Barut ağacı kabuğu zayıflatır mı? Barut ağacı kabuğu çayı nasıl yapılır?

tarafından
225
Barut ağacı kabuğu zayıflatır mı? Barut ağacı kabuğu çayı nasıl yapılır?

Barut ağacı kabuğu zayıflatır mı? İnternette barut ağacı kabuğu ile ilgili bilgiler yanıltıcı olabiliyor. Barut ağacı kabuğu ve barut ağacı otu aynı nebat olmadığını söyleyerek başlamış olalım. Barut ağacı kabuğu yararları ile vücutta olağanüstü etkisinde bırakır yaratırken tütsü şeklinde de kullanılabiliyor. Barut ağacı kabuğu kullananlar bilhassa baş ağrısı ve uyku problemi yaşayan kişiler barut ağacı kabuklarının dumanından yararlanıyor. Barut ağacı kabuğu çayı ise bir tek tüketilerek değil cilde direkt uygulanarak da kullanılabiliyor. Barut ağacı kabuğu cilde yararları içinde en belirgini enfeksiyonlu cilt hastalıklarına iyileştirici tesirinin bulunması. Barut ağacı kabuğu zayıflatır mı?

Barut ağacı kabuğu nedir?

Dağlık ve ormanlık alanları seven barut ağacı için Karadeniz Bölgesi en uygun topraklardır. Ülkemizin Trabzon, Rize ve Artvin ormanlarında yetişen bir ağaç türü olan barut ağacı, akdiken adıyla da biliniyor. Anlaşıldığı suretiyle barut ağacının kerestesinden barut yapılıyor. Barut ağacının adı de buradan geliyor. Çalı görünümüne haiz olan barut ağacı oldukça senelik bir bitkidir. Kış mevsiminde yapraklarını döken barut ağacı, sulak alanlarda, dere kenarlarında ve bataklıklarda büyüyor. 5 metreye kadar uzanan boyuyla gözleri kamaştıran barut ağacı yavaş büyüyen bir ağaçtır. Barut ağacının meyveleri ham haldeyken kırmızı, olgunlaştığında siyah rengini alıyor. Barut ağacı bununla beraber kabuklarıyla da mucizeler yaratıyor. Toplanır toplanmaz tüketildiğinde zehirlenmelere neden olan barut ağacı kabukları minimum bir yıl kurutulduktan sonrasında kullanıma uygun hale geliyor. Eğer internette barut ağacı kelimesini arattıysanız karşınıza barut ağacı otu şeklinde yanlış sonuçlar çıkmış olabilir. Barut ağacı ve barut ağacı otu değişik şeylerdir. Barut ağacı Mayıs ve Haziran aylarında çiçek vermeye adım atar, Ekim – Kasım aylarında en olgun halini alır. Barut ağacı bu dönemlerde güzelliği ile göz kamaştırıyor. Şu sebeple mor- siyah renklerinde eriğe benzer meyveler veriyor. Kelebeklerin koza döneminde en korunaklı yuvası olan barut ağacı bununla beraber arılarında en sevilmiş olduğu ağaçlardan biri. En iyi yanıysa barut ağacı orman yangınlarından dolayı hasar gören alanların toparlanmasında kurtarıcı bir rol üstüne alıyor. Dünyanın değişik bölgelerinde uzun senelerdir yetişen ve yetiştirilen kıymetli bir ağaç türü olan barut ağacı hem kabukları hem de meyveleri değişik sektörlerde ham madde olarak kullanılıyor. Bu kıymetli ağacı her yerde görmek mümkün olmuyor. Şu sebeple büyümesi için iklim koşulları mühim bir etken. Bu yüzden siz de barut ağacıyla karşılaşmamış olabilirsiniz.

Barut ağacı kabuğu yararları nedir?

Barut ağaçlarının Mayıs- Haziran ayında çiçek açtığını söylemiştik. Barut ağacı kabukları, ağaç çiçek açmadan toplanması gerekir. Bunun sebebi ise taze kabukların kusmaya ve zehirlenmeye niçin olmasıdır. Minimum 1 yıl tıbbi amaçla bekletilen barut ağacı kabukları nemsiz, rutubetsiz, direkt ışığa maruz kalmayacak şekilde muhafaza edilen barut ağacı kabuğu yararları ile kullananları memnun ediyor.

