Bakan Dönmez: Yerli jeneratörde seri üretime geçiyoruz

tarafından
16
Bakan Dönmez: Yerli jeneratörde seri üretime geçiyoruz

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Hedef 2053: Termik Santrallerin Geleceği Çalıştayı”nda açıklamalarda bulunmuş oldu. Bakan Dönmez, yerli ve ulusal üreteç üretiminde artık seri üretime geçildiğini söylemiş oldu.

Bakan Dönmez, Elektrik Üretim AŞ’nin düzenlemiş olduğu “Hedef 2053: Termik Santrallerin Geleceği Çalıştayı”nda yapmış olduğu konuşmada, geçen yıl meteorolojik dengesizlikler ve enerji piyasalarındaki sert dalgalanmaların fosil yakıtlara talebi artırdığına işaret etti.

Yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve nükleer enerji yatırımlarının yanı sıra mevcut santrallerin daha azca emisyonla üretim yapması için ihtiyaç duyulan temiz enerji yatırımlarının devam ettiğini özetleyen Dönmez, “Dışa bağımlılığın azaltılması açısından yerli kaynaklar eleştiri öneme haiz. Yerli kaynaklarla üretim meydana getiren santrallerimiz bizim adeta güvenlik sigortamız.

Jeopolitik gerilimlerin devamlı arttığı, ekonomik çalkantıların sürdüğü bir ortamda kendi öz kaynaklarımızı daha çok kullanmak zorundayız. Termik santrallere bakış açımız da enerji arz güvenliğiyle yakından ilgili.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Bakan Dönmez, yerli kömür santrallerine filtre takılmasını öngören kanunun kabul edilmesinin arkasından, lüzumlu seyretme ve takip için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile beraber hareket ettiklerini anımsatarak, “Bu süreçte belirlenen 13 termik santralimize lüzumlu çevre yatırımlarını yapmaları için süre tanıdık. Bugün geldiğimiz noktada söz mevzusu santrallerin üniteleri ve bacaları mevzuatta belirlenen şartlara uygun hale getirildi.

Çayırhan’da yürütülen Kömür Gazlaştırma ve Hidrojen Üretimi Ar-Ge’si temiz kömür teknolojilerinin geliştirilmesi adına güzel bir örnek. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile ortaklık yaparak 10 megavat Termal Isı Girdili Kömür Gazlaştırma Tesisi Yapımı için proje çalışmalarına başladık. Tesis dört değişik prosesten oluşacak” diye konuştu.

“YAKINDA İLK YERLİ TÜRBİN ÜRETİMİNE GEÇECEĞİZ”

Yerli ve ulusal enerji teknolojilerinin geliştirilmesi adına EÜAŞ’ın mühim Ar-Ge faaliyetleri yaptığına dikkati çeken Dönmez, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin ilk yerli ve ulusal üreteç üretiminin müjdesini daha ilkin kamuoyuyla paylaşmıştık. Bugün bu mevzuda bir müjde daha paylaşmak istiyoruz. Yerli ve ulusal üreteç üretiminde artık seri üretime geçiyoruz.

Elektrik üretiminin öteki iki mühim aksamı türbin ve denetim sistemlerinin yerlileştirilmesinde de mühim bir mesafe kat ettik. Türbin tasarımlarımızı bitirdik. Yakında ilk yerli türbin üretimine geçeceğiz. İlk yerli türbinimizi ve seri üretimden çıkaracağımız ilk yerli jeneratörümüzü Sakarya Nehri üstünde bulunan Hasan Polatkan Hidroelektrik Santrali’nde kullanacağız.

Santrallerimizin denetim sistemlerini Elektrik Otomasyon Sistemi adını verdiğimiz EOS projesiyle yerlileştirmiştik. 2022 içinde inşallah 20 santralimizde uygulamasını gerçekleştireceğiz. Hasan Polatkan HES de bunlardan biri olacak. Şu ana kadar 8 santralimizdeki uygulamayı tamamladık. Kalan 12 santralimize de inşallah yıl sonuna kadar otomasyon sistemlerini yerleştirmiş olacağız.”

Dönmez, maden alanında tabiat ananın döngüsünü bozmadan, görevli bir üretim anlayışıyla adım attıklarını belirterek, “Madenler de bizim, çevre de. Bu kapsamda başlattığımız ‘Bir Enerji Bir Nefes’ projemizle son 5 yılda 2,7 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Sadece ağaçlandırma işine yalnız ağaç dikelim, alan yeşillensin gözüyle bakmıyoruz.

İşletme sonrası maden sahalarımızı tarımsal üretime kazandırıyoruz. Zeytin, üzüm, kayısı, badem, ceviz ya da aromatik bitkiler benzer biçimde gelir getiren ürünlerle rehabilite edilen alanları tekrardan üretime açıyoruz. Bizim tüm gayretimiz yerli kaynaklarımızı milletimizin hizmetine sunmak” ifadelerini kullandı.