Avrupa’da yeni kriz kapıda

tarafından
23
Avrupa’da yeni kriz kapıda

Artan doğalgaz tutarları Avrupa’da enerjinin yoğun olarak kullanıldığı cam üretimini vurdu. Firmalar, acil durum hazırlığı yapıyor.

Avrupa’da Ukrayna savaşıyla başlamış olan enerji krizi cam üretimine sıçradı.

The Wall Street Journal’ın haberine gore, Avrupa’da cam üretiminde kullanılan enerjinin büyük seviyede Rus doğalgazından sağlanması, üretimi negatif etkilemeye başladı.

Avrupa’daki cam üreticileri ve üretimde cam ürünleri kullanan şişe imalatçıları, otomotiv ve inşaat üreticileri benzer biçimde firmalar, doğalgaz arzında yaşanmış olan sorun sebebiyle acil durum planına hazırlık yapıyor.

Otomobil üreticisi Audi’nin strateji başkanı Silja Pieh, Rusya’nın Almanya’ya doğalgaz arzını ciddi düzeyde azaltmasının yeni bir krize niçin olabileceğini söylemiş oldu.

FİYATLAR ARTIYOR

Avrupa içecek endüstrisi de baskı altında. Ukrayna’da etkinlik gösteren minimum iki üretici de dahil bazı şişe tedarikçileri fabrikaları kapatmak ve üretimi sınırlamak mecburiyetinde bırakıldı. Ötekiler de tutarları artırmaya başladı.

FİRMALAR STOĞA YÖNELDİ

Firmalar, ek depolama kapasitesi kiralayarak şimdiden şişe stoklamaya da başladı.

ŞİŞELERE KORUMA

İngiltere merkezli teslimat şirketi “Milk and More” ise cam şişelerinin averaj ömrünü artırmaya çalıştıklarını söylemiş oldu. Şirket hasar görmüş şişeleri saptayacak tarayıcılar dahil şişelerini korumaya yönelik önlemler almaya başladı.

GAZ FİYATLARININ DÜŞÜK OLDUĞU BÖLGELERDE ÜRETİM

Bu önlemlere ek olarak bazı cam üreticileri de doğalgazdan petrole yada dizele geçiyor. Bazı büyük üreticiler de üretimlerinin bir kısmını gaz fiyatlarının daha düşük olduğu bölgelere aktarmayı düşünüyor.