Ayvanın yararları nedir? Ayva ile akciğer temizliği iyi mi yapılır?

tarafından
93
Ayvanın yararları nedir? Ayva ile akciğer temizliği iyi mi yapılır?

Ayva hakkında bilinenden oldukça sığ bilgiler mevcuttur. Minas Gerais eyaletinde yaygın olarak tüketilen ayva, leziz olmasının yanı sıra lif, A, C vitaminleri ve öteki mühim besinler açısından varlıklı olmasıyla öne çıkan Portekiz kökenli bi meyvedir. Sarı gömü olarakta geçen ayvanın yararları saymakla bitmiyor. Bunun yanı sıra ayvanın zararları da minimum yararları kadar. Ayvanın yararları nedir? Ayva ile akciğer temizliği iyi mi yapılır?

İlginizi çekebilir: Magnezyum eksikliği hangi hastalıklara neden olur? Magnezyum eksikliği için hangi besinler tüketilmelidir?

Ayva

Ayva

Bilimsel adı Cydonia oblonga olup, Rosaceae familyasının bir üyesidir. Ayva, Ufak Asya ve Güneydoğu Avrupa’nın daha ılıman bölgelerinde yetişen, 3 metre ile 6 metre içinde değişen bir ağaçta yetişir. Ayva çoğu zaman olgunlaştığında sarı bir renge haizdir, ortalama 6 santimetre ila 8 santimetre ebatlarında, ortalama 50 g ila 80 g ağırlığındadır. Yunanistan’da ‘altın elma’ olarak malum ayva taze olarak tüketilebilir. Hem de ayva bolluk ve sevginin meyvesi olarak kabul edilir.

Ayvanın yararları nedir?

A, C, B ve E vitaminleri kompleksi, malik asit, pektinler, potasyum, demir ve bakır benzer biçimde mineraller açısından varlıklı olduğundan bu meyvenin birçok pozitif yanları vardır. Bunların en önemlilerine özetlemek gerekirse bir göz atalım.

 • Boğaz ağrısını ve ağız içi hastalıkları tedavi eder. Ayva, C vitamini, antiseptik, spazm giderici ve sakinleştirici özelliklere haiz olduğundan boğaz ağrısı, pamukçuk ve öteki iltihapları tedavi etmek için mühim rol oynamaktadır. Ayvanın bu faydasından yararlanmak için ayvanın çayını içebilirisiniz.
 • Kırmızı kan hücrelerinin üretimine katkı sağlar. Çinkodaki besinler ve ayvadaki ferritik madde vücudun daha çok kırmızı kan hücresi üretmesine destek olabilir. Daha yüksek düzeyde kırmızı kan hücreleri ile vücut demir eksikliğini yeniler ve hem de anemi ve ortaya çıkma riski ortadan kalkar. 
 • Fizyolojik ve zihinsel yorgunlukla savaşım için muhteşem bir bağlaşık. Bundan dolayı pazartesi sendromunun tedavisi için de olmazsa olmaz bir meyve olabilir.
 • Fena kolestrol ile savaşmada birebir. Bolca oranda konsantre çözünür lif içeren bir meyve olduğundan ve bileşiminde pektin bulunduğundan ayva tüketimi fena kolesterolü düşürmeye destek sunar.
 • Menopoz için olmazsa olmaz bir meyvedir. Ayva, menopoz döneminde bayanlar için oldukça faydalıdır. Hormon oluşumunun bu aşamasında, demir eksikliği anemisine neden olan ağır kanama mümkündür. Ayva meyvesi ihtiva ettiği maddeler yardımıyla kanamayı durdurmaya, demir eksikliğini gidermeye, kan damarlarının duvarlarını güçlendirmeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye destek sunar.
 • Diş eti sorunlarının baş düşmanıdır. İltihaplı cildi yada mukoza zarlarını yumuşatan ve yatıştıran yumuşatıcı bir etkiye haizdir. Ek olarak pamukçuk tedavisinde destek sunar.
 • Kabızlık probleminin önüne geçer. Sindirim sürecini yavaşlatan çözünür lifler açısındanda oldukça zengindir. Besinlerin emilimini artırırken kabızlığı önler ve bağırsak geçişini kolaylaştırır. Ek olarak ishal tedavisine de destek sunar. 
 • Kalp dostudur. Kan kolesterolünü denetim etmeye destek olduğundan kardiyovasküler sağlığı korur ve bu sayede kan basıncının daha da artmasını ve öteki kalp problemlerinin oluşmasını engeller. 
 • Parlak ve pürüzsüz bir cilt için tercihiniz ayva olmalı. Yalnız lif açısından varlıklı değil, hem de şarapta da bulunan tanen benzer biçimde naturel antioksidanlar açısından da zengindir. Böylece ayva oksidatif stres ve erken yaşlanma ile savaşım eder. Bu sayede öteki faydalarının yanı sıra cilt, saç ve tırnakların gençliğini ve güzelliğini güvence eder.

