Biden, Güney Kore’de Samsung’un çip fabrikasını ziyaret etti

tarafından
5
Biden, Güney Kore’de Samsung’un çip fabrikasını ziyaret etti

ABD Başkanı Joe Biden, bugün başladığı Asya ziyaretinin ilk ayağında, Güney Kore’nin başkenti Seul’de Samsung’a ilişik çip fabrikasını gezdi.

Yonhap’ta yer edinen habere gore Biden, Güney Kore’ye varmasından kısa süre sonrasında, 10 gün ilkin görevi devralan Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ile Seul’un 70 kilometre güneyindeki Samsung Electronics’e ilişik çip fabrikasını ziyaret etti.

Yirmi dakika devam eden tesis ziyaretinde ikiliye, Samsung Electronics Başkan Yardımcısı Lee Jae-yong rehberlik etti.

Devlet Başkanı Yoon, ziyaret yardımıyla Güney Kore-ABD ilişkilerinin son teknoloji ve tedarik zincirleri üstünde iş birliğine dayalı ekonomik güvenlik ittifakını doğuracağını söylemiş oldu.

Biden da Kovid-19 salgınının tedarik zincirlerinin kırılganlığını, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlatmış olduğu “acımasız savaştan” ilkin “ekonomilerimiz ve ulusal güvenliklerimiz, değerlerimizi paylaşmayan ülkelere bağlı olmadığından” güvenilir olunmasının önemini gösterdiğini altını çizdi.

Ülkesinin gereksinimlerini karşılayabilmek için Güney Kore şeklinde aynı değerleri paylaştıkları yakın ortaklarla çalışacaklarını kaydeden Biden, “Kore Cumhuriyeti ile ABD arasındaki ittifak, bölge ve dünya için aradığımız sulh, istikrar ve refahın temel taşıdır.” dedi.

Samsung, küresel bellek çipi üretiminin yüzde 15’ini meydana getiren dünyanın en büyük tesisi olarak öne çıkıyor.

Küresel çip pazarında yüzde 19,9 ile ABD’nin (yüzde 49,8) arkasından ikinci büyük paya haiz Güney Kore, bir tek bellek çipi üretiminde yüzde 59 ile dünyada ilk sırada içeriyor.

Biden, Güney Kore ziyaretinin arkasından Japonya’ya geçerek ABD, Avustralya, Japonya ve Hindistan’ın oluşturduğu Quad İttifakı’nın 24 Mayıs’ta Tokyo’da düzenleyeceği zirve toplantısına katılacak.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, Biden’ın varışı öncesinde Twitter’da paylaşmış olduğu mesajda, “Demokrasi ve insan hakları değerlerini korumayı hedefleyen Güney Kore-ABD ittifakı gelecekte daha da güçlenecek.” ifadesini kullandı.

ÇİN’İN ARTAN ETKİSİNİ DENGELEME ARAYIŞI

Biden’ın Asya’ya ilk ziyareti, ABD tarafınca Çin’in bölgedeki artan tesirini dengelemek suretiyle kendisine yakın bölge ülkeleriyle ortak bölgesel platform oluşturma yönünde mühim bir adım olarak görülüyor.

Ziyarette Güney Kore’nin Washington’ın tasarladığı Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi’ne (IPEF) katılımını duyuru etmesi planlanıyor.

ABD, IPEF ile Hint-Pasifik’teki ortakları ile dijital tecim, tedarik zinciri dayanaklılığı, altyapı, yeşil teknolojiler, vergi ve yolsuzlukla savaşım şeklinde mevzularda iş birliğini derinleştirmeyi hedefliyor.

BEYAZ SARAY’DA NATO ÜYELİĞİ BULUŞMASI