Balıkçılar Palamut’ta 50 yılın rekorunu bekliyor

tarafından
22
Balıkçılar Palamut’ta 50 yılın rekorunu bekliyor

Denizlerde av sezonunun başlamasına sayılı gün kala onarımını tamamladıkları teknelerini tekrardan suyla buluşturan balıkçılar, hamsi ve palamutta bolluk bekliyor.

Av yasağının sona ereceği 1 Eylül’ü heyecanla bekleyen Çanakkale, Balıkesir ve Yalovalı balıkçılar, teknelerinin eksikliklerini giderip, ağlarını onarım ediyor.

Onarım sonrası teknelerini tekrardan suya taşıyan balıkçılar, bu sürem Marmara Denizi’nde hamsiden, Karadeniz’de palamuttan bolca av beklentisiyle son hazırlıklarını gözden geçiriyor.

Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği (DEM-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Işık, AA muhabirine, 2022-2023 av sezonuna sayılı günler kala balıkçının her zamanki benzer biçimde denizden beklentisinin oldukça bulunduğunu söylemiş oldu

Denizlerde av sezonunun başlamasına sayılı gün kala balıkçılar, hamsi ve palamutta bolluk bekliyor.MOTORİN FİYATI YÜKSEK

Işık, bolca av bekledikleri balık çeşitleriyle ilgili şöyleki dedi:

“Karadeniz’deki palamudun yüzde 10’u Marmara’dan Ege Denizi’ne akıp gitti. Yaz döneminde avcılık yapanlarda sardalya beklentisi azca oldu. Hava şartları da izin vermedi sardalya avlanmasına.”

Motorin fiyatlarındaki artış sebebiyle balıkçıların sorun yaşadığını özetleyen Işık, hem bu mevzuda hem de en fazla 24 metre derinliğe kadar avlanılabilmesi uygulamasının esnetilmesi için destek beklediklerini belirtti.

Işık, geçiş dönemlerinde palamut, lüfer benzer biçimde balıkları yakalayıp tüketicilere sunmak istediklerini anlatarak, “Sezondan umutluyuz. Balıkçılarımız ümitli. Kazasız belasız bolca verimli bir sürem temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

DEM-BİR Çanakkale-Tekirdağ Bölge Birliği Başkanı Naci Karabiber de bugünlerde denize çıkış için vizelerini, teknelerinin kontrollerini yaptırdıklarını bildirdi.
Av yasağının sona ereceği 1 Eylül50 YILLIK REKOR KIRALABİLİR

Biga ilçesi Kemer köyünde düzenlenecek törenle “Vira Bismillah” diyerek denize açılacaklarını dile getiren Karabiber, iki yıl ilkin müsilaj sebebiyle fena bir sürem geçirdiklerini belirtti.

Karabiber, şunları söylemiş oldu:

“2021-2022 sezonu ise daha fena geçti. Sebebi de müsilaj sebebiyle balığın düzgüsel döngüsünü tamamlayamamış olmasıydı fakat bu yılki verilere gore, öngörülerimiz Karadeniz’de çok önemli bir palamut olduğu yönünde. Kim bilir denizlerimizde son 50 yılın en iyi palamut popülasyonunu göreceğiz.”

Yalova Merkez İlçe Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Karataş, balıkçılar olarak Karadeniz endeksli emek harcamalar yaptıklarını belirtti.

Karataş, Yalovalı balıkçıların çoğunun palamut için Karadeniz’e gideceğini belirterek, “Denizlerde gelişmeler var. Asla görmediğimiz balıkları Yalova’da görüyoruz. Sözgelişi senelerdir mercan yavrularını görmüyorduk. Bu yaz epey bir mercan yavrusu oldu. Balık çeşitlerinde gelişme var. İnşallah bu daha da ileriye gidecek.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Birleşke üyesi balıkçı Bülent Arı ise bilhassa çinekop, lüfer, palamut benzer biçimde çeşitlerde bolca av beklediklerini, maliyetlerin uygun olması durumunda tüketicilere ucuz fiyattan balık yedirmek istediklerini beyan etti.