Ayvanın vücut sistemleri üstünde tesirleri

 • Solunum sistemi: Akut solunum yolu hastalıkları, bronşit, zatürre, tüberkülozdan iyileşmeyi hızlandırır, astım ataklarını yumuşatır.
 • Kas-İskelet sistemi: Eklemleri güçlendirilir, artritli durum hafifler, adım atma ağrısı sendromunun sertliği azalır.
 • Merkezi sinir sistemi: Ayva stresli durumların neticelerini hafifletir, ruh halini normalleştirir, kaygıyı giderir ve uykuyu iyileştirir. Bitkinlik azalır, vücut fizyolojik ve zihinsel stresle daha kolay baş eder.
 • Kardiyovasküler sistemi: Hipertansiyon ile tansiyon normalleşir. Tertipli tüketildiğinde fena kolesterolü düşürür.
 • Sindirim sistemi: Bağırsakları kuvvetlendirir, lif bolluğu sebebiyle işleyişini iyileştirir. Gastrointestinal sistemdeki inflamatuar süreçleri hafifletir. Akut zehirlenmelerde hastanın durumunu kolaylaştırır. Antibiyotik aldıktan sonrasında düzgüsel bağırsak mikroflorasını geri yükler. Artan iştahı teşvik eder

Ayvanın zararları nedir?

 • Ayvanın büzücü özelliğinden dolayı sindirim sistemi hastalıkları ve hastalıklarının varlığında insanoğlu üstünde yararlı bir tesiri vardır. Şifalı ağacın meyvesi kuvvetli bir idrar söktürücü etkiye haizdir. Dolayısıyla fazla yenmesi halinde vücutta nomalden daha çok su atımı gerçekleşebilir.
 • Demir içinde ne olduğu rekortmeni ayvadır. Kansızlık ve düşük bağışıklık, doku ve organlardaki patolojik değişimler ile vücuda paha biçilmez destek sağlar. Çocuklar için ayva kullanımı tavsiye edilir, şundan dolayı demir eksikliğinde çocuk gelişimsel gecikme ve zihinsel gelişme izah edebilir. Lakin gene fazla tüketiminde süratli bitkinlik ortaya çıkabilir ve sınıftaki okul performansı düşebilir.
 • Bileşimdeki büzücü özellikler, tanenlerin varlığı, kronik kabızlığı olan hastanın durumunu ağırlaştırır.
 • Diüretik özellikleri yardımıyla böbrekteki taş hareketine niçin olabilir. Böbreklerde oluşan taşı şiddetlendirebilir.
 • Daha ilkin meyvelere karşı alerjik bir tepki geçirdiyseniz, ayva yememelisiniz.
 • Fazlaca fazla pişmemiş ayva tüketimi, bağırsak mukozasında tahrişe, boğaz ağrısına, ses tellerinde işlev bozukluğuna, öksürüğe ve bazı durumlarda nefes almada zorlanmaya niçin olabilir.

Ayva ile neler yapılabilir?

Ayva ile neler yapılabilir?

Paris’in Afrodit’e verdiği ve Truva Savaşı’nın temel sebebi haline gelen meşhur nifak elması, aslen bir ayva olduğu bilinmektedir. Elmas yerine bile geçebilen ayva meyvesinin nerelerde kullanılabildiğini gördüğünüzde, sizde minimum bizim kadar hayret edeceksiniz!