 • Sindirimi düzenleyerek kabızlık riskini azaltır, eğer kabızlık problemi yaşanıyorsa bu problemi ortadan kaldırır. Basur çoğu zaman uzun soluklu kabızlık problemi ile ortaya çıkar. Barut ağacı kabuğu basur tedavisi için de kullanılıyor.
 • Çıban, kesik benzer biçimde hasar gören enfeksiyonlu hastalıkların tedavisinde organik bir ilaç olarak kullanılıyor.
 • Metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra parazit oluşunu engeller ve bağırsak sağlığını koruyor. Gaz ve şişkinliği engellemiş olan barut ağacı kabuğu yiyeceklerden 10 dakika ilkin tüketildiğinde daha etkili sonuçlar veriyor.
 • Doğru zamanda toplanmış ve yeteri kadar bekletilen barut ağacı kabukları kusturucu tesiri yardımıyla zehirlenmelere karşı etkili bir yöntemdir.
 • Kan dolaşımını dengeleyen bu kabuklar damar tıkanıklığı başta olmak suretiyle her türlü kalp hastalıkları riskini azaltıyor.
 • Karaciğer zarının yenilenmesini destekleyen barut ağacı kabuğu bununla beraber dalağın da sorunsuz çalışmasını ce safra salgılanmasına da destek oluyor.
 • Vücudun zararı olan toksinlerden arınmasına destek olan şifalı kabuklar kaslarda oluşan spazmları hafifletiyor.

Barut ağacı kabuğu zararları nedir?

Her nebat de olduğu benzer biçimde fazla tüketimi sonucunda barut ağacı kabuğu yan etkisinde bırakır izah edebilir. Kusturucu etkisinden dolayı gebelikte kullanımı önerilmeyen barut ağacı kabuğu tabip onayı alındıktan sonrasında günde 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Fazla tüketiminde mide bulantısı, kusma emareleri başta olmak suretiyle şişkinlik baş dönmesi benzer biçimde emareler de izah edebilir.

Barut ağacı kabuğu nasıl kullanılır?

Toz haline getirilerek ilaç sanayide ham madde olarak kullanılan barut ağacı kabuğu çoğu zaman çay olarak tercih ediliyor. Sadece barut ağacı kabuğunu değişik amaçlarla da kullanabilirsiniz.

 • Eski medeniyetlerde barut ağacı kabukları yakılarak tütsü niyetine kullanılırmış. Barut ağacı kabuklarının çıkardığı duman baş ağrısına, mide bulantısına ve uyku problemine iyi geldiği biliniyor. Bazı yörelerde bu kabuklara acı cehre ya da akdiken deniliyor.
 • Barut ağacı meyvesi boya maddesi olarak kullanılıyor. Barut ağacı kabuğundan kömür ve barut benzer biçimde yanıcı maddeler üretiliyor.
 • Toplandıktan sonrasında belli işlemlerden geçerek paketlenen barut ağacı kabukları çay olarak da tüketilebiliyor ve hatta barut ağacı kabukları yaraların üstüne haricen de uygulanabiliyor.

Barut ağacı kabuğu fiyatı ne kadar?

Aktarlardan ve sanal marketlerden temin edebileceğiniz barut ağacı kabuğunun 250 gramı kısaca 1 paketi 25-50 TL fiyat aralığında değişebiliyor. Sadece barut ağacı kabuğu temin edeceğiniz yerin güvenilir olması oldukça mühim.

barut ağacı kabuğu zayıflatır mı

Barut ağacı kabuğu çayı nasıl yapılır? 

Vücuda sağlamış olduğu birçok faydadan dolayı sık sık tercih edilen bu çay günde en fazla 3 fincan içilmelidir. Barut ağacı kabuğu çayını yapmak iste oldukça ergonomik.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı barut ağacı kabuğu çayı (toz halinde)
 • 1 su bardağı kaynar su

Yapılışı:

 • 1 bardak suyu kaynattıktan sonrasında 1 çay kaşığı barut ağacı kabuğu çayını ilave edin.
 • 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin.
 • Demlenen çayınızı süzdükten sonrasında afiyetle tüketebilirsiniz.
 • Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

Barut ağacı kabuğu çayı yararları nedir?

