÜLDÜ 

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), şimdiye kadar 80 maymun çiçeği vakasını doğrularken 50 olay hemen hemen araştırılıyor.

Endemik bir virüsün niçin olduğu ender hastalıklardan biri olarak malum maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak suretiyle ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10’a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına haiz olduğu biliniyor.

Çoğu zaman hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.