Çiller için ayva maskesi

Ayvanın suyunu katı meyve sıkacağı ile çıkarın. Posasını atabilirsiniz. Bizlere lazım olan bir tek suyu. Ayva suyuna bir pamuk batırarak çillerinizin üstüne sürebilirsiniz. Ayvanın içindeki asitleri yardımıyla çiller hafifler, fazla yağlar giderilir, cilt matlaşır.

Cilt parlatmak için ayva maskesi

Ayvanın suyunu katı meyve sıkacağı ile çıkarın. Averaj olarak 1 yiyecek kaşığı kadar kafi olacaktır. İçerisine birazcık bal ilave edin. Sonrasında en sevdiğiniz yağdan 1-2 damla ilave edin ve karışımı benzeşik kıvam alana kadar karıştırın. Karışım yüze uygulanır, 15 dakika sonrasında yıkanır.

Kırışıklıklar için ayva maskesi

2 maskeden değişik olarak kırışıklıklar için uygulayacağımız maskede ayvayı rendeden geçirin. Sonrasında içinde 1 adeet yumurtanın sarısını ilave edin ve karışımı benzeşik kıvam alana kadar karıştırın. Karışım yüze uygulanır, 15 dakika sonrasında yıkanır.

Yağlı ciltler için ayva maskesi

Ayvanın kabuklarını soyarak blendırdan geçirin. Sonrasında içine var ise protein tozu yoksa bir yumurtanın beyazını ilave edin ve karışımı benzeşik kıvam alana kadar karıştırın. Karışım yüze uygulanır, 15 dakika sonrasında yıkanır.

Renk eşitsizliği için ayva maskesi

Bir bardak suya iki yiyecek kaşığı ayva suyu, bir yiyecek kaşığı gliserin ve birazcık votka ilave edin. Benzeşik bir halde karıştırın. Sabah ve gece yüzü temizlemek için kullanabilirsiniz. Ürünü buzdolabında saklayın.

Ayva ile zayıflama

Zayıflamak isteyenler ayvanın çayını hazırlayıp yada mütevazı haliyle diyetlerinize dahil edebilirsiniz. Eğerki ayva ile ilgili bir rejim ile ilgileniyorsanız: Rejim süresince bir tek haşlanmış yada kavrulmuş ayva püresi tüketebilirsiniz. Üzerine birazcık balkabağı ve kuru kayısı ekleyebilirsiniz. Bu katı rejim bir tek tamamen sıhhatli bir sindirim sistemine haiz kişiler için uygundur. Daha hafifçe bir seçenek, düzgüsel öğünlerinizden biri yerine kavrulmuş ayva yemektir.

Ayva ile gamze yapmak

Bazı bayanlar gebelik döneminde yeteri kadar ayva yendiğinde bebeklerinde gamze çıktığını iddia etmişlerdir. Bir kullanıcının yorumu ise ”ayva ısırıp çiğnerken, iki parmağınla(işaret ve baş parmak) yanaklarına bastırırsan çocuğun gamzeli olur dediler. ben de denedim, sanırım birazcık fazla bastırmışım” yönündedir.

Ayva ile akciğer temizliği

3 orta boy ayva, Bir buçuk litre su, 4 keçiboynuzu, 2 kök zencefil, 2 çubuk tarçın ve 4-5 tane karanfilile akciğerleri paklayın. Ayvaları temizleyip küp küp şekilde kati. Su ile beraber ocağa alın. Üstüne tarçın karanfil, zencefil ve keçiboynuzunu ilave edin. Lapa kıvamına vardığında günde 2 kez tüketin. Afiyetle yiyin!

Ayva yaprağı çayı nasıl hazırlanır?

Ayva yaprağı çayı iyi mi hazırlanmış olur?

Ayva yaprağı çayı bronşiyal öksürüğü bastırmak için iyi bir çaredir. Beş parça yaprak için bir bardak kaynar su alın ve ortalama bir saat süresince demleyin. Hastalığın alevlenmesi esnasında birkaç yudum için. 