 • Barut ağacı kabuğu çayını tükettikten sonrasında kalan kısmını dökmek yerine pansuman için kullanabilirsiniz. Günde 1 fincan barut ağacı kabuğu çayı ile birçok faydasından yararlanabilirsiniz. Yaraları iyileştirici tesirinin olması barut ağacı kabuğu çayının kullanım amaçları açısından zenginlik sağlıyor.
 • Çoğu zaman de ayak baş parmağında ortaya çıkan Gut hastalığında eklem ağrıları çoğu zaman gece yada sabaha karşı adım atar. Barut ağacı kabuğu çayı ile bu hastalığa karşı iyileştirici tesir sağlayabilirsiniz.
 • İdrar söktürücü özelliği ile kandaki ürik asit dengesinin sağlanmasına destek sağlar. Kan akışını düzenleyerek kan hastalıklarının tedavisin de kullanılır.

Barut ağacı kabuğu çayı nasıl kullanılmalıdır?

Çayı hazırlamadan ilkin eğer barut ağacı kabuğunu toz halinde değil de taneli şekilde aldıysanız ilkin yıkamanız öneriliyor. Yıkadıktan sonrasında kaynatmanız ve çayınızı hazırlamanız gerekiyor. Günde 3 fincan fazla tüketilmemesi ihtiyaç duyulan barut ağacı kabuğu çayı sık wcye çıkan kişilerin kullanmaması ihtiyaç duyulan bir çaydır. Ek olarak emziren annelerinde kullanımı önerilmiyor. Yiyeceklerden ilkin içildiğinde ise sonuçlarına inanamayacaksınız. Barut ağacı kabuğu zayıflatır mı soruları ise sık karşılaştığımız sorular içinde içeriyor.

Barut ağacı kabuğu çayı zayıflatır mı?

Birçok kişinin ortak derdi istenmeyen kilolar. Fazla kilolardan kurtulmak için birçok yol deniyoruz. Bilhassa kış aylarında havaların soğuk olması sebebiyle evlerimizde daha oldukça zaman geçiriyoruz. Hareket kısıtlılığından dolayı kilo alımı daha kolay oluyor. Metabolizmanın yavaşlamasıyla ortaya çıkan sindirim zorlukları ve kabızlıkta kilo alımını takip ediyor. Barut ağacı kabuğu çayı da tam bu problemlerin kurtarıcısı oluyor. Yiyeceklerden 10 dakika ilkin tüketeceğiniz 1 fincan barut ağacı kabuğu çayı ile zayıflayabilirsiniz.

Barut ağacı kabuğu ile ilgili sık sorulan sorular

Bu bölümde barut ağacı kabuğu ile ilgili sık sorulan sorular ve yanıtları bulunuyor. İçeriğimizde aradığınız suali ve yanıtını bulamadıysan bu bölüme ne olursa olsun göz atmalısınız.

Barut ağacı kabuğu emziren anneler kullanabilir mi?

Günde 3 fincan fazla tüketilmemesi ihtiyaç duyulan barut ağacı kabuğu çayı sık wcye çıkan kişilerin kullanmaması ihtiyaç duyulan bir çaydır. Ek olarak emziren annelerinde kullanımı önerilmiyor.

Barut ağacı kabuğu cilde yararları neler?

Çıban, kesik benzer biçimde hasar gören enfeksiyonlu hastalıkların tedavisinde organik bir ilaç olarak kullanılıyor. Barut ağacı kabuğu çayını tükettikten sonrasında kalan kısmını dökmek yerine pansuman için kullanabilirsiniz. Günde 1 fincan barut ağacı kabuğu çayı ile birçok faydasından yararlanabilirsiniz. Yaraları iyileştirici tesirinin olması barut ağacı kabuğu çayının kullanım amaçları açısından zenginlik sağlıyor.

Barut ağacı kabuğu neye yarıyor?

Toz haline getirilerek ilaç sanayide ham madde olarak kullanılan barut ağacı kabuğu çoğu zaman çay olarak tercih ediliyor. Barut ağacı kabuklarının çıkardığı duman baş ağrısına, mide bulantısına ve uyku problemine iyi geldiği biliniyor. Toplandıktan sonrasında belli işlemlerden geçerek paketlenen barut ağacı kabukları çay olarak da tüketilebiliyor