Balıkçılar 1 Eylül’e hazırlanıyor: ‘Marka’ uygulaması ile kaçak avcılığın önüne geçilecek

tarafından
26
Balıkçılar 1 Eylül’e hazırlanıyor: ‘Marka’ uygulaması ile kaçak avcılığın önüne geçilecek

Balıkçılar, 1 Eylül’de başlamış olacak balık av sezonu öncesi eskimiş ağlarını ilmek ilmek onarım edip hazırlıklarını sürdürüyor. Ziraat ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafınca kaçak avcılığın önüne geçmek amacıyla ‘marka’ uygulaması hayata geçirildi. Takımlar, kaçak avcılığın önüne geçmek için üstünde ‘QR’ kod bulunan, ve gemileri ile kişisel bilgilerinin sisteme kaydının yapıldığı markaları balıkçıların ağlarına taktı.

15 Nisan’da başlamış olan balık avlama yasağının bitmesine sayılı günler kala balıkçılar son hazırlıklarını tamamlamak için çalışmalarını sürdürüyor.
Yeni sezonun hazırlıklarının yapıldığı limanlardan önde gelen Beykoz Poyrazköy Limanı’nda da balıkçılar, bundan önceki sürem yıpranan ağlarını onarım ediyor, ilmek ilmek örerek yeniliyor.
(*1*)
Ağustos sıcağının tesiri altında çalışmalarını sürdüren balıkçılar, yeni sezonu umutla bekliyor. Balıkçıların ‘Vira bismillah’ diyerek ilk ağlarını suya salacakları 1 Eylül’de bununla beraber Ziraat ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafınca hayata geçirilen ağ malzemelerinin markalaşması da mecburi oldu.
Kaçak avcılığın önüne geçmek amacıyla hayata geçirilen ‘marka’ uygulaması ile takımlar, ticari olarak balıkçılık yapanların, ağ malzemelerinin tümünü, üstünde ‘QR’ kod bulunan ve gemileri ile kişisel bilgilerinin sisteme kaydının yapıldığı markaları ağlara takarak balıkçıların sezona başlamaları mecburi oldu.
Ağ malzemelerine marka taktırmayan balıkçılara ise cezai işlem uygulanacak. Markalama uygulaması ile bununla beraber kaçak avcılık, ağların unutulup hayalet ağa dönüşerek ekosistemi bozmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.
Belirli bir metrenin üstünde olan teknelerin avlanma yasaklarının 1 Eylül itibarıyla özgür olacağını söyleyen İstanbul Ziraat ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “1 Eylül’le birlikte saat 00.00 itibariyle ‘vira bismillah’ diyeceğiz. Biz bu yıl bolca ve verimli bir yıl bekliyoruz. Palamut iyi gözüküyor. Hamsi balığından da umutluyuz. Fakat biz daima balıkçılarımıza şunu söylüyoruz av yasaklarına kesinlikle riayet etmelerini istiyoruz” dedi.
Yeni hayata geçirilen ‘Marka’ uygulaması hakkında da konuşan Karaca, “Tüm av araçlarını oltadan tutun gırgıra kadar tamamına markalama dediğimiz o ağın kimin bulunduğunu belirleyen bir marka takıyoruz. Bu sayede örnek olarak bu ağlar kopuyor bildiğiniz gibi. Bu kopan ağlar kimin bulunduğunu da bu sayede görmüş olacağız. Uygulama yardımıyla kaçak ve ruhsatsız avlanmış benzer biçimde işlem görecek ve tamamen el konulacak ve iyelik kamuya geçirilerek yönetimsel para cezası uygulanacak“ diye konuştu.