Ek olarak ayva yaprağı çayı, kardiyovasküler patolojilerdeki ödemi hafifletmek ve üriner sistemin işlevselliğini geri kazandırmak için önemlidir. Çay, günde üç kez birkaç büyük yudum alınarakta kullanılabilir.

Ayva tatlısı iyi mi yapılır?

Limon suyu, porto şarabı, su, şeker, anason ve tarçını bir tencereye koyun ve birkaç dakika kaynamaya bırakın. Bu sırada ayvaları ortadan ikiye kati ve çekirdeğini çıkarın. Ayvanın yarısını ateşe koyun ve hazırlanan karışımı üstünde gezdirin. Evvelinde ısıtılmış fırında (180 aşama) pişirin ve çevirerek ayvaları tekrardan karışımla karıştırın.

Ayva marmelatı iyi mi yapılır?

Dünyanın en leziz ayva marmelatını tatmaya ne dersiniz? 2 kilo temiz ayva 1.800 kilo beyaz şeker 100 ml su ihtiyacımız olanlar. 

Ayvaları güzelce paklayın. Ayvaları yıkarken, paslanmamaları için limonlu suya koyun. Suyu tencerede ısıtın. İçerisine şeker ve böldüğünüz ayvaları yerleştirin. Marmelatı kabuklu yada kabuksuz ayva kullanarak yapabilirsiniz

Acil etmeyin. Marmelatı kısık ateşte yapın. Piştikten sonrasında, benzeşik bir püre elde edilinceye kadar büyülü bir sopa ile ezin. Tavayı yine ateşe koyun ve karışmasını sağlayarak kısık ateşte soğumasını bekleyin. Marmelat bittikten sonrasında minik kaselere koyun. soğumasını bekleyin. Parşömen kağıdı ile üzerini örtün.

Burada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birkaç husus söz mevzusu:

 • Marmelatın oldukça tatlı olmasını istemiyorsanız 1 kilo şeker oranını 750 gr’a düşürebilirsiniz.
 • Marmelat, mesela tarçın çubuğu, limon kabuğu ve/yada porto şarabı ile tatlandırılabilir.
 • Bazı insanoğlu damak zevklerine gore marmelatı dondurmayı tercih edebilirler.

Ayva ekşisi iyi mi yapılır?

5 kilo olgun ayva, 1 silme yiyecek kaşığı naturel tuz ve oldukça azca su malzemeleri ile oldukça kolay ayva ekşisi tarifi paylaşacağız.

Ayvaları sudan geçirin ve küp küp kati tuz ile beraber tencereye atın. Çekirdekleri atmayın ve tülbente sarın. Çekirdekleri 60 gr. zencefil, 5 gr. anason, 4 tane karanfil, 6 kakule, 5 top karabiber, 1 tatlı kaşığı öğütülmüş meyan kökü, 1 tatlı kaşığı şahtere ile harmanlayın. Ağzını bağlayıp tencereye atın.  Ayvaları 1 parmak geçecek kadar su eklenmiş olur. Sonrasında suyu kaynatın. 40 dakika sonrasında süzgeçten geçirin. Süzülle suyu yine 40 dakika kaynatın. Oluşan köpükleri alın. Kaynama işlemi bitince ayva ekşisi kavanozlara sıcak sıcak doldurulur ve dinlenmeye bırakılır.

Ayva ezmesi iyi mi yapılır?

6 tane ayva, 1 tane limonun suyu, 4 su bardağı şeker, 1 çay kaşığı tuz ile oldukça kolay ayva ezmesi tarifi paylaşacağız.

Ayvaları sudan geçirin, küp küp doğrayın, tencereye alın. Çekirdekleri atmayın. Ayvanın hizasında su ve limon suyunu ilave edin. 30 dakika ayvalar yumuşayana kadar ocakta tutun. Sonrasında alın. Ayvaları blendırdan geçirin ve şeker ve tuzunu ilave edin. Ocağa alın ve sık sık karıştırın. İyi bir halde yağlanan kaba alın. Oda sıcaklığına erişince buzdolabına kaldırın. Afiyetle yiyin!

Ayva nasıl seçilmeli?

Ayva iyi mi seçilmeli?

Markete geldiniz ve önünüzde birbirinden leziz ağız sulandıran ayvalar duruyor. Hangisini seçeceğinize iyi mi karar vermeniz icap ettiğini bilmiyorsanız, sizlere muhtemeşem 1-2 ip ucu derledik. Sevdiğiniz insana ayva vermek isterseniz, size bir jest olsun; en güzel ayvayı seçtikten sonrasında Antik Yunanistan’da bir kıza verilen ayva bir aşk ilanı olarak kabul edildiğini aklınıza getirin. Ayva, sevgi ve doğurganlığın sembolü olarak saygı görürmüş. Ayva deyip geçmeyin beyler, bizlerden söylemesi :))

 • En küçük bir yeşil tonu olmadan tek tip bir sarı renk olmalıdır.
 • Meyve, olgun bulunduğunu gösteren hoş bir karakteristik aromaya haiz olmalıdır.
 • Ayvanın ağacını görme şansınız var ise, bingo! Oldukça şanslısınız. Ayva ağacı darbe yada mekanik hasar, dişlenme emareleri gösteriyorsa, kullanım ömrü mühim seviyede azalacaktır.
 • Satın alırken yoğun ve iri meyvelerin seçilmesi tercih edilir

Ayva iyi mi muhafaza edilmelidir?

Eve geldiniz ve kilolarca ayvanın iyi mi bozulmadan saklanması icap ettiğini bilmiyorsanız, okumaya devam edin 🙂

 • Ayvayı buzdolabında plastik yada (tercihen) bir kağıt torbada saklamak en iyisidir.
 • Soğuk kalmak meyvenin lezzetini artırır.
 • Ayvanın buzdolabındaki raf ömrü 4 aydır.
 • Ayvanın olgunlaşmasını hızlandırdığı ve raf ömrünü kısalttığı için buzdolabına armutların yanına konulması önerilmez.
 • Ayva depolamak için uygun ısı 0 derecedir ve hava nemi %90’dır.
 • Ayvayı parçalara ayırıp donmuş halde saklayabilirsiniz.

Ayva hakkında dört gözle beklenen sorular!

Eski zamanlarda geleneksel olarak ayva meyveleri yeni evlilerin otomobillerinin tekerleklerinin altına atılırdı. Zamanı oldukça eski zamanlara dayanan ayva hakkında dört gözle beklenen sorulara sizler için yanıt bulduk!

Ayva yiyince bebek gamzeli olur mu?

Bazı bayanlar gebelik döneminde yeteri kadar ayva yendiğinde bebeklerinde gamze çıktığını iddia etmişlerdir. Bir kullanıcının yorumu ise ”ayva ısırıp çiğnerken, iki parmağınla(işaret ve baş parmak) yanaklarına bastırırsan çocuğun gamzeli olur dediler. ben de denedim, sanırım birazcık fazla bastırmışım” yönündedir.

Ayva ile hangi içki içilir?

Haberler.com sitesinin yazısına gore ”Ayva, bazı rakı severlerin içki yanına almış olduğu tek mezedir. Kışın içilen rakının en iyi arkadaşlarından kabul edilen ayva, kimi süre üstüne toz tarçın serpilerek, kimi süre da ateşte közlenerek yenir.” sözlerine yer vermiştir. Buradan anlayabileceğimiz suretiyle ayva ile en iyi rakı gider.

Ayva ile hangi yemekler yapılır?

 • Ayvalı Mercimek Çorbası
 • Ayva Dolması 
 • Ayva Beğendi
 • Zeytinyağlı Ayvalı Kereviz
 • Ayva Tatlısı
 • Ayvalı Pilav….

Ayva gaz yapar mı?

Ayvanın sindirime iyi geldiği bilinmektedir. Dolayısıyla extra bir rahatsızlığınız yok ise ayva gaz yapmayacaktır.

Ayva emziren anneye gaz yapar mı?

Mavikadin.com sitesinin haberine gore ”Dr. Ahmet Maranki, emziren annelere anne sütünü çoğaltmak için ne olursa olsun ayva kompostosu tüketimini tavsiye ediyor.”