Bakteriler yaşamak için Darvin’in evrim teorisinin tersini yapıyor

tarafından
27
Bakteriler yaşamak için Darvin’in evrim teorisinin tersini yapıyor

Yeni bilimsel emekler gösteriyor ki bakteri grupları için artık “ güçlüler hayatta kalır” mottosu yerini “ortaklaşa iş meydana getiren hayatta kalır” ‘a bırakıyor.

Araştırma sonuçlarına nazaran bakteriler antibiyotikler benzer biçimde dış tehditlere karşı birbirleriyle savaşmak yerine birleşiyorlar. Bu data hem bakterilerin takip ettikleri karmaşık etkileşim paternlerini anlamaya hem de yeni çevre teknolojisi ve hastalıklara karşı yeni tedavi şekilleri geliştirmeye yönelik büyük bir adım.

İlgili: Bakteri Nedir? Bakteriler, İnsan Sağlığını Iyi mi Etkisinde bırakır?

Bakteriler, hayatta kalmak için Darvin’in evrim teorisinin tam tersine, ortaklaşa iş yapıyor

Araştırmacılar senelerce sınırı olan bir bölgedeki bakterilerin davranış kombinasyonları üstünde çalıştı. İncelenen binlerce kombinasyonun peşinden ortaya çıkan netice şu; bakteriler, hayatta kalmak için Darvin ’in evrim teorisinin tam tersine, ortaklaşa iş yapıyor.

Kopenhag Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı profesörlerinden Søren Johannes Sørensen “Klasik Darvinci düşüncede oyunun adı rekabetti.

En iyiler hayatta kalır ve zayıflar geride kalırdı. Sadece  mevzu mikroorganizamalara vardığında ortaya çıktı ki “ben yalnız çalışırım” diyenler değil, en fazlaca ortaklaşa iş yapanlar hayatta kalanlar” diye açıklıyor.

Bakterilerin varlığını sürdürmesi Ekip Çalışmasına bağlı

Bilim adamları bakterileri minik bir mısır kabuğunda (yaşamak için “savaşmaya” zorlandıkları yer)  izole ederek, hayatta kalabilmek için ne aşama rekabet ettiklerini yada ortaklaşa iş yaptıklarını gözlemlemeyi başardılar.

Bakteriyel suşları beraber gelişme kabiliyetlerine nazaran seçtiler. Bakterileri antibiyotikler benzer biçimde dış tehditlere karşı korumuş olan sümüksü bir koruyucu katman olan bakteri biyofilmini ölçümlediler. Bakteriler sıhhatli olduklarında daha çok biyofilm üretirler ve daha kuvvetli ve daha esnek hale gelirler.

Araştırmacılara nazaran yukarıda bahsettiğimiz emek harcamaları her defasında aynı sonuca ulaştı: Bakteriler, biyofilm üretiminde en kuvvetli ve rekabetçi olanlar yerine en zayıf olanlara yer açtılar. Böylece zayıf olanlar tek başlarına olduklarından fazlaca daha iyi büyüdüler.

Bakteriler, hayatta kalmak için Darvin’in evrim teorisinin tam tersine, ortaklaşa iş yapıyor

Bu emekler araştırmacılara bakterilerin işe yaramayan bazı mekanizmaları pasifize edip komşularıyla vazife paylaşımına gittiklerini görme şansı da verdi.

Sørensen malum en eski biyofilmli bakteri fosilinden bahsederken

” Henry Ford, montaj hattı ve işçi uzmanlığını dünyaya tanıttığında muhteşem bir şey bulduğunu düşünmüş olabilir, fakat bakteriler milyarlarca senedir  tam da bu stratejiyi izliyorlar” diyor.

“Yeni çalışmalarımız gösteriyor ki bakteriler fazlaca tertipli bir halde organize oluyor,  iş üretiyor hatta birbirlerine destek oluyorlar.

Eğer onları dikkatle incelersek hangi bakteriler ortaklaşa iş içinde, hangileri birbirine gereksinim duyuyor bunu öğrenebiliriz “.

Yapayalnız olmak Vs. Takımın parçası olmak 

Bakterilerin İnsan Sağlığına Tesirleri Nedir?

Araştırmacılar ek olarak bakterilerin tek başlarına olduklarında haiz oldukları özelliklerle, bir arada olduklarında gösterdikleri özellikleri de incelediler.

Günümüzde emek verme ortamı yada grup sinerjisi ya da insanların birbirlerinden iyi mi esin aldıkları çoğunlukla münakaşa mevzusudur. İşte minik gruplarda varlığını sürdüren bakteriler ekip çalışmasını adeta bir adım ileriye götürmüşler.

Sørensen şu şekilde konu alıyor “Bakteriler grup sinerjisi ve esin anlayışını tamamen değişik bir seviyeye taşıyorlar. Kendilerine komşu bakterilerde bir başka süre eylemsiz olan nitelikleri indükleyebiliyorlar. Yalnız olduklarında göstermedikleri özellikleri, birlikteyken asla beklenmedik bir halde ortaya çıkabiliyor “.

Bakterilerin gruplar halinde iyi mi etkileşime girdiğini idrak etmek, biyoteknolojide geleneksel olarak tek ve izole edilmiş suşlardan yararlanabilmek için yepyeni bir alan yaratma potansiyeline haiz olduğu için fazlaca mühim.

Sørensen bu mevzuda ise şunları ekliyor “Biyo temelli örgütlenmeler toplumların karşılaşmış olduğu zorlukların çoğunu modellemek için bir çözüm olarak lanse edildi.

Ne varki günümüz biyo-teknolojisinin büyük çoğunluğu tekil organizmalara dayanıyor. Bu, tüm süreçleri mevcud organizmaların uyumlu konsorsiyumuyla yönetilen doğada olanlarla tam bir çelişki hali.

Biyo-teknolojinin gelecekteki büyük potansiyeline erişebilmek için doğadan ders almalı ve buna uygun çözümler üretmeliyiz”.

Tercüme: Belkıs Öztürk

Mecmua Referansı :

  1. Wenzheng Liu, Samuel Jacquiod, Asker Brejnrod, Jakob Russel, Mette Burmølle, Søren J. Sørensen. Oldukça türlü biyofilmlerde bakteriyel etkileşimler ve mekansal organizasyon arasındaki bağlantıların deşifre edilmesi . ISME Dergisi , 2019; DOI: 10.1038/s41396-019-0494-9

Bunlar da ilginizi çekebilir:

  • Besin Alerjilerini Önlemek İçin Bağırsak Bakterileri Hedefleniyor
  • Kaliforniya’da Bir Genç, Beyin Yiyen Bakteri Yüzünden Öldü.
  • İlginç Bakteriler Fotosentezin Antik Kökeni Hakkında İpucu Veriyor
  • Niçin Gözünüzde Oldukça Fazla Bakteri Yaşıyor?
  • Bakteriler Beyninizde ‘Zararsızca’ Yaşayabilir

The post Bakteriler yaşamak için Darvin’in evrim teorisinin tersini yapıyor